Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak ustawiać meble w prostokątnym, wąskim, małym pokoju - zasady?

Najważniejszą zasadą podczas urządzania takiego pomieszczenia jest unikanie ustawiania mebli pod dłuższymi ścianami.

Nieustawne albo źle zaprojektowane wnętrza wymagają szczególnego podejścia przy ich urządzaniu, a także meblowaniu. Najczęściej wyzwanie dotyczy pokojów w mieszkaniach znajdujących się w starym budownictwie spółdzielczym bądź komunalnym. Zdarza się jednak, że podobny problem może zaistnieć w nowoczesnym lokalu kupionym od dewelopera. Da się go skutecznie i łatwo rozwiązać, zyskując przy tym pomieszczenie komfortowe oraz naprawdę przyjazne w odbiorze.

Najważniejsze zasady ustawiania mebli w: małym, prostokątnym i wąskim pokoju

0
Szczególnym wyzwaniem jest wyposażenie małych oraz wąskich wnętrz.

Analizując, jak ustawiać meble w pokoju, szczególnym wyzwaniem jest wyposażenie małych oraz wąskich wnętrz. Wymagają one szczególnych rozwiązań aranżacyjnych, które zapewnią funkcjonalność użytkową i wygodę przebywania w takim pomieszczeniu. Trzeba zatem krok po kroku:

 • określić planowane przeznaczenie małego pokoju,

 • rozważyć wyburzenie jednej ze ścian nośnych w celu otwarcia przestrzeni na inną część lokalu,

 • dopasować meble wielofunkcyjne w tym warianty składane,

 • wyeliminować zbędne dekoracje zaburzające przestronność i komfort poruszania,

 • w razie potrzeby zamówić wyposażenie pod wymiar,

 • zamontować przepierzenie pełniące rolę ścianki działowej dookreślającej strefy,

 • zainstalować profile z taśmami LED umieszczone w częściowej zabudowie sufitowej.

Są to sprytne triki, które choć nie zmienią rozkładu małego, wąskiego wnętrza, to zapewnią zupełnie inny odbiór wizualny. Przełoży się to na przyjemniejsze spędzanie czasu w takim pokoju. 

Jakie dodatki są najlepsze w małym albo nieustawnym pokoju?

Choć pasujące oraz praktyczne meble są najważniejsze dla uzyskania przyjaznego wystroju małego pokoju, nie można zapominać o dodatkach. Zasadniczą regułą jest w tym przypadku minimalizm oznaczający wyeliminowanie zbędnych dekoracji. W to miejsce warto postawić na wielofunkcyjny charakter zabudowy wnętrza albo odpowiednie materiały wykończeniowe, jak:

 • lustrzana szafa przesuwna,

 • tapety przestrzenne w formacie 3D,

 • delikatne, pastelowe odcienie: bieli, szarości, błękitu, beżu i écru,

 • błyszczące fronty szafek oraz szuflad,

 • żaluzje okienne w układzie poziomym,

 • oświetlenie z dość mocną i ciepłą barwą,

 • zamontowanie przeszklonych drzwi.

Wyraźna różnica będzie widoczna zwłaszcza, gdy poprzednia aranżacja pomieszczenia była raczej odmienna. Często spektakularny efekt optyczny wpływa na perspektywę postrzegania takiego, teoretycznie nieustawnego wnętrza. Może nim być: sypialnia, pokój dziecięcy, a czasem salon.  

Czego unikać przy ustawianiu mebli w wąskim oraz małym pokoju?

Najważniejszą zasadą podczas urządzania takiego pomieszczenia jest unikanie ustawiania mebli pod dłuższymi ścianami. W ten sposób mógłby powstać efekt długiego, a przy tym ciasnego korytarza, który przypominałby nieco labirynt. Właśnie dlatego rozsądniejszym wyjściem będzie umieszczenie biurka pod oknem, a szafy na drugim krańcu małego pokoju przy krótszych ścianach. Wpłynie to na uzyskanie optycznego wrażenia funkcjonalności i przestronności wnętrza, mimo że w rzeczywistości może ono odbiegać od tej perspektywy wizualnej. 

Reguły pokazujące, jak ustawiać meble w pokoju, odnoszą się też do oświetlenia. Przede wszystkim nie można ograniczać lub blokować dostępu naturalnego światła. Oczywiście podobnie, jak sztuczne instalacje powinno ono być ciepłe i przyjemne w odbiorze. Stąd wyjściem jest na przykład montaż rolet okiennych tylko redukujących intensywność wnikania promieni słonecznych. Pewien stopień przepuszczalności zagwarantuje zaś przyjemny efekt łuny rozchodzącej się po pokoju.   

Gdzie szukać inspiracji dla wyposażenia nieustawnego pokoju?

Zastanawiając się, jak ustawiać meble w pokoju, ciekawe pomysły do wąskich i małych wnętrz można znaleźć w internecie. Ponadto opisy takich rozkładów są zwykle uzupełnione o wizualizacje zdjęciowe prezentujące efekty danej aranżacji. Kolejnym sposobem na poszukiwanie inspiracji pod kątem designu jest wizyta w dużym sklepie meblowym. Bardzo często dostawcy wyposażenia starają się zasugerować najlepsze wykorzystanie własnych zestawów poprzez przedstawienie gotowego wystroju. Ten typ wsparcia wiąże się z opcją bezpośredniej konsultacji z doradcą klienta. Dzięki niej można szybko rozwiać wątpliwości aranżacyjne i znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Następna metoda to po prostu skorzystanie z usługi doświadczonego architekta lub dekoratora wnętrz. 


0
Zastanawiając się, jak ustawiać meble w pokoju, ciekawe pomysły do wąskich i małych wnętrz można znaleźć w internecie.