Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak układać, odkładać sztuće po jedzeniu, po zjedzeniu?

Odpowiednie ułożenie sztućców po posiłku to, zgodnie z etykietą, także sposób, by pokazać, czy danie nam smakowało oraz czy jesteśmy zadowoleni z poziomu obsługi.

Savoir vivre przy stole to umiejętność, którą powinien posiąść każdy, kto chce wiedzieć, jak elegancko zachować się w restauracji czy na uroczystym obiedzie. Zdarzyło Ci się, że po posiłku nie wiedziałeś, co zrobić ze sztućcami? Jak układać sztućce po jedzeniu, żeby pokazać, że posiłek jest już skończony, a jak odłożyć je tylko na chwilę? Przeczytaj krótki przewodnik po najważniejszych zasadach eleganckiego zachowania przy stole.

Jak ułożone są sztućce przy stole w restauracji i jak ich prawidłowo używać?

Savoir vivre przy stole to umiejętność, którą powinien posiąść każdy.

Zgodnie z zasadami savoir vivre’u sztućce w restauracji układa się od zewnętrznej strony i w kolejności ich użycia. Łyżki i noże umieszcza się po prawej stronie (łyżka od zewnętrznej strony, bo zupa jest pierwszym daniem). Po lewej stronie jest miejsce na widelec lub kilka widelców, jeśli przewidziane jest więcej niż jedno danie. 

Nad talerzem z daniem głównym układa się zazwyczaj sztućce do deserów – widelczyki do ciasta, deserowe łyżeczki, łyżeczkę do lodów itd. 

Jak odłożyć sztućce po skończonym posiłku?

Odpowiednie ułożenie sztućców po posiłku to, zgodnie z etykietą, także sposób, by pokazać, czy danie nam smakowało oraz czy jesteśmy zadowoleni z poziomu obsługi. Jeśli skończyłeś potrawę i chcesz dać kelnerowi znak, że może zabrać talerz ze stołu, ułóż sztućce równolegle i trzymając je w taki sposób, jak się nimi posługiwałeś (czyli trzonkami w dłoniach) pozostaw je na talerzu na godzinie 5.20. Takie zasady dotyczą zarówno osób prawo-, jak i leworęcznych.

Jeśli piłeś kawę, łyżeczkę odkładaj na spodeczek brzuszkiem, czyli wypukłą częścią do dołu. Nie wolno odkładać zużytych sztućców na serwetkę ani na obrus. 

Jak odłożyć sztućce na chwilę?

Jeśli musisz wstać na jakiś czas do stołu, ale nie skończyłeś jeszcze posiłku i chcesz dać znać kelnerowi, aby nie zabierał talerza pod Twoją nieobecność, wystarczy w odpowiedni sposób ułożyć sztućce. Nóż i widelec trzeba ustawić na godzinę 8 i 4. Nie krzyżuj końcówek, bo w języku savoir vivre’u oznacza to prośbę o dokładkę. 

Wstając, zdejmij serwetkę z kolan i ułóż ją z boku talerza, po jego lewej stronie. To będzie czytelny znak dla obsługi, że odchodzisz od stołu tylko na krótką chwilę i prosisz, aby nikt nie sprzątał jeszcze Twojego talerza. Zwróć tylko uwagę, aby sztućce się nie zsunęły i nie pobrudziły obrusu.

Jak ułożyć sztućce po jedzeniu, aby pokazać, że Ci smakowało?

Jeśli jesteś szczególnie zadowolony ze smaku dania, możesz to pokazać, układając odpowiednio nóż i widelec na talerzu po skończonym posiłku. Ułóż je na środku równolegle do siebie i ustaw na godzinę 9 i 3. Kelner i szef kuchni, który zna zasady savoir vivre’u przy stole (powinni je znać wszyscy pracujący w gastronomii, choć w praktyce dotyczy to tylko obsługi ekskluzywnych restauracji), odczytają Twój sygnał i możesz być pewien, że zrobisz im przyjemność.

Za pomocą odpowiedniego ustawienia sztućców na talerzu możesz też pokazać, że jesteś zadowolony z poziomu obsługi w lokalu. Wystarczy położyć nóż na środku talerza ostrzem na godzinę 11, a trzonkiem na godzinę 5. Widelec ułóż identycznie i zębami do góry. Kelnerzy odczytają wiadomość od Ciebie i będzie im miło.

Jak ułożyć sztućce, by pokazać obsłudze, że nie jesteś zadowolony?

Jest też i druga strona medalu. Jeśli danie Ci nie smakowało albo obsługa kelnerska nie stała na wystarczającym poziomie, również możesz to okazać, układając odpowiednio sztućce. Nawet, jeśli nie planujesz w ten sposób komunikować się z kelnerem czy szefem kuchni (w końcu uwagi można po prostu zgłosić), warto znać te zasady, aby nie zrobić przypadkowej przykrości obsłudze.

Jak układać sztućce po jedzeniu, jeśli posiłek był niesmaczny? Jeśli chcesz pokazać, że nie jesteś za bardzo zadowolony, ułóż sztućce trzonkami na godzinę 5 i 7, a ostrze noża włóż pomiędzy zęby widelca. Totalna reklamacja dania to sztućce ułożone daleko od siebie, równolegle i trzonkami na godzinę 12. Jeśli z kolei nie podobała Cię obsługa, ułóż sztućce w kształcie litery V. 

Sztuka zachowania przy stole nie jest wcale tak trudna, jak by się wydawało. Wystarczy przyswojenie kilku prostych zasad, jak wstawać, odkładać serwetkę i jak układać sztućce po jedzeniu, aby czuć się komfortowo nawet w najbardziej eleganckiej restauracji czy na wykwintnym przyjęciu. 

Jeśli danie Ci nie smakowało albo obsługa kelnerska nie stała na wystarczającym poziomie, również możesz to okazać, układając odpowiednio sztućce.