Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić betonową wylewkę?

Grubość wylewki zależy od jej typu, a co za tym idzie, od podłoża, na którym ma zostać umieszczona.

Wylewkę podłogową kładzie się pod posadzkę w każdym nowym budynku oraz w czasie prac remontowych i renowacyjnych. Warto pamiętać o tym, że wylewka musi wyschnąć, a co więcej, konieczne jest też odpowiednie jej położenie. W tym celu warto wiedzieć nie tylko o tym, ile schnie wylewka, ale również, jaka grubość wylewki będzie odpowiednia. Dzięki temu stworzymy idealne podłoże, które przetrwa długie lata bez uszkodzeń.

Dlaczego potrzebna jest wylewka?

Wylewka umożliwia również ukrycie nierówności i innych wad podłoża.

Podłoże, na którym kładzie się płytki ceramiczne lub panele, jest ważniejsze, niż mogłoby się to wydawać. To właśnie od odpowiednio przygotowanego podłoża zależy, czy położona później podłoga będzie odpowiednio trwała, a także wytrzymała na ewentualne uszkodzenia. Wylewka umożliwia również ukrycie nierówności i innych wad podłoża, co okazuje się bardzo przydatne w przypadku domów o niedbale przygotowanych wcześniej powierzchniach. Pozwala na wyrównanie podłoża, dzięki czemu płytki lub panele można kłaść już na całkowicie prostym podłożu. Dzięki odpowiedniej wylewce możliwe jest jednak nie tylko przedłużenie trwałości podłogi i wyrównanie podłoża. 

To również doskonała warstwa kryjąca, pod którą można ukryć instalacje. Pod nią często umieszcza się przewody wodne, kanalizacyjne, a także elementy instalacji grzewczej, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu stosuje się ogrzewanie podłogowe. Wylewka jest też warstwą dociążającą.

Dlaczego jeszcze wylewka jest tak istotna?

Wylewka cementowa doskonale sprawdza się w pomieszczeniach narażonych na oddziaływanie wilgoci. Mowa przede wszystkim o łazienkach, ale również o kuchniach. Wilgoć może być destrukcyjna między innymi dla źle przygotowanej podłogi. Dlatego odpowiednia cementowa wylewka to podstawa w każdej łazience. To dzięki niej kafle łazienkowe mogą pozostać w nienaruszonym stanie przez wiele lat.

Warto pamiętać o odpowiednim wybraniu wylewki do podłoża. Zajmując się wylewką, należy stosować się do rad producenta, dlatego że niektóre z nich wymagają zastosowania dodatkowej warstwy szczepnej. W większości miejsc stosuje się wylewkę na dodatkowej warstwie oddzielającej od podłoża, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie odpowiedniego poziomu izolacji przed chłodem i wilgocią. W niektórych przypadkach może być stosowana też wylewka zespolona z podłożem, jednak najczęściej robi się to na wyższych piętrach budynków, gdzie nie ma problemu na przykład z zawilgoconym podłożem.

Przed przystąpieniem do położenia wylewki, a następnie podłogi, warto dowiedzieć się, jaka grubość wylewki jest najlepsza, a także tego, ile schnie wylewka, zanim możliwe będzie przystąpienie do kolejnego etapu prac.

Jaka grubość wylewki jest najlepsza?

Grubość wylewki zależy od jej typu, a co za tym idzie, od podłoża, na którym ma zostać umieszczona. Za minimalną grubość wylewki betonowej uznajemy wartość około 2-3 centymetrów, z którą można spotkać się najczęściej. Jednak wylewki okazują się mieć różne grubości. Przykładowo, te umieszczane na ogrzewaniu podłogowym mają nawet 8-10 centymetrów, a najczęściej, zgodnie z zaleceniami producentów ogrzewania, musi mieć około 6,5 centymetra. Najczęściej można spotkać wylewki właśnie około sześciocentymetrowe.

Na pytanie, jaka grubość wylewki jest najlepsza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak warto pamiętać o tym, że ma być to warstwa, która podnosi trwałość położonej na niej podłogi oraz jest odporna na obciążenia. Warto przy decyzji o grubości wylewki kierować się tym, czy będzie pod nią znajdować się instalacja grzewcza lub elementy innych instalacji, a także typem wylewki, którą stosujemy.

Ile schnie wylewka?

Odpowiedź na pytanie, ile schnie wylewka, jest nieco prostsza niż w przypadku tego, jaka grubość wylewki jest najlepsza. W tym przypadku wystarczy kierować się najczęściej przyjmowaną wartością, czyli że na każdy centymetr materiału przewiduje się około tygodnia na wyschnięcie. Co za tym idzie, 4-centymetrowa wylewka schnie około miesiąca. Natomiast przy grubszych wylewkach ten czas będzie znacznie dłuższy. Już popularna wylewka o grubości 6 centymetrów schnie nawet do dwóch miesięcy. Jednak jest to uzależnione również od typu wykorzystanej wylewki oraz powierzchni, na której została umieszczona. Aby upewnić się w tym, ile powinna schnąć dana wylewka, warto sprawdzić informacje umieszczane przez producenta na opakowaniu.

Warto pamiętać o odpowiednim wybraniu wylewki do podłoża.