Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak ułożyć kostkę brukową, bez zagęszczarki, krok po kroku - schemat?

Na początek musimy przygotować odpowiednio teren, na którym będziemy układać kostkę brukową.

Kostka brukowa to stały element miejskiego krajobrazu oraz przydomowego ogródka. Widzimy ją i stykamy się z nią na co dzień. Stanowi świetny materiał na chodnik, możemy wyłożyć nią podjazd lub też stworzyć za jej pomocą taras. Jest bardzo chętnie wybierana nie tylko ze względu na jej trwałość, ale również walory estetyczne. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych kształtów i kolorów kostki brukowej. Podpowiemy wam, jak ułożyć kostkę brukową, bez zagęszczarki, krok po kroku

Przygotowania

0
Kostka brukowa to stały element miejskiego krajobrazu oraz przydomowego ogródka.

Zanim rozpoczniemy układanie naszej kostki brukowej, najpierw musimy poczynić odpowiednie przygotowania. Pierwszą i najważniejszą czynnością jest dokonanie dokładnych pomiarów. Dzięki nim będziemy wiedzieć, ile kostki brukowej potrzebujemy. Nie chcemy przecież, aby w połowie pracy skończył się nam materiał, lub też nie chcielibyśmy zostać z dodatkową dużą ilością materiału. Nadmiarowy materiał wbrew pozorom wygeneruje nam dodatkowe koszty, takie jak konieczność składowania lub wynajęcie transportu w celu jej zwrócenia (o ile będziemy mieć taką możliwość).

Warto również sporządzić projekt. Nie musi być on profesjonalny, wystarczy uwzględnić na nim podstawowe wymiary, kształt, który chcemy uzyskać. Pozwoli nam to odpowiednio rozplanować naszą pracę, dzięki czemu będzie bardziej efektywna.

Niezbędne narzędzia i materiały

Jeśli chcemy ułożyć kostkę brukową bez zagęszczarki, koniecznie potrzebny będzie nam ręczny ubijak do gruntu. Jego gumowa końcówka jest specjalnie dostosowana tak, aby nie uszkodzić kostki. Pozwala on również na zagęszczenie ziemi i kruszywa.

  • Obrzeża potrzebne nam będą, ponieważ bez nich kostka brukowa będzie się rozchodzić. Oczywiście istnieje możliwość położenia kostki brukowej bez obrzeży, jednak wtedy poruszać się będą mogły jedynie osoby, a nie pojazdy. Dodatkowo będzie wymagać innych zabezpieczeń.

  • Musimy przygotować również materiał na podbudowę. W tym celu wykorzystuje się: żwir, tłuczeń, żużel lub grys. 

  • Podsypka jest kolejnym elementem, który będzie nam niezbędny.

  • W zależności od kształtu, który będziemy chcieli uzyskać konieczna może się okazać gilotyna do cięcia kostki brukowej.

Ułożenie kostki brukowej krok po kroku

Wiemy już jakie narzędzia i materiały będą nam potrzebne, teraz podpowiemy wam jak ułożyć kostkę brukową.

Krok 1

Na początek musimy przygotować odpowiednio teren, na którym będziemy układać kostkę brukową. W tym celu musimy wybrać warstwę ziemi na głębokość około 10-20 cm w przypadku chodnika lub 20-40 cm w przypadku podjazdu, a którym będą poruszać się pojazdy. Ziemię należy utwardzić. Po rozłożeniu podbudowy musimy również ją utwardzić, jeśli nie posiadamy zagęszczarki możemy zrobić to za pomocą walca. Warstwa musi być nieco wyższa niż grunt dookoła, ponieważ podczas procesu zagęszczania warstwa ubije się i zmniejszy.

Krok 2

Ułożenie obrzeży. Po ich osadzeniu należy pokryć je podsypką pod kostkę. Dzięki nim nie będzie się rozchodzić i nie powstaną pomiędzy nimi wolne przestrzenie.

Krok 3

Układanie kostki brukowej. Jak ułożyć kostkę brukową tak, aby wyglądała estetycznie i spełniała swoją funkcję? Należy to robić ostrożnie. Podczas układania nie możemy naruszyć podsypki. Kostkę układamy zachowując niewielkie 2-3 mm odstępy. Dobijamy ją ręcznym ubijakiem do gruntu.

Krok 4

Fugowanie. Fuga to po prostu piasek. Jej zadanie jest podobne do fugi używanej przy układaniu kafelek, ma ona wypełnić przestrzenie między kostkami brukowymi. Szczeliny między kostkami zapełniamy piaskiem, a następnie ubijamy ubijakiem. Podczas tego procesu piasek wypełniać będzie szczeliny. Braki uzupełniamy piaskiem i powtarzamy do momentu, aż wolne przestrzenie się wypełnią.

Kostkę brukową możemy dodatkowo zaimpregnować odpowiednimi preparatami. Jest to czynność zalecana, aczkolwiek nie jest konieczna.

Każdy z tych etapów jest warunkiem koniecznym, aby uzyskać wspaniały efekt. Jeśli wiemy już, jak ułożyć kostkę brukową, możemy zabrać się do dzieła. Wynik naszej pracy będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujący, gdy wykonamy ją sami. Dlatego warto podjąć wysiłki związane z jej ułożeniem.


0
Jeśli chcemy ułożyć kostkę brukową bez zagęszczarki, koniecznie potrzebny będzie nam ręczny ubijak do gruntu.