Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić półkę, regał na książki, z deski, z palet, dla dziecka?

Idealny regał na książki jest nie tylko bardzo funkcjonalny, ale także dobrze wygląda.

Masz w domu sporo książek i potrzebujesz odpowiedniego miejsca do ich przechowywania? Pomyśl o nowym regale, na którym je umieścisz. Nie musisz kupować półki, bo możesz zrobić ją samodzielnie w domu. Oto kilka podpowiedzi jak zrobić półkę, dzięki którym stworzysz regał na książki zgodny z ekologicznymi trendami. Za pomocą interesująco wyglądającej biblioteczki być może zachęcisz do lektury także Twoich najbliższych.

Wykorzystaj materiały, które już masz

0
Prywatna biblioteczka to marzenie wielu osób.

Idealny regał na książki jest nie tylko bardzo funkcjonalny, ale także dobrze wygląda. Te wymagania spełniają półki zrobione z nietypowych materiałów. Chcąc zrobić regał, warto sięgnąć po zużyte drewniane skrzynki. Wystarczy, że odpowiednio zabezpieczysz drewno i je odnowisz, a następnie pomalujesz na dowolny kolor i zawiesisz w wybranym miejscu. Potem możesz w niej umieścić swoje ulubione pozycje książkowe. Ciekawym rozwiązaniem jest porozwieszanie skrzynek blisko siebie.

Na Twoim strychu znajduje się rozkładana drewniana drabina? Po jej dokładnym wyczyszczeniu możesz na poszczególnych jej stopniach zamontować drewniane deski. Dostosuj długości desek do odległości pomiędzy kolejnymi stopniami, a następnie przyklej je do podłoża. Pamiętaj także, by zabezpieczyć ją przed złożeniem.

W Twoim domu zalegają stare drewniane deski lub dawno nieużywane meble? Dobrym sposobem jest sięgnięcie po takie tworzywo i wycięcie w nim dwóch w miarę stabilnych płyt o grubości co najmniej kilku centymetrów. Będą służyć one jako dół i góra Twojej półki. Następnie zadbaj o to, by Twoja półka miała także mocne podstawy. W tym celu wytnij cztery belki, które umieścisz pomiędzy płytami. Po połączeniu możesz taką półkę przykręcić do ściany.

Jak zrobić półkę na książki? Ciekawe opcje na biblioteczkę

Jeżeli posiadasz wnękę w ścianie możesz zagospodarować ją i zamontować w poziomie deski wsparte na belkach. Równie ciekawym pomysłem, który sprawdzi się np. w pokoju dziecięcym, jest wykonanie półki na książki z przezroczystej pleksi. Takie książki wyglądają, jakby wisiały w powietrzu. Z materiału należy wyciąć wyrzynarką półki. Każda powinna być przykręcona na przynajmniej czterech wspornikach. Lewitujące książki z pewnością zrobią wrażenie na Twoim dziecku, które być może w ten sposób zainteresuje się swoją kolekcją literatury.

Interesującym pomysłem jest stworzenie regału za pomocą zespawanych ze sobą miedzianych rur, które świetnie pasują do ceglanej ściany. Tu jednak warto zwrócić się o pomoc do fachowca, by odpowiednio wygiął tworzywo.

Aby nie marnować miejsca w domu, biblioteczkę można umiejscowić pod schodami. Należy pamiętać, by pomiędzy płytą półki a schodami znajdowała się co najmniej centymetrowa przerwa, aby płyta nie zaczęła pękać reagując na użytkowanie schodów.

Półkę z książkami można także zamontować pod wysepką w kuchni. Należy tu pamiętać o kilkucentymetrowym cokole, by nie zniszczyć książek znajdujących się na samym dole, np. podczas mycia czy czyszczenia podłogi. Tego rodzaju półkę możemy wykonać z płyt MDF.

Jak zrobić półkę z palet?

Jeżeli masz do dyspozycji palety, możesz je wykorzystać do zrobienia regału. Odwróć swoją paletę. Użyjesz tej strony jako półki. Za pomocą papieru ściernego wyszlifuj powierzchnię. Za pomocą ołówka i linijki wyznacz wysokość swojej półki. Potnij paletę na kawałki. Teraz będzie Ci potrzebna sklejka. Zmierz podstawę palety i przenieś wyniki na sklejkę, a następnie przybij ją na miejscu. Na koniec zawieś półkę na ścianie.

Pamiętaj, by palety brać jedynie z zaufanych miejsc. Zrezygnuj z niesprawdzonych egzemplarzy, wziętych np. ze śmietnika. Dbaj o zdrowie swoje oraz swoich najbliższych.

Prywatna biblioteczka to marzenie wielu osób. Teraz i Ty możesz je spełnić, tworząc własny regał na książki. Niepotrzebne są do tego wybitne umiejętności, ale trochę zaangażowania i samozaparcia. Ogromną popularnością cieszą się półki robione ze zużytych materiałów, którym można nadać drugie życie. Jeżeli i Ty chcesz podążać za tym trendem, zrób mały przegląd tego, co masz w domu i zamień swoje stare szafy czy skrzynki na eleganckie półki. Na koniec ozdób je według uznania nadając im indywidualnego stylu. To właśnie Twoje pomysły na wykończenie półek sprawią, że wnętrze nabierze interesującego charakteru.

0
Masz w domu sporo książek i potrzebujesz odpowiedniego miejsca do ich przechowywania?