Jak zrobić stroik świąteczny?

Ciekawym sposobem na ozdobienie wnętrza w okresie bożonarodzeniowym jest także świąteczny stroik.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku, który kojarzy nam się przede wszystkim ze spokojem, fizycznym i duchowym odpoczynkiem, rodzinnymi spotkaniami i wyjątkową atmosferą panującą wokół. W okresie świątecznym niemal każdy stara się, aby wnętrze i najbliższe otoczenie jego domu czy mieszkania nawiązywało klimatem i adekwatnymi ozdobami do zbliżającego się wyjątkowego czasu.

Tworzenie stroika świątecznego – czego potrzebujemy?

Do stworzenia świątecznego stroika możemy użyć takich elementów jak gotowe bombki choinkowe.

Oczywistym jest przystrojenie tradycyjnej choinki za pomocą bombek, łańcuchów oraz światełek czy zawieszenie lampek wokół okien, na balkonie lub w ogrodzie. Ciekawym sposobem na ozdobienie wnętrza w okresie bożonarodzeniowym jest także świąteczny stroik. Możemy kupić gotową ozdobę w sklepie lub samodzielnie wykonać ją w domu. Jak zrobić stroik świąteczny? Podpowiadamy!

Największą zaletą samodzielnego przygotowywania świątecznego stroika jest fakt, że możemy w niemal dowolny sposób dobrać jego główne oraz dodatkowe elementy. W tej kwestii stawiamy więc na swobodę. Warto jednak przygotować kilka podstawowych elementów, narzędzi i akcesoriów, które będą pomocne w procesie tworzenia świątecznej dekoracji. Należą do nich między innymi:

  • nitka lub włóczka,

  • klej na ciepło,

  • cienki drut,

  • sekator lub mocne nożyce. 

Z pewnością przyda się także element stanowiący podstawę każdego stroika. W tej roli doskonale sprawdza się gotowy, styropianowy wianek, który możemy znaleźć w sklepie papierniczym.

Do stworzenia świątecznego stroika możemy użyć takich elementów jak gotowe bombki choinkowe, elementy łańcucha oraz lampki, a także żywe lub sztuczne gałązki drzew iglastych, szyszki, wstążki i kokardki. Stroik ożywią rozmaite suszone owoce, takie jak jabłka czy pomarańcze, a także laski cynamonu oraz sztuczne gałązki głogu czy jarzębiny. Całość warto ozdobić także sztucznym śniegiem lub brokatem. 

Jak przygotować suszone owoce do stroika?

Suszone owoce to popularna ozdoba świątecznego stołu oraz kolorowy element, który sprawdzi się przy tworzeniu stroika. Ich przygotowanie jest wyjątkowo proste, a osiągnięty efekt wizualny pomaga w zbudowaniu ciepłego, przytulnego świątecznego wystroju i klimatu. 

Aby przygotować ozdobne suszone ozdoby wystarczy wybrane owoce – najczęściej pomarańcze oraz jabłka – pokroić w plastry o grubości od 0,5 do 1 centymetra. Przygotowane plasterki należy następnie ułożyć na blaszce i włożyć do piekarnika nagrzanego do około 150 stopni na co najmniej godzinę lub półtorej. W trakcie suszenia warto od czasu do czasu przewrócić i przekręcić owoce, aby zapobiec ich przesuszeniu czy przypaleniu. 

Świąteczny stroik DIY – krok po kroku

Jak zrobić stroik świąteczny, który stanowić będzie piękny i kolorowy element ozdobny wnętrza? Pracę nad własną dekoracją należy rozpocząć od przygotowania podstawy stroika. W tym celu musimy do gotowej obręczy styropianowej przymocować gałązki choinkowe oraz inne zielone elementy. Możemy zrobić to za pomocą kleju, grubej nitki lub cienkiego drucika; ważne jest, aby równomiernie pokryć całą powierzchnię styropianu zielonym tłem. 

Następnie możemy przymocować do podstawy dodatkowe elementy roślinne, takie jak mniejsze lub większe gałązki choinkowe oraz szyszki. Przed ostatecznym przymocowaniem wszystkich wybranych elementów warto ułożyć swoją kompozycję „na sucho”, bezpośrednio na lub obok stroika. Kiedy już mamy pewność co do wszystkich wybranych części stroika, możemy po kolei umieścić je na przygotowanym okręgu, mocując je za pomocą kleju lub drucika. Całość możemy delikatnie oprószyć brokatem lub sztucznym śniegiem w sprayu.  

Jeżeli stroik ma być umieszczony na drzwiach wejściowych lub na ścianie, na przykład nad kominkiem, niezbędne jest dodatkowe przygotowanie pętelki do jego zawieszenia. Możemy wykonać ją z włóczki, obwiązanej dookoła stroika lub do niego przyklejonej. Stroik możemy także zawiesić na kołku lub haczyku. Gotową dekorację możemy także umieścić w pozycji leżącej, na bożonarodzeniowym stole. W takim wypadku warto dodatkowo ozdobić stroik, umieszczając wewnątrz niego dużą świecę lub lampion. 

Stroik ożywią rozmaite suszone owoce, takie jak jabłka czy pomarańcze, a także laski cynamonu oraz sztuczne gałązki głogu czy jarzębiny.