Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić, zagospodarować poddasze, z skosami, niskie? Adaptacja starego poddasza.

Poddasze to idealne miejsce na pokój dziecięcy.

Poddasze może być wyjątkowym i klimatycznym miejscem. Jeśli mamy je w naszym domu, jesteśmy wielkimi szczęściarzami. Wiele osób marzy o poddaszu z pięknymi skosami, uwidocznionymi belkami, oknami dachowymi, a nie każdy może je mieć. Budując dom, możemy dokładnie rozplanować to, jak będzie ono wyglądać. Kupując dom z rynku wtórnego, musimy działać z tym, co zastaliśmy. Tutaj podpowiemy wam, jak zagospodarować poddasze.

Plan i kosztorys

Nie każdy kiedyś planował zaadoptowanie strychu na część mieszkalną.

Pracę zawsze musimy rozpocząć od sporządzenia planu. Spiszmy dokładnie, jaki efekt chcemy osiągnąć, jak chcemy wykorzystać przestrzeń, czy ma to być jedno pomieszczenie, czy kilka, ile chcemy mieć okien, na jaki typ ogrzewania pomieszczeń się zdecydujemy. Dzięki temu unikniemy marnotrawienia materiałów, zaoszczędzimy pieniądze, ale przede wszystkim czas. Dodatkowe poprawki lub przeróbki mogą pochłonąć wiele cennego czasu, ale również pracy, sił i nerwów.

Jeśli nie czujemy się mocni w projektowaniu wnętrza lub też nie wiemy dokładnie, jak to zrobić, zawsze możemy zwrócić się z prośbą do architekta. Architekt podpowie nam jak zagospodarować poddasze, jednak będziemy musieli się liczyć z dodatkowymi wydatkami. Na poddaszu możemy zrobić biblioteczkę, garderobę, a nawet spiżarnię.

Ocena stanu technicznego

Poddasza zazwyczaj używane były jako dodatkowe składziki, szczególnie w starym budownictwie. Nie każdy kiedyś planował zaadoptowanie strychu na część mieszkalną. Warto zatem najpierw ocenić stan techniczny pomieszczenia. Zwracamy uwagę na połać dachową, przewody elektryczne, ewentualną instalacje grzewczą. Tutaj warto zwrócić się do eksperta. Nie wszystko jesteśmy w stanie ocenić sami, a pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Jeśli nie jesteśmy w stanie stwierdzić z całą pewnością, że dany element jest w dobrym stanie technicznym, wtedy zdajmy się na specjalistę.

Niestety nie każde poddasze nadaje się do zagospodarowania. Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość dachu. Aby móc się optymalnie przemieszczać oraz mieć możliwość ustawienia mebli, w tym wysokich szaf, wysokość sufitu musi wynosić minimalnie 2,2 metra. Ścianka kolankowa powinna mieć wysokość ponad 1 metra.  Jeśli nasze poddasze jest dużo niższe możemy rozważyć podniesienie dachu, jednak jest to zabieg dość kosztowny. 

Plan działania

Jeśli wiemy, że nasze poddasze nadaje się do zagospodarowania, możemy przystąpić do pracy.

  • Pierwsza czynnością jaką powinnyśmy wykonać jest uprzątnięcie poddasza. Elementy pozostawione na poddaszu będą nam bardzo przeszkadzać. W takiej sytuacji będziemy je przenosić z miejsca na miejsca, co nie tylko utrudni nam pracę, ale również wydłuży czas jej trwania.

  • Kolejno musimy doprowadzić instalację elektryczną, grzewczą lub też wodno-kanalizacyjną, jeśli planujemy wykonać na poddaszu łazienkę.

  • Przygotowanie miejsca na okna dachowe jest następną czynnością, który musimy wykonać. Montaż jest kolejnym krokiem.

  • Ułożenie podłóg – tę pracę możemy wykonać zarówno przed, jak i po zamontowaniu okien. Warto przy tym pamiętać o położeniu izolacji akustycznej.

  • Gdy powyższe prace są już skończone należy podłączyć instalacje.

  • Jeżeli nasze poddasze jest wystarczająco duże, wtedy stawiamy ścianki działowe, które pozowała nam na wyodrębnienie poszczególnych pomieszczeń.

  • Wykończenie ścianek oraz malowanie sufitu i ścian.

  • Montaż ewentualnych drzwi, jeśli mamy wyodrębnione pomieszczenia.

  • Finalnym krokiem jest sprzątanie po zakończonych pracach i umeblowanie pomieszczeń.

Wspaniałe skosy

Wiele osób narzeka na skosy znajdujące się na poddaszu. Dzieje się tak, ponieważ nie wiedzą jak w optymalny sposób można je zagospodarować.

Jednym z rozwiązań jest utworzenie zabudowanych szuflad lub szafek. Potrzebujemy do tego niewiele, bo tak naprawdę musimy zaopatrzyć się we fronty, klamki, prowadnice lub zawiasy. Nie jest to bardzo skomplikowane. Jeśli jednak nie czujemy się dobrze w pracach stolarskich, możemy zlecić wykonanie i instalacje odpowiedniej firmie.

Więźba dachowa może być dla nas niemałym utrapieniem, ale może być też fantastycznym elementem ozdobnym pomieszczeń. Dobrze zaimpregnowana i wyszlifowana będzie wyglądać wspaniałe w pomieszczeniach.

Mamy nadzieję, że dzięki nam dowiedziałeś się jak zagospodarować poddasze. 

Poddasze może być wyjątkowym i klimatycznym miejscem.