Szydełkowanie jeszcze do niedawna było formą spędzania czasu zarezerwowaną dla osób na emeryturze. Ostatnimi czasy powróciło do łask jako idealny sposób na relaks i odstresowanie dla zainteresowanych w każdym wieku. Własnoręczne wykonanie serwetki to świetny pomysł na rozpoczęcie swojej przygody z szydełkowaniem. Od czego zacząć? Jaki wybrać wzór? Poniżej przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek dla początkujących. Przeczytaj nasz poradnik i bierz się do dzieła!
Jak zrobić serwetki na szydełku? – rozpoczynamy przygodę z szydełkowaniem
Prace nad szydełkowaną serwetką watro rozpocząć od skompletowania wszystkich potrzebnych akcesoriów, bez których trudno się obejść. Oprócz szydełka w odpowiednim rozmiarze przydadzą nam się również nożyczki, centymetr krawiecki, szpilki, odpowiednie miejsce do pracy oraz materiał, z którego wykonamy serwetkę. Najlepiej sprawdzi się do tego kordonek w dowolnie wybranym przez nas odcieniu. Na początek warto pochylić się nad kwestią odpowiedniego doboru szydełka. W zależności od rozmiaru ozdoby, którą chcemy wykonać oraz rodzaju serwetki i kordonka. Im grubszy tym grubsze szydełko. Wielu producentów na opakowaniu włóczki umieszcza informacje o optymalnym rozmiarze narzędzia. A co, jeśli użyjemy większego szydełka? Serwetka będzie delikatna, z daleko rozmieszczonymi od siebie splotami tworzącymi sporych rozmiarów prześwity. Jeśli zaś zdecydujemy się na rozmiar mniejszy niż zalecany nasza robótka będzie zbita i znacznie sztywniejsza. W przypadku serwetek polecane są mniejsze szydełka. Wybierać możemy również spośród szydełek zrobionych ze stali, bambusa czy drewna, a także aluminium lub plastiku.
Naukę szydełkowania rozpocznijmy od serwetek niewielkich rozmiarów, które położysz pod filiżanki lub kubki. Warto wybierać proste wzory, które będą dla nas punktem wyjścia do tworzenia kolejnych coraz bardziej wymyślnych, wyrafinowanych i kunsztownych prac. Dobra baza to podstawa, która ułatwi nam pracę nad bardziej zaawansowanymi projektami.
Serwetka na szydełku krok po kroku
Praca nad szydełkowaną serwetką jest bardzo schematyczna i postępując zgodnie z instrukcją w lot złapiecie zasady. Na początku tworzymy magic ring, który sprawi, że na środku ozdoby nie pojawi się dziurka. Do jego wykonania należy opleść dwukrotnie kordonkiem dwa palce wskazujący i środkowy zostawiając około 5 cm zwisającego sznurka. Wkładamy pomiędzy sznurki szydełko łapiąc drugą nitkę, którą pociągamy, by zrobić pętelkę. Wyciągamy palec i wykonujemy dwa oczka jedno po drugim. Po takiej sekwencji wykonujemy narzut polegający na włożeniu szydełka do środka kółeczka, by zrobić dwa słupki, które łączą się ze sobą górą. Ważne jest, by ciągle robić wspomniany narzut, pozwalający na łączenie w całość pętelek. Po tym kroku robimy trzy słupki i narzut, w chwili, kiedy na szydełku pojawią się cztery nitki przez całość przeciągamy delikatnie szydełko. To pozwoli nam stworzyć jednolitą całość. Ostatecznie zmierzamy do tego, by powstało nam osiem płatków w środku serwetki, które oddzielone będą dwoma oczkami. Po wykonaniu ósmego płatka i dwóch oczek łączymy rząd tak zwanym ścisłym oczkiem, odwracamy serwetkę i zaciągamy delikatnie koniec wkładając nitkę w tylną część słupków. Teraz możemy wykonać drugi rząd rozpoczynający się pięcioma oczkami, narzutem, a następnie słupkiem z trzech kolejnych oczek. Następnie znów wbijamy się w zbiorcze oczko jednego płatka. Słupek musi się znaleźć na każdym płatku. Po ostatnim płatku odliczamy na słupku trzy oczka od góry i wbijamy się szydełkiem, by zrobić oczko ścisłe. Trzeci rząd zaczyna się od trzech kolejnych oczek łańcuszka. Ważne jest, by zachować schemat składający się z dwóch słupków, dwóch oczek, dwóch słupków oraz odstępu składającego się z trzech oczek. Na koniec łączymy pierwsze oczko z ostatnim wbijając szydełko i robiąc oczko ścisłe. Teraz pora na ostatni rząd, który rozpoczynamy dokładnie tak samo jak trzeci z nieco różniącymi się odstępami, w których tworzymy dwa słupki, narzut i odstęp składający się z jednego oczka. Serwetkę kończymy łącząc w całość oczkiem ścisłym po czym chowamy nitkę.
Jaki kordonek na serwetki sprawdzi się najlepiej?
Materiałem, który najlepiej sprawdzi się do robienia serwetki jest kordonek, który kupimy w każdej pasmanterii. Jego znacznie cieńszy splot od standardowej włóczki pozwoli nam nadać jej odpowiedni kształt, tworząc coraz bardziej wymyślne wzory. Najpopularniejsze są bawełniane kordonki dostępne w każdym możliwym kolorze. Idealne będą nitki o grubości od 10 do 20 mm. Odpowiednio cienkie pozwolą na wykonanie bardzo misternych i delikatnych wzorów. Warto wybierać te stworzone z najwyższej jakości bawełny, które są nie tylko miłe w dotyku, ale również łatwe w pielęgnacji i nawet po wielu praniach nie stracą swojego uroku. W zależności od efektu, który chcemy uzyskać, tworząc kompozycję na stole z udziałem serwetek, wybierzmy odpowiedni kolor kordonka. Najbardziej uniwersalne będą te w różnych odcieniach bieli.
Zrobiona własnoręcznie serwetka to nie tylko doskonały sposób na ozdobę stołu lub prezent dla bliskiej osoby. To również idealna opcja na odstresowanie i relaks dla osób w każdym wieku.