Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić naturalne mydło w domu?

Ręcznie robione mydełka zyskują żywe kolory dzięki barwnikom spożywczym.

Pachnące, kolorowe, w niespotykanym kształcie, z dodatkiem suszonych kwiatów albo drobinek kawy – takie może być mydło, które stworzysz samodzielnie. To, jakich użyjesz do tego składników, zależy tylko od Ciebie. Możesz postawić na najwyższej klasy, ekologiczne produkty, z których wykonasz kosmetyk odpowiadający Twoim wymaganiom. Z własnoręcznie robionych mydeł możesz korzystać sam albo takim wyjątkowym prezentem obdarować innych. Naturalne, domowe mydło nie jest trudne w wykonaniu. Pokazujemy, jak krok po kroku zrobić mydło z gliceryny lub z resztek zużytych mydełek.

Jaka baza

Żeby wykonać mydło samodzielnie, musisz zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Najważniejszy z nich to baza, z której robi się mydełko. Żeby ją przygotować, możesz zetrzeć na tarce resztki starych, prawie zużytych mydeł w kostce lub całe szare mydło albo inne, np. białe naturalne. Na rynku dostępne są też gotowe płatki mydlane – nie tylko w wiórkach, ale też w granulkach – oraz bazy glicerynowe w kostkach. Ta ostatnia forma jest najbardziej popularna. Bazy w kostkach, dostępne w drogeriach i sklepach internetowych, mogą być wykonane z różnych składników, np. tylko i wyłącznie naturalnych, dla alergików, wegan albo z dodatkami, takimi jak masło shea czy olejki naturalne. Bazy można kupić w różnych kolorach lub przezroczyste. Te ostatnie – zrobione z gliceryny – mogą posłużyć do wykonania oryginalnie wyglądających, przezroczystych mydełek z różnymi, barwnymi dodatkami.

Fioletowe mydełko z dodatkiem suszonych płatków lawendy.

Podgrzewamy, rozpuszczamy

Teraz przyszedł moment, żeby podgrzać i rozpuścić mydło, które chcemy przerobić. Jeśli jest ono w kostce, można je zetrzeć na tarce albo pokroić na w miarę możliwości drobne kawałki. Umieść je w blaszanej misce i dodaj nieco wody, świeżo wyciśniętego soku z owoców, mleka lub naparu ziołowego (np. z mięty, nagietka lub mniszka lekarskiego). Na 200 g masy stałej daj maksymalnie szklankę płynu, pamiętając, że im go będzie więcej, tym łatwiej i szybciej baza się roztopi, ale też dłużej będzie zastygać. Następnie wstaw miskę w garnek z wodą i zacznij go podgrzewać, tak żeby baza rozpuściła się w kąpieli wodnej. Jest to bezpieczniejsze niż bezpośrednie gotowanie, podczas którego masa mogłaby się łatwo przypalić. Uważaj, żeby nie doprowadzić jej do wrzenia. Innym sposobem na roztopienie masy jest podgrzanie jej mikrofalówce, którą należy nastawić na około 30 sekund. Gdy dysponujemy gotową bazą mydlaną, nie trzeba do niej dodawać płynu – wystarczy pokroić ją na mniejsze kawałki i podgrzać w kąpieli wodnej albo w mikrofalówce.

Dodatki

Do rozpuszczonej bazy mydlanej możesz dodać suszone płatki kwiatów i oleje, np. arganowy, migdałowy, makadamia, z czarnuszki czy masło shea. Olejki te są znane ze swoich dobroczynnych właściwości – nawilżających, wygładzających i ujędrniających. Na 200 g masy wystarczą 3 łyżki olejku. Możesz dodać do nich też odrobinę miodu, wosku pszczelego, gliceryny lub wit. E – składniki te kupisz w sklepie ze zdrową żywnością albo dobrze zaopatrzonej aptece. Innym pomysłem jest dodanie do masy mydlanej 2-3 łyżek grubej soli himalajskiej, łyżki maku, fusów kawy lub otrębów pszennych. Mydło z takimi drobinkami będzie miało właściwości złuszczające naskórek. Pamiętaj jednak, że ciemne dodatki do mydła, takie jak kawa, kakao czy cynamon, sprawiają, że piana mydlana jest ciemna, a zawarte w niej drobinki, jeśli się ich dobrze nie spłucze, mogą pozostawać pod paznokciami albo w zlewie. Bazę mydlaną możesz zmieszać też z barwnikami spożywczymi, dzięki którym wyczarujesz mydełka nawet w kolorach tęczy. Można też samemu zrobić barwniki naturalne, np. zielony ze spiruliny, pomarańczowy z oleju marchewkowego, a fioletowy z soku z buraka.

Kształty i zapachy

Jeśli robisz mydło własnoręcznie, możesz nie tylko kontrolować jego skład, ale też zdecydować, jaki dodać do niego zapach. Spośród wielu olejków eterycznych producenci mydeł naturalnych polecają zwłaszcza olejek rumiankowy, różany, fiołkowy i jaśminowy. Ważne, żeby olejek zapachowy dodawać ostrożnie, po kropelce – najlepiej 2-3 krople na jedno mydełko. Możesz je aplikować do bazy mydlanej, gdy znajduje się już ona w formie. Bowiem roztopioną bazę mydlaną należy przelać do foremek, posmarowanych wcześniej tłuszczem, np. olejem kokosowym. Najlepiej wybrać formy silikonowe, bo po wystygnięciu masy najłatwiej wyjąć z nich mydełka. Możesz użyć foremek, w których pieczesz muffiny albo takie, które producenci dedykują właśnie do mydeł. Są dostępne foremki w kształcie aniołków, muszelek, róż albo… traktorków. Wszystko zależy od tego, komu chcesz podarować mydełko i czy do jego robienia zapraszasz dzieci.

Zielony kolor mydła uzyskamy dzięki dodatkowi spiruliny lub naparu z mięty.