Jak zmyć długopis ze skóry, mebli, ubrania?

Jak zmyć długopis? Skorzystaj z soli i soku z cytryny!

Choć w dzisiejszych czasach korzystamy z długopisów coraz rzadziej, ponieważ większość z nas częściej pisze na komputerze, wciąż okazują się one niezbędne w wielu sytuacjach. I – niestety – mogą przyczynić się do powstania plamy na ubraniach czy meblach. Na szczęście usunięcie tuszu nie będzie stanowiło większego problemu – wystarczy tylko poznać sprawdzone sposoby, dzięki którym nie będziesz musiał korzystać z jakichkolwiek specjalistycznych środków. Jak zmyć długopis? Oto najskuteczniejsze metody!

Jak zmyć długopis? Skorzystaj z soli i soku z cytryny!

Doskonałym preparatem, który pozwoli usunąć plamę z tuszu, jest krem do golenia.

Zacznijmy od najskuteczniejszej metody, która pozwoli Ci na usunięcie plamy z różnego rodzaju ubrań, w tym spodni czy koszuli. Nie musisz sięgać po jakiekolwiek detergenty, które mogłyby zaszkodzić delikatnym tkaninom – o wiele lepszym rozwiązaniem będzie połączenie soku z cytryny oraz soli.

Jak zmyć długopis tą metodą? To bardzo proste – w miejscu pojawienia się plamy rozsyp odrobinę soli, a następnie przez kilka minut pocieraj ją przekrojoną na pół cytryną. Po tym czasie wystarczy wypłukać ubranie, a następnie wyprać je tak, jak zwykle. Efekt murowany!

Plama na ubraniu? Sprawdź lakier do włosów!

Alternatywą dla soku z cytryny i soli będzie lakier do włosów, który pozwoli na usunięcie świeżych plam. Jednak zanim go użyjesz, powinieneś w pierwszej kolejności zmyć za pomocą zwilżonego ręcznika papierowego nadmiar tuszu. Po wykonaniu tej czynności i wyschnięciu tkaniny wystarczy położyć pod zaplamione miejsce papierowy ręcznik, a samo zabrudzenie spryskać odrobiną lakieru do włosów. Teraz przykryj plamę suchym ręcznikiem i poczekaj kilkanaście minut.

Po tym czasie wypierz ubranie w pralce – plama z długopisu zniknie bezpowrotnie, a Ty będziesz mógł cieszyć się czystością swoich spodni czy koszulki.

Inne metody usuwania plam z długopisu

Jak zmyć długopis innymi metodami? Jak się okazuje, sposobów na plamy z tuszu jest o wiele więcej. Oto te najpopularniejsze i najbardziej skuteczne!

  • Spirytus lub zmywacz do paznokci. To dwa niezawodne produkty, które pozwolą Ci pozbyć się uciążliwych plam ze skórzanych obić mebli. Postępowanie ze spirytusem i zmywaczem do paznokci nie różni się niczym od stosowania lakieru do włosów, dlatego powtórz opisaną wyżej czynność i ciesz się czystą kanapą lub fotelem!

  • Krem do golenia. Kolejnym doskonałym preparatem, który pozwoli usunąć plamę z tuszu, jest krem do golenia. Warto stosować go zwłaszcza na meble. Jak zmyć długopis? Wystarczy tylko nanieść go na plamę, a następnie odczekać kilka godzin. Po tym czasie dodatkowo wypierz dane miejsce przy użyciu mydła oraz ciepłej wody.

  • Mydło. W przypadku tych mniejszych plam z długopisu pomoże zwykłe albo szare mydło. Wystarczy umieścić jego odrobinę na zwilżonej szmatce, a następnie pocierać tkaninę przez kilka minut. Warto robić to delikatnie, aby nie doszło do utraty koloru i zniszczenia ubrania. Na koniec wypłucz preparat i poczekaj do wyschnięcia. Jeżeli mydło nie podziała, możesz użyć wody kolońskiej – stosuj ją w podobny sposób.

  • Kwaśne mleko. Co w sytuacji, gdy tusz pojawi się na meblach lakierowanych? W tym wypadku najprostszym sposobem jest zastosowanie kwaśnego mleka. Jak zmyć długopis? Wystarczy, że namoczysz ściereczkę w mleku, a następnie zaczniesz przecierać nią zabrudzoną powierzchnię. Jeszcze bardziej skuteczne jest połączenie mleka z sokiem z cytryny.

  • Soda oczyszczona. W przypadku plam z długopisu na meblach, np. drewnianych, doskonałym preparatem, który pozwoli Ci na ich usunięcie, będzie uniwersalna soda oczyszczona. Możesz stworzyć z jej pomocą specjalną papkę (4 łyżki sody na 1 litr wody), a następnie nałożyć preparat na plamę. Potem delikatnie go przecieraj – wystarczy chwila, by pozbyć się niechcianego zabrudzenia.

Pamiętaj! W przypadku zmywania długopisu z ubrań lub obić mebli najpierw zastosuj preparat na niewidocznym elemencie, by przekonać się, czy dane rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na tkaninę. Jeżeli natomiast plama pojawiła się na lakierowanych lub drewnianych meblach, bądź delikatny, by nie zarysować ich powierzchni!

Plama na ubraniu? Sprawdź lakier do włosów!