Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a Ty chcesz udekorować swój dom, żeby poczuć świąteczną atmosferę? Planujesz ubrać choinkę, zapalić ozdobne świece, ustawić świąteczne figurki i zastanawiasz się, jakie ozdoby mógłbyś wykonać samodzielnie? Pomyśl o tym, by zrobić świąteczny wianek z gałązek choinki, z szyszek, ze słomy lub wikliny. Możesz tradycyjnie zawiesić go na drzwiach od wewnętrznej albo zewnętrznej strony, na ścianie w centralnym punkcie salonu lub położyć na stole – jako część dekoracji podczas uroczystej kolacji. Samodzielne wykonanie wianka nie jest skomplikowane. Pokazujemy krok po kroku, jak zrobić wianek i jak go zawiesić na drzwi.
Tradycja
Świąteczny wieniec to tradycyjna ozdoba bożonarodzeniowa. Najczęściej jest wykonywany z gałązek drzew iglastych i dekorowany na różne sposoby: szyszkami, bombkami, kolorowymi kokardami, a także świeczkami. Jego okrągły kształt jest symboliczny i w kulturze chrześcijańskiej oznacza okrąg Ziemi, cykliczność oraz wieczność. Obecnie przyjęło się, że wieniec zawieszamy na drzwi lub ścianę, ale wiele osób, zachowujących tradycję, po prostu kładzie go na stole lub w innym widocznym miejscu i umieszcza na nim cztery świece. Mają one wymiar religijny i odnoszą się do czterech tygodni adwentu, czyli okresu oczekiwania na Boże Narodzenie. Każdej kolejnej niedzieli zapala się nową świecę, tak że podczas Świąt płoną wszystkie.
Z czego zrobić wianek
Świąteczny wianek powinien być wykonany z trwałych, dobrze zamocowanych elementów, aby jeśli zostanie zawieszony na drzwi wejściowe, przetrwał co najmniej kilka tygodni mimo ich częstego otwierania i zamykania. Wianek najczęściej robi się z gałązek drzew iglastych. Jeśli zdecydujesz się na ten materiał, pamiętaj, by wybrać taki ich rodzaj, który traci jak najmniej igieł, czyli np. jodłę kaukaską. Wieniec zrobiony z jej gałązek przetrwa dłużej w dobrym stanie. Z kolei świerk jest znany z tego, że szybko się osypuje, ale za to pięknie pachnie, więc jeśli zdecydujesz się na wieniec świerkowy, przygotuj go bliżej Świąt. Są też zwolennicy sztucznych gałązek, które zawsze będą wyglądały świeżo – mają jednak wielu przeciwników, nielubiących plastikowych dekoracji. Wieniec – w bardziej oryginalnej wersji – możesz też wykonać z samych szyszek, ze słomy lub wikliny. Oprócz nich powinieneś też przygotować ozdoby. Najczęściej wybieranymi dekoracjami są: kokardy, małe bombki, wiklinowe ozdoby choinkowe, szyszki z lasu, suszone plastry pomarańczy oraz suszone lub sztuczne kwiaty. Oprócz tych elementów będziesz też potrzebować do ich przymocowania do wianka: solidnego drutu, wstążek, sznurka lub pistoletu do kleju na gorąco.
Wieniec z gałązek
Jak zrobić wieniec z gałązek choinki? Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na żywe, czy też sztuczne gałązki, najpierw wybierz kilka dłuższych i okazalszych gałązek. Im więcej ich weźmiesz – tym większy i tym grubszy zrobisz wieniec. Następnie połącz ze sobą końce dwóch pierwszych gałązek przy pomocy wybranego sposobu: za pomocą drutu, wstążki albo sznurka. Pamiętaj, żeby materiały te były w kolorze ciemnozielonym – wówczas nie będą rzucały się w oczy. W analogiczny sposób połącz ze sobą te gałązki z trzecią i kolejną, a ostatnią z nich dołącz do pierwszej. Gdy masz już gałązki łączące się w koło, przy użyciu tego samego materiału zamocuj do nich kolejne, tak aby wieniec stał się grubszy i bardziej okazały. Wystające końcówki utnij sekatorem lub większymi nożyczkami. Teraz nadszedł czas na ozdobienie wieńca. Drobne dekoracje najłatwiej przyklejać do niego klejem na gorąco. Jest to sposób dosyć czasochłonny, ale bardzo skuteczny. Najlepiej zdecydować się nie na wszystkie możliwe dodatki, ale 2-3 z nich – w przeciwnym razie wieniec będzie aż uginał się od dekoracji, co nie wszystkim musi się podobać.
Wieniec z szyszek
Wieniec z szyszek wygląda bardzo efektownie, a do tego jest niedrogi i prosty w wykonaniu. Główne elementy tego wieńca, czyli szyszki, możesz zebrać w lesie, a potem , jeśli jest taka potrzeba, wysuszyć, układając na ciepłym grzejniku. Następnie połącz szyszki ze sobą przy pomocy kleju na gorąco – tak by utworzyły koło. Dodawaj kolejne szyszki, żeby wieniec stał się większy i pełniejszy. Następnie, korzystając wciąż z pistoletu do kleju na gorąco, dawaj ozdoby: na szyszkowym wieńcu ciekawie będą się prezentować suszone kwiaty, skórka pomarańczy wycięta w kształcie gwiazdek, laski cynamonu a także gałązki głogu lub jarzębiny. Całość lub wybrane elementy możesz spryskać złotą albo srebrną farbą w spreju.
Jak zawiesić wieniec
Jak przyczepić wieniec do drzwi? Jeśli są drewniane, możesz wbić w nie niewielki gwoździk albo pinezkę, na których zawiesisz sznurek czy przezroczystą żyłkę, zaczepione za wieniec. Natomiast gdy drzwi są metalowe, umocowanie na nich wieńca jest bardziej skomplikowane. Możesz posłużyć się mocną, przezroczystą taśmą dwustronną albo samoprzylepnym haczykiem czy wieszakiem w kolorze drzwi. Gdyby po okresie bożonarodzeniowym, po zdjęciu wieńca na drzwiach zostały ślady po kleju z taśmy czy haczyka, możesz je łatwo odczyścić, smarując to miejsce… majonezem, a potem zmyć szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie.