Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Co zamiast drzwi, do pokoju, do garderoby, do kuchni?

W małym mieszkaniu, z niewielkimi i wąskimi pomieszczeniami, drzwi mogą dodatkowo zamykać przestrzeń.

Drzwi są zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na oddzielenie od siebie dwóch pomieszczeń. Planujesz urządzenie nowego mieszkania albo remont już istniejącego? Zastanawiasz się, czy w każdej sytuacji pokój od kuchni czy garderobę od sypialni czy korytarza powinny oddzielać drzwi? Odpowiedź brzmi: nie zawsze! Co zamiast drzwi sprawdzi się najbardziej?

Kiedy warto zrezygnować z drzwi w mieszkaniu?

0
Co zamiast drzwi będzie się dobrze prezentować w nowoczesnym wnętrzu?

W małym mieszkaniu, z niewielkimi i wąskimi pomieszczeniami, drzwi mogą dodatkowo zamykać przestrzeń. Można z nich zrezygnować także wtedy, gdy stawiasz na wnętrze otwarte, w którym salon połączony jest z kuchnią i jadalnią w jedną całość. Drzwi warto wyeliminować również, gdy Twoje mieszkanie jest ciemne, a dodatkowe przesłony mogłyby zabrać tak potrzebne światło dzienne. Co zamiast drzwi warto w takim razie dać w mieszkaniu?

Zasłony zamiast drzwi do pokoju, garderoby lub kuchni

Jeśli zależy Ci na bardziej otwartym i wielofunkcyjnym pomieszczeniu lub gdy po prostu nie chcesz tracić miejsca na niepotrzebne drzwi, zamiast nich możesz zamontować zasłony. Najczęstszym rozwiązaniem jest zainstalowanie na suficie karnisza. Powieszone zasłony będą spełniać funkcje drzwi (choć już nie ochronią przed hałasem), a przy okazji stworzą świetną dekorację wnętrza.

Jakie zasłony wybrać? Najlepiej przejrzyste, lekkie i zwiewne – zwłaszcza wtedy, gdy pomieszczenie, które chcesz w ten sposób wydzielić, jest dosyć ciemne. Tkanina przesłoni to, co trzeba, a jednocześnie nie zabierze tak cennego światła. 

W jakich aranżacjach sprawdzi się to rozwiązanie? Tam, gdzie potrzebujesz osłonięcia części wnętrza np. na dzień lub na noc. To znakomity pomysł w małej kawalerce – możesz w ten sposób wydzielić w otwartej przestrzeni miejsce do spania. A gdy zasłony nie są akurat niezbędne, bez problemu je odsuniesz lub nawet fantazyjnie przypniesz, by były ozdobą oryginalnej przestrzeni. 

Co zamiast drzwi? Szklana przesuwna ścianka 

Co zamiast drzwi będzie się dobrze prezentować w nowoczesnym wnętrzu? Szklana ścianka przesuwna, zwłaszcza w stylu loftowym, czyli ze szprosami i czarnymi aluminiowymi ramami. To prawdziwy hit modnych aranżacji! Pojawia się w wielu nowoczesnych projektach wnętrz, zwłaszcza w stylu industrialnym czy skandynawskim. Taką ściankę montuje się zazwyczaj do sufitu, a przestrzeń otwiera, przesuwając panel. Innym rozwiązaniem jest też montaż w szklanej ściance przezroczystych, szklanych drzwi.

Gdzie się sprawdzi szklana loftowa ściana zamiast drzwi? Tam, gdzie nie chcesz oddzielać od siebie poszczególnych części mieszkania tradycyjną ścianą, ale zależy Ci, aby w określonych porach np. dnia przedzielić od siebie różne strefy wnętrza, np. kuchnię od jadalni i salonu. 

Szklana ścianka działowa zamiast drzwi to też dobry pomysł w modnej kawalerce – możesz w ten sposób wydzielić sypialnię od salonu albo pokój dzienny od części kuchennej. Dzięki temu małe wnętrze będzie podzielone na różne strefy funkcjonalne. 

Szklanka działowa w roli alternatywy dla drzwi oddzieli też np. sypialnię od łazienki albo od garderoby. Decydując się na takie rozwiązanie, otrzymujesz modne i nowoczesne wnętrze, które wyglądać będzie jak z najnowszych magazynów wnętrzarskich. 

Co zamiast drzwi? Mobilny parawan lub ruchoma ściana w stylu japońskim

Zależy Ci na ciekawym i oryginalnym rozwiązaniu? Masz piękne, otwarte wnętrze, którego nie chcesz zaburzać ściankami działowymi, a z drugiej strony potrzebujesz wydzielenia różnych stref funkcjonalnych? Świetnie w takiej roli sprawdzi się parawan. Będzie on nie tylko praktycznym elementem, który oddzieli od siebie np. część salonową od kuchennej albo część sypialną od dziennej. Ładny, designerski parawan to także fantastyczna dekoracja wnętrza. 

W sklepach znajdziesz wiele różnych modeli parawanów, od minimalistycznych, po dekorowane parawany w stylu egzotycznym – ten element wyposażenia wnętrz przyszedł do nas właśnie z krajów Dalekiego Wschodu. Innym znakomitym rozwiązaniem będzie także ruchoma ścianka w stylu japońskim, wykonana z tkaniny i wzmocniona drewnem. 

Nie chcesz mieć w swoim mieszkaniu tradycyjnych drzwi? Zależy Ci na otwartej przestrzeni i zastanawiasz się, co zamiast drzwi sprawdzi się najlepiej? Na szczęście rozwiązań aranżacyjnych nie brakuje i tylko od Ciebie zależy, które zechcesz u siebie zastosować. 


0
Drzwi są zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na oddzielenie od siebie dwóch pomieszczeń.