Jak zrobić palmę wielkanocną?

Palma stanowi jeden z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych.

Każdy czas w roku i szczególne okazje, takie jak najważniejsze święta, kojarzą nam się z charakterystycznymi dla siebie obrzędami i szczególną atmosferą oraz podkreślającymi ją elementami dekoracyjnymi. Szczególnym elementem nieodzownie kojarzącym się z Wielkanocą jest także palma. Ma ona wymiar symboliczny, ściśle związany z tradycją Niedzieli Palmowej, ale jej kolorowe elementy są także w stanie ozdobić świąteczny, wiosenny stół. Palmę możemy też wykonać własnoręcznie z użyciem wybranych przez siebie elementów. Jak zrobić palmę wielkanocną? Przedstawiamy przydatne porady!

Co symbolizuje palma wielkanocna?

0
Palmę możemy też wykonać własnoręcznie z użyciem wybranych przez siebie elementów.

Palma stanowi jeden z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. Nawiązuje ona do wydarzenia, jakim było przybycie Jezusa do Jerozolimy. Wtedy to tłum powitał Go, machając ku Niemu liśćmi palmy daktylowej. Dziś, na pamiątkę tej chwili, kupujemy lub samodzielnie wykonujemy kolorowe palmy z kwiatów, ziół i zbóż. 

Podstawowe rodzaje palm wielkanocnych

Tworzone w Polsce palmy wielkanocne możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich to palma kurpiowska, która tworzona jest na podstawie z iglastego drzewa, takiego jak świerk lub jodła. Palmy kurpiowskie dekorowane są wrzosem, widłakiem i kolorowymi wstążkami. 

Innym rodzajem palmy jest wielkanocna palma góralska, zwana także palmą podhalańską. Najczęściej wykonywana jest z wierzby, wikliny lub leszczyny i dekorowana gałązkami bukszpanu oraz jałowca. 

Trzecim typem palm wielkanocnych są palmy wileńskie, które wykonywane są z połączenia kolorowych papierów i bibułek, traw oraz wierzbowych witek. Charakterystyczną dla palm wileńskich ozdobą są różnego rodzaju polne, leśne i ogrodowe kwiaty. 

Palma wielkanocna DIY – od czego zacząć?

Przy tworzeniu palmy wielkanocnej istnieje pewna dowolność, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że w naszym kraju wyróżnia się co najmniej kilka jej podstawowych rodzajów. Niezależnie jednak od szczegółów naszego projektu warto przygotować sobie kilka podstawowych elementów i akcesoriów pomocnych przy wykonaniu palmy. Przede wszystkim warto wyposażyć się w gorący klej, nitkę, włóczkę lub cienki drucik oraz mocne i dobrze zaostrzone nożyczki. Przydadzą się także obcążki, krótkie i dłuższe wykałaczki oraz drewniany drążek. 

Innymi elementami, o których nie możemy zapominać, są:

  • kolorowe tasiemki,

  • suszone kwiaty,

  • różnego rodzaju trawy,

  • żywy lub sztuczny mech,

  • bibuła lub krepina,

  • gałązki wierzby,

  • bazie.

Po skompletowaniu wszystkich powyższych elementów, narzędzi i akcesoriów możemy przystąpić już do czynności właściwej, jaką jest tworzenie własnej wielkanocnej kompozycji. 

Własna palma wielkanocna krok po kroku

Podstawą naszej palmy powinien być jeden lub kilka połączonych ze sobą drewnianych drążków. Możemy połączyć je za pomocą gorącego kleju lub mocnej nici bądź drucika. Długość drewnianego drążka lub gałązek będzie determinować końcowy rozmiar palmy. Warto więc dobrać odpowiednią liczbę elementów do wybranej długości podstawy palmy. 

Jeżeli decydujemy się na użycie krepiny lub bibuły, warto już na początku wykonać z nich poszczególne elementy. Kwiaty z bibuły wykonujemy starannie, skręcamy je za pomocą nici lub drucika i łączymy z wykałaczkami, a następnie odkładamy na bok. Następnie przygotowujemy pozostałe elementy i układamy je wstępnie w wybranej kompozycji, aby na sucho sprawdzić ich estetykę i ogólny wygląd. Przygotowane trawy i zasuszone zboża możemy dla lepszego efektu zafarbować naturalnymi barwnikami lub farbami na różne kolory.

Drążek stanowiący podstawę palmy owijamy bibułą lub kolorową wstążką. Poszczególne elementy, takie jak kwiatki z bibuły, trawy i świeże kwiaty mocujemy do drążka za pomocą wykałaczek, drucików, nici oraz kleju, a następnie, dla dodatkowego zabezpieczenia owijamy kolejną warstwą wstążki lub bibuły. Na koniec możemy ozdobić drążek kolorową kokardą – i gotowe!

0
Dziś kupujemy lub samodzielnie wykonujemy kolorowe palmy z kwiatów, ziół i zbóż.