Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić łapacz snów?

Łapacze snów nadal są intrygującym przedmiotem, przez co wiele osób chce wieszać je sobie obok łóżka.

Historia wykonywania łapaczy snów sięga rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, czyli Indian. Stamtąd też pochodzi wiele legend, których wspólnym mianownikiem jest amulet służący do ochrony śpiącego przed koszmarami. Łapacz snów pomagał także zapamiętywać dobre sny po obudzeniu się. Przyciągał do domu dobre duchy, natomiast blokował dostęp tym złym. To zadanie miała wypełniać specjalna budowa tego magicznego przedmiotu. Dziś legendy te nie są tak rozpowszechnione, ale wiele osób chce posiadać taki łapacz snów.

Wygląd łapaczy snów

Łapacz snów ma budowę okrągłą lub owalną.

Łapacz snów ma budowę okrągłą lub owalną. Jego główną część stanowi rama wykonana z giętkiego drewna. Jej kształt ma symbolizować krąg życia. Rama pokryta była różnymi kolorowymi materiałami lub wełną. Wewnątrz łapacza znajdowała się skomplikowana sieć, przypominająca tę wykonywaną przez pająka. Dla Indian symbolizowały one liczne powiązania rodzinne.

Z łapacza snów zwisają dodatkowe elementy, jak pióra oraz koraliki. Ich funkcje były jednak różne. W przypadku piór chodziło o odrzucanie złych snów, które miały spływać po nich w dół i ginąć po spotkaniu pierwszych promieni słońca. Koraliki natomiast służyły do spełniania się dobrych snów.

Nie bez znaczenia była również kolorystyka łapacza snów. Podobnie jak w naszej kulturze, także u Indian każdy kolor ma swoje znaczenie.

  • Niebieski kojarzył się z niebem.

  • Zielony symbolizował Matkę Ziemię.

  • Czerwony, podobnie jak u nas, oznaczał miłość, ale także pracę oraz rodzinę.

  • Biały natomiast kojarzony był z mądrością.

Jak widać, stworzenie łapacza snów nie było łatwe. Uwzględnić należało wiele niuansów i symboli, aby stworzony magiczny przedmiot jak najlepiej mógł chronić dany dom i śpiących w nim ludzi.

Jak zrobić własny łapacz snów?

Dzisiaj legendy nie mają już takiej mocy. Jednak łapacze snów nadal są intrygującym przedmiotem, przez co wiele osób chce wieszać je sobie obok łóżka. Czy działają? Z naukowego punktu widzenia nie ma podstaw do takiego twierdzenia. Z drugiej strony jednak zdarzają się różne historie, których nie da się wyjaśnić racjonalnie.

Przed pracą warto zgromadzić odpowiednie materiały. Jak zrobić łapacz snów? Do jego wykonania będą potrzebne:

  • coś imitującego sieć, jak na przykład haftowana serwetka,

  • gałązka,

  • kolorowa włóczka,

  • pióra oraz koraliki,

  • inne ozdoby, jak wstążki i guziczki,

  • nożyczki,

  • pistolet do klejenia na gorąco.

Mając wszystko gotowe, można przystąpić do pracy.

Wykonanie łapacza snów, krok po kroku

Na początku pracy należy stworzyć ramę łapacza snów. W tym celu trzeba skleić gałązkę i uformować ją w okrąg. Wykorzystać można także jakiś inny, drewniany i okrągły przedmiot. Następnie całą ramę owija się włóczką, ewentualnie tasiemką, wstążką, sznurkiem lub innym, cienkim paskiem materiału.

Do tak przygotowanej obręczy można przykleić serwetkę imitującą sieć. Miejsca klejenia powinny znajdować się oczywiście na tylnej części tworzonego magicznego przedmiotu. Serwetka powinna mieć podobną średnicę, co utworzona rama.

Teraz obwód koła należy podzielić na równe części. Co kilka centymetrów będą bowiem zawiązane pętelki z nitki. W ten sposób tworzymy dodatkową sieć. Po wykonaniu pierwszego okręgu należy stworzyć drugi. W tym celu wykonuje się pętelki w połowie poprzednich. Warto wykorzystać też nić innego koloru, aby jeszcze upiększyć wykonywany łapacz snów.

W ostatnim etapie można przystąpić do zrobienia ogonów magicznego przedmiotu. W tym celu do wstążeczek przykleja się koraliki oraz pióra, a następnie cały ogon przywiązuje się do ramy łapacza snów. Gdy kilka ogonów znajdzie się już na ramie, łapacz snów jest gotowy.

W końcu można iść odpocząć

Gdy już wiesz, jak zrobić łapacz snów, i go wykonałeś, możesz go powiesić w pobliżu łóżka. Od tej chwili czekają Cię już tylko dobre sny. Aby przetestować działanie tego magicznego przedmiotu, można zrobić tylko jedną rzecz – położyć się spać.

Życzymy zatem już tylko samych dobrych snów. Gdy tylko wstaniesz, zanotuj je dokładnie. Pozwoli Ci to sprawdzić ich znaczenie oraz będzie stanowić ciekawy dziennik.

Z łapacza snów zwisają dodatkowe elementy, jak pióra oraz koraliki.