Jak zrobić i zamontować drzwi przesuwne w domu?

Proces wykonania i montażu drzwi przesuwnych warto przede wszystkim rozpocząć od dokładnego zmierzenia dostępnej przestrzeni.

Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek wnętrze bez drzwi. W każdym domu czy mieszkaniu drzwi wewnętrzne zapewniają odpowiednią izolację każdego z pomieszczeń, a także gwarantują domownikom poczucie prywatności. Drzwi wewnętrzne mogą jednak stanowić nie tylko element o cechach wyłącznie praktycznych, ale także estetycznych. Ciekawe, starannie dopasowane do stylu pomieszczenia wewnętrzne drzwi mogą w dyskretny, lecz zauważalny sposób podkreślić jego charakter.

Drzwi przesuwne – od czego zacząć?

Wybór dostępnych modeli drzwi jest wyjątkowo szeroki.

Miłośnicy nietypowych rozwiązań mogą także zdecydować się na niestandardową formę i wygląd drzwi wewnętrznych. Przykładem tego mogą być oryginalne, lecz nie mniej funkcjonalne drzwi przesuwne. Co ciekawe, to typu drzwi możemy zarówno kupić w sklepie meblowym, jak i wykonać samodzielnie. Jak zrobić drzwi przesuwne? Poniżej kilka cennych wskazówek!

Proces wykonania i montażu drzwi przesuwnych warto przede wszystkim rozpocząć od dokładnego zmierzenia dostępnej przestrzeni. Pomoże nam to w ustaleniu, jakiej szerokości drzwi będą nam potrzebne i jakiej długości szyny do nich dobrać. Drzwi powinny stanowić dopasowany i estetyczny element wnętrza, a także pełnić swoją najważniejszą funkcję, jaką jest oddzielenie wybranych pomieszczeń.

Wybór dostępnych modeli drzwi jest wyjątkowo szeroki, dlatego też z łatwością możemy znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jeżeli jednak zależy nam na nietuzinkowych, oryginalnych rozwiązaniach, możemy zamówić wykonanie drzwi u stolarza. Specjaliście możemy także dostarczyć swój własny, nieszablonowy projekt, aby mieć pewność, że drzwi, które dla nas wykona, będą niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład użycie surowego drewna o nietypowym, niewyrównanym kształcie lub przerobienie starych drewnianych drzwi wejściowych czy większych rozmiarów drzwi na przykład do stajni. 

Montaż drzwi przesuwnych – krok po kroku

Kiedy mamy już gotowe drzwi wewnętrzne, których użyjemy do montażu konstrukcji przesuwnej, powinniśmy także zakupić odpowiednie, dopasowane szyny oraz wszystkie elementy systemu mocującego. W sklepach budowlanych kupimy gotowe zestawy montażowe do drzwi przesuwnych, w których znajdziemy: prowadnicę, rolki łożyskowe oraz niezbędne śrubki i nakładki.

Kolejnym ważnym etapem jest odpowiednie przygotowanie ściany do montażu prowadnicy oraz drzwi przesuwnych. Bardzo ważne jest, aby dokładnie rozplanować umieszczenie wszystkich niezbędnych elementów na ścianie, tak aby zachowały one swoją pożądaną funkcjonalność i estetykę. 

Wyznaczamy miejsca, w których znajdować się będą prowadnice oraz potrzebne śruby, i zaznaczamy je na ścianie, a następnie raz jeszcze upewniamy się, że są one oznaczone i rozplanowane prawidłowo i w równych odległościach. 

Właściwe prace montażowe rozpoczynamy od górnej prowadnicy. Za pomocą dostępnych w zestawie śrub montujemy stabilnie górną szynę. Następnie mocujemy niezbędne rolki i delikatnie zawieszamy skrzydło drzwi na górnej części konstrukcji. Teraz mocujemy dolną prowadnicę, na której osadzamy drzwi. Dolny prowadnik powinien być przymocowany tuż przy podłodze. Kolejnym etapem jest montaż stoperów, które dodatkowo zabezpieczają drzwi i mocują je w prowadnicach. 

W drzwi możemy zamontować także ozdobny i praktyczny haczyk czy małą zasuwkę lub elementy ozdobne, które dodatkowo dodadzą atrakcyjności gotowej konstrukcji. 

Drzwi przesuwne – dlaczego warto?

Drzwi przesuwne są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Dobrze sprawdzają się szczególnie w nowoczesnych wnętrzach, w stylu industrialnym i rustykalnym. Drzwi przesuwne to także praktyczne rozwiązanie w małych domach i mieszkaniach. 

Mimo iż zapewniają znacznie mniejszą niż tradycyjne drzwi izolację akustyczną i termiczną, stanowią nietuzinkowy element wystroju wnętrza, najczęściej znacznie przewyższając pod kątem estetyki zwykłe drzwi. Przesuwne drzwi możemy dopasować do stylu i charakteru wnętrza, tworząc dzięki nim wyjątkowy klimat pomieszczenia!

W sklepach budowlanych kupimy gotowe zestawy montażowe do drzwi przesuwnych, w których znajdziemy: prowadnicę, rolki łożyskowe oraz niezbędne śrubki i nakładki.