Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić stół warsztatowy?

Stół warsztatowy w garażu

Uporządkowana, estetyczna i funkcjonalna przestrzeń do majsterkowania okazuje się niezwykle istotna. Upychanie narzędzi w skrzynkach po każdym użyciu jest niezwykle czasochłonne i irytujące, zwłaszcza w chwili, kiedy drobne prace wykonujemy dosyć często. Warto stół warsztatowy wykonać samodzielnie, co okazuje się doskonałym sposobem na szlifowanie swoich pożytecznych umiejętności. Jak zrobić stół warsztatowy? Poniżej przygotowaliśmy praktyczny i intuicyjny poradnik, z którym stworzysz przestrzeń do pracy skrojoną pod swoje potrzeby. Zachęcamy do lektury!

Jak zrobić stół warsztatowy? – zacznij od podstaw

Wydzielone miejsce do prac warsztatowych najlepiej zaaranżować w miejscu takim jak garaż, pomieszczenie gospodarcze lub piwnica. Podstawą udanego projektu jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni tak, by wszystko było pod ręką i łatwo było utrzymać porządek. Ma to ogromne znaczenie w chwili, kiedy korzystamy z niego naprawdę często. Stałe miejsce, w którym znajdą się uchwyty czy przegródki, które zdołają pomieścić wszystkie potrzebne narzędzia od tych sporych rozmiarów jak wiertarki po te mniejsze oraz zupełnie drobne jak gwoździe i wkręty. Stół narzędziowy warto zaopatrzyć także w sporych rozmiarów szuflady, w których składować możemy większe narzędzia.

Prace nad wykonaniem stołu warsztatowego rozpocznijmy od stworzenia szczegółowego planu, uwzględniającego dostępny metraż. Warto po obu bokach zostawić odpowiednią odległość od ścian, aby móc swobodnie pracować na większym materiale np. ciąć deski. Miejsce do pracy możemy całkowicie dostosować do swoich potrzeb uwzględniając np. nasz wzrost. Standardowo wysokość stołu warsztatowego wynosi 85 cm, ale w przypadku wysokich osób spokojnie możemy umieścić blat roboczy w odległości 90 cm od podłogi. Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów weźmy pod uwagę dostępność i usytuowanie gniazdek elektrycznych. Zadbajmy o ich odpowiednią ilość, trzy powinny być wystarczające. Jeśli nie planujemy montażu dodatkowego źródła energii w ścianie warto zamontować gniazdko w stole. Na koniec zdecydujmy o materiale, z którego wykonamy miejsce do pracy. Najczęściej wybierane opcje to warsztat z metalu lub drewna. Bez względu na wybrane tworzywo zadbajmy, by cała konstrukcja była stabilna i solidnie wykonana.

Po projekcie czas na wykonanie!

Po stworzeniu projektu czas na wykonanie stołu. Jeśli wybraliśmy opcję drewnianą potrzebne będą oszlifowane deski, z których stworzymy szkielet naszego stołu warsztatowego. Całość będzie składała się z dwóch ram, które jednocześnie będą krótszymi bokami. Do ich wykonania użyjmy dwóch kantówek, które łączymy ze sobą przy ich górnej krawędzi przy pomocy desek. Kantówki będą stanowiły podporę w postaci nóg. W dalszej kolejności do ich wnętrza przykręćmy (od przodu i od tyłu) po dwie dłuższe deski. Teraz należy wzmocnić ramę z góry i z dołu dwoma deskami, które znajdą się wzdłuż długich boków stołu. Górna deska stanie się podporą blatu. Wszystkie łączenia wykonujemy używając wkrętów oraz kleju do drewna. By całość była stabilniejsza warto zamontować kątowniki. Ostatnim etapem prac będzie montaż blatu, który możemy wykonać z płyty OSB. Warto połączyć ze sobą przy pomocy kleju dwie sztuki, dzięki temu blat będzie naprawdę wytrzymały. Po wyschnięciu przykręćmy go przy użyciu wkrętów, dzięki czemu w razie konieczności bez problemu wymienimy go na nowy. Na koniec zaimpregnuj całość, dzięki czemu stół będzie odporny na działanie wilgoci oraz wszelkie drobne uszkodzenia. 

Jak zrobić szuflady do stołu warsztatowego?

Praktyczne i funkcjonalne miejsce do pracy wymaga odpowiednio zaplanowanej przestrzeni do przechowywania. Dodatkowa dolna półka przyda się na naprawdę duże narzędzia. Do jej wykonania wystarczą deski zamocowane na dolnej ramie. Doskonałą opcją jest także wózek warsztatowy, który wsuniemy pod blat lub półki do zawieszenia na ścianie.

Jak zrobić stół warsztatowy metalowy?

Stół warsztatowy wykonany z metalu to bardzo dobry pomysł na stworzenie niezwykle mocnej i trwałej konstrukcji, będącej jednocześnie lekką i minimalistyczną. Do wykonania szkieletu przydadzą się stalowe, zamknięte profile o kwadratowym przekroju równym 4 cm. Wszystkie elementy łączymy ze sobą przy pomocy spawarki. Wykonaną ramę odtłuszczamy i malujemy podkładem antykorozyjnym, a potem farbą przeznaczoną do wyrobów metalowych. Na koniec montujemy blat ze sklejki lub płyty OSB, który warto pokryć matą z gumy, która pomoże wyciszyć nasze prace oraz zapobiegnie ślizganiu się przedmiotów. Jeśli potrzebujemy blatu odpornego na działanie różnych substancji zamówmy specjalną osłonę z blachy kwasoodpornej lub ocynkowanej, która odpowiednio wygięta stworzy osłonę fragmentu ściany. Tak wykonany stół warsztatowy będzie wytrzymały i bez trudu posłuży nam przez długie lata częstego majsterkowania.