Ogrody wertykalne, choć nie są wynalazkiem nowym, zyskują w ostatnim czasie wyjątkową popularność. Są one sposobem na oryginalne upiększenie domu, a także wprowadzenie do nowoczesnych, surowych wnętrz odrobiny zieleni. Wertykalne ogrody możemy spotkać w wielu miejscach użytku publicznego, takich jak nowoczesne dworce, galerie handlowe, muzea czy budynki korporacji. Tę niezwykłą, zieloną dekorację możemy także wykonać samodzielnie we własnym domu! Jak zrobić ogród wertykalny?
Ogród wertykalny w domu – dlaczego warto?
Ogród wertykalny to wyjątkowa, niezwykła i oryginalna ozdoba, która uświetni każde wnętrze, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Ożywia wnętrze i gwarantuje wszystkim domownikom lepszą jakość powietrza, którym oddychają.
Wertykalny ogród to doskonały sposób na ulokowanie całej zieleni domu w jednym, reprezentacyjnym miejscu. To także metoda na skuteczne ukrycie nieestetycznych niedociągnięć i niedoskonałości ściany. Piękne, zielone mozaiki roślinne z powodzeniem zamaskują jej nierówności, przywracając pomieszczeniu dawny sznyt.
Domowy ogród wertykalny - od czego zacząć?
O ile sposób wykończenia ogrodu wertykalnego jest niemal dowolny, o tyle podstawowe jego podstawowa konstrukcja oraz najważniejsze elementy powinny pozostać niezmienne. Dlatego też, planując stworzenie zielonej ściany, musimy wyposażyć się w:
stacje nawadniające i regulowane kroplówki,
pompy wody,
sterowniki nawadniania.
Oczywiście niezbędna będzie także podstawowa konstrukcja, którą po przymocowaniu do wybranej ściany możemy wyposażyć w dodatkowe elementy oraz oczywiście rośliny.
Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca na nasz wertykalny ogród. Ściana, na której będzie się on znajdował, musi być mocna i wytrzymała, a także posiadać odpowiednie rozmiary. Planując ogród wertykalny, musimy pamiętać o odpowiedniej ilości miejsca na rośliny, ale także najważniejsze elementy konstrukcyjne. Istotną kwestią jest także wybranie odpowiednich roślin, które poradzą sobie w takich warunkach. Do najczęściej wybieranych należą:
najróżniejsze odmiany bluszczu,
skrzydłokwiat,
zielistek,
maranta,
fikusy.
Nierzadko wertykalne ogrody tworzy się także z niewymagających i prostych w utrzymaniu sukulentów.
Jak zrobić ogród wertykalny?
Ogród wertykalny możemy stworzyć z gotowych systemów, wyposażonych we wszystkie najważniejsze elementy i akcesoria. Gotowa konstrukcja wyposażona jest najczęściej w kilka modułów, w których umieszcza się pojedyncze lub większe donice, pod odpowiednim kątem. Sposób ten jest stosunkowo prosty, jednak ogranicza nas w kwestii stylistyki zielonej ściany. Jeżeli zależy nam na własnym projekcie i nietypowym wyglądzie ogrodu, możemy zdecydować się na inne rozwiązania.
Zieloną ścianę możemy wykonać na przykład z drewnianych europalet przymocowanych do ściany. Odpowiednio zamocowane, pomalowane na dowolny kolor i wyposażone w system nawadniający palety wystarczy jedynie uzupełnić wybranymi roślinami. Innym sposobem na ogród wertykalny jest wykonanie go z pomocą przymocowanych do drewnianej konstrukcji butelek, w których następnie umieszczone zostaną rośliny.
Jak zrobić ogród wertykalny? Popularnym rozwiązaniem jest także ogród wertykalny wykonany z filcu. Aby go wykonać, do podstawowej drewnianej lub stalowej konstrukcji ogrodu mocujemy panele PCV wraz z warstwą filcu. Następnie wycinamy odpowiednie otwory, w których umieszczone zostaną rośliny. Oczywiście każda z nich powinna mieć dostęp do systemu nawadniającego, który dostarczać im będzie odpowiedniej dawki wody oraz substancji odżywczych. Szczególnie w przypadku wertykalnego ogrodu z filcu konieczne może być zamontowanie dodatkowego oświetlenia ledowego, wspomagającego rozwój roślin.
Jeżeli marzymy o pięknym ogrodzie wertykalnym bez konieczności samodzielnego podejmowania prac konstrukcyjnych, możemy zlecić projekt oraz wykonanie profesjonalnej firmie. Zawodowcy sprawdzą możliwości wybranego przez nas pomieszczenia i konkretnej ściany, wykonają projekt zgodny z naszymi oczekiwaniami, a następnie zamontują nasz wymarzony ogród, wyposażony w niezbędne elementy i piękne, zielone rośliny.