Jak uszczelnić okna plastikowe w domu, mieszkaniu?

Jeżeli uszczelki znajdują się w zewnętrznej części systemu okiennego, możemy bez trudu wymienić je samodzielnie bez konieczności korzystania z pomocy fachowej ekipy.

Okna są częścią każdego domu i mieszkania, wymagającą regularnych przeglądów oraz konserwacji. Dobry stan okien oraz ich szczelność mają bowiem ogromny wpływ na komfort przebywania w danym pomieszczeniu. W jaki sposób sprawdzić, czy okna pozostają w należytej kondycji i jak uszczelnić okna plastikowe, aby zachować odpowiednią, pożądaną temperaturę pomieszczenia? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych porad!

Dlaczego uszczelnianie okien jest tak ważne?

Najczęstszym powodem nieszczelności okien są wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związane z ich uszczelkami.

Specjaliści twierdzą, że nieszczelne okna mogą przyczynić się do spadku jakości mieszkania, poprzez obniżenie komfortu termicznego domowników. Przez nieszczelne okna może bowiem uciekać z naszego domu nawet 30% cennego ciepła! Zjawisko to nie tylko negatywnie wpływa na wygodę domowników, ale także na domowy budżet, nadszarpnięty w takiej sytuacji przez podwyższone rachunki za ogrzewanie. 

Przez nieszczelne okna do wnętrza naszego domu dostają się także drobinki zanieczyszczeń, a nawet pleśni i grzybów. Zła kondycja okien może więc przyczynić się do powstawania problemu wilgoci i zagrzybienia ścian.

Uszczelnianie okien – co musimy wiedzieć?

Wszystkie okna – zarówno te wykonane z tworzywa sztucznego PVC, jak i drewniane czy aluminiowe – wymagają regularnego przeglądu i konserwacji. Warto od czasu do czasu w prosty sposób sprawdzać szczelność okien, aby upewnić się, czy nie potrzebują one dodatkowego uszczelnienia, naprawy lub – w najgorszym wypadku – wymian

Jak sprawdzić, czy okno jest szczelne? Jeżeli w zimniejszy dzień, mimo odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku, odczuwamy wyraźny chłód, stojąc bezpośrednio przy jednym z okien, to znak, że wymaga ono dodatkowego uszczelnienia. Nieszczelność może być spowodowana błędnym montażem lub, w przypadku starszych okien, nieznacznym wypaczeniem materiału, spowodowanym jego użytkowaniem. 

Samodzielne uszczelnianie okien

Jak uszczelnić okna plastikowe? Na szczęście w przypadku nowych modeli okien proces ten nie jest trudny czy skomplikowany. Większość obecnie produkowanych modeli jest bowiem wyposażona w praktyczne udogodnienia, dzięki którym możliwe jest samodzielne uszczelnienie okna, bez konieczności korzystania z pomocy specjalistów.

Najczęstszym powodem nieszczelności okien są wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związane z ich uszczelkami. Części te zużywają się i wypaczają stosunkowo szybko, w związku z czym nie spełniają swojej funkcji na pożądanym poziomie. 

Jeżeli uszczelki znajdują się w zewnętrznej części systemu okiennego, możemy bez trudu wymienić je samodzielnie bez konieczności korzystania z pomocy fachowej ekipy. Tego typu uszczelki znajdują się najczęściej na ramie okiennego skrzydła w miejscu zwanym gniazdem montażowym. Aby dokonać skutecznej wymiany zużytej lub nieszczelnej uszczelki, wystarczy więc otworzyć okno, odszukać ją, a następnie zdjąć. Proces ten przebiega bez konieczności używania jakichkolwiek dodatkowych narzędzi. 

Wymiana uszczelki środkowej i zewnętrznej, które widoczne są bezpośrednio po otwarciu okna, to proces nieskomplikowany i niewymagający ponoszenia dużych kosztów. Nowe uszczelki okienne to koszt kilkudziesięciu złotych za sztukę. 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku uszczelek wewnętrznych, czyli takich, które znajdują się wewnątrz okiennego systemu. Ich wymiana wiąże się już z koniecznością skorzystania z pomocy profesjonalistów. 

Uszczelnianie okien plastikowych – o czym jeszcze pamiętać?

Przy samodzielnej wymianie okiennych uszczelek musimy pamiętać o szczegółach. Niezwykle istotne jest bowiem staranne dopasowanie rodzaju i rozmiaru nowej uszczelki do danego okna. W przeciwnym razie cały proces wymiany uszczelki, a więc i uszczelniania okna, nie przyniesie pożądanych efektów. 

Po ściągnięciu starej, nieszczelnej uszczelki należy dokładnie wyczyścić całą ramę okienną. Dopiero po tym możemy nałożyć nową uszczelkę. Taki sposób wykonania wymiany sprawi, że nowa uszczelka będzie znacznie lepiej przylegać do ramy okna, co przyczyni się także do jego szczelności. Dla osiągnięcia jeszcze lepszego efektu i zyskania większej pewności możemy także, po wymianie uszczelki, zastosować na okno specjalny preparat zapobiegający jej odstawaniu. 

Po ściągnięciu starej, nieszczelnej uszczelki należy dokładnie wyczyścić całą ramę okienną.