Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić meble ogrodowe z palet instrukcja krok po kroku.

Pomysł na meble ogrodowe z palet

Moda na DIY (Do It Yourself) – „zrób to sam” i ekologiczny recycling to coraz modniejszy i popularniejszy trend. Samodzielnie wykonane i odnowione meble to ostatni krzyk mody. Meble wykonane z palet na pewno nadadzą przestrzeni wokół domu nowy, użytkowy a jednocześnie bardzo trendy wygląd. Dodatkowo takie meble możesz wykonać samodzielnie, a europalety jesteś w stanie pozyskać za darmo. Poniżej postaramy się w przystępnym sposób opisać jak wykonać meble ogrodowe z europalet. No to do roboty!

Ekologiczna aranżacja

Palety często można zdobyć za darmo. Wystarczy znaleźć w okolicy duży magazyn, sklep ogrodniczy lub hurtownię spożywczą i zapytać o zbędne europalety. Często na portalach internetowych i grupach kupię/sprzedam można znaleźć ogłoszenie w stylu „oddam europalety za darmo”. Pozyskany za darmo materiał na nasze meble ogrodowe, przy niewielkim zaangażowaniu naszych mięśni i kilku podstawowych narzędzi pozwoli na własnoręczne wykonanie mebla, który nie chwaląc się nawiązywać będzie do modnego stylu skandynawskiego. Do wykonania mebli ogrodowych potrzebne będą jeszcze takie elementy jak kółka, impregnat do drewna (najlepiej na bazie wody lakier lub bejca wodna), wkręty, podkładki i papier ścierny. Koszt podstawowych materiałów na budowę konstrukcji mebli z europalet to 120-150 zł. Inne koszty to dodatki w postaci poduch, materaca, czy szklany blat na stolik kawowy.

Elementy potrzebne do wykonania mebli z palet:

0
Kanapa z dwóch złożonych palet to hit sezonu.
  • drewniane europalety

  • wkręty, kątowniki lub płaskowniki

  • elektronarzędzia: wkrętarka, szlifierka kątowa, papier ścierny

  • masa szpachlowa do drewna

  • lakierobejca- najlepiej na bazie wody

  • pędzle – duży i mały, najlepiej pędzle płaskie i pędzel kątowy

  • poduchy, materace, szklany blat, kółka …

Pozostaje nam tylko podjąć decyzję czy budujemy kanapę, fotele a może stolik kawowy. Najczęściej spotykanym zestawem są 2 fotele, kanapa i stolik kawowy. Każdą taką pracę powinniśmy zacząć od projektu. Jeżeli zaczynam od kanapy, to dobrze zmierzyć wielkość tarasu, aby mieć pewność, że nasza kanapa z palet zmieści się na tarasie. Długość mebla niech wyznacza wielokrotność palet. Możemy wykonać taką kanapę z dwóch, trzech lub większej ilości europalet.

Kanapa z 2 europalet

Mebel taki złożony jest z dwóch europalet . Przedłużenie takiej kanapy jest bardzo proste, wystarczy dołożyć z jednej strony kolejna paletę. Jeżeli ułożymy ja np. prostopadle uzyskamy narożnik. Dobra wysokość takiej kanapy to wysokość dwóch palet ułożonych na sobie. Pracę zaczynamy od oczyszczenia i oszlifowania palet. Następnie impregnujemy i gruntujemy drewno, aby na końcu nałożyć na nie lakier, bejcę lub farbę. Meble wykonane tą techniką świetnie prezentują się pomalowane na białą lakierobejcą lub w naturalnym kolorze.

Poziomą cześć kanapy łączymy ze sobą za pomocą kątowników lub płaskowników. Ważne jest, aby elementy łączące umieszczać w miejscach niewidocznych, czyli od środka palet. W podobny sposób montujemy oparcie do kanapy. Dwie europalety na siedzisko i dwie skręcone ze sobą na oparcie. Za pomocą wkrętów i płaskowników przytwierdzamy oparcie kanapy do siedziska. Na spód siedziska, w narożnikach przykręcamy kółeczka. Na siedzisku kładziemy materac lub poduchy i nasza kanapa gotowa.

Stolik z palet na taras

0
Stolik kawowy z europalety.

Do wcześniej przygotowanej kanapy w analogiczny sposób zrobimy stolik kawowy. Naszą bazą i podstawowy wymiarem jest 1 europaleta. Wysokość zależy od nas. Może to być jedna paleta, dwie lub trzy. Dobrze jest zamontować kółka, aby nasz stolik był mobilny. Analogicznie jak przy pracy z kanapą: oczyszczamy drewno, impregnujemy i gruntujemy a na końcu nakładanym na nie lakierobejcę lub farbę. Palety łączymy ze sobą za pomocą wkrętów lub kątowników. Aby nasz stolik był bardziej funkcjonalny i nowoczesny możemy położyć na nim szkło hartowane, docięte do wymiaru palety.