Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zmieścić, ustawić stół w małym salonie z aneksem?

Zamiast okrągłego stołu możemy zdecydować się na egzemplarz w kształcie prostokąta lub kwadratu z zaokrąglonymi bokami.

Zastanawiacie się, jak w małym salonie z aneksem kuchennym zmieścić stół? Pamiętajmy, że bardzo istotną kwestią jest tu dobranie odpowiedniego kształtu tego elementu wyposażenia. Nie bójmy się również eksperymentować i przytwierdźmy składany stół do ściany. Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie stołu z kredensem. Skorzystajcie z naszych podpowiedzi i odmieńcie swoją przestrzeń.

Jak zmieścić stół w małym salonie?

0
Zamiast dużego stołu możemy postawic zgrabną ławę.

Zanim będziemy szukać interesujących sposobów na ustawienie stołu w małym salonie, musimy najpierw wybrać odpowiedni kształt tego mebla, by pasował do przestrzeni. Prostokątne i kwadratowe modele idealnie nadają się do tego, by podsunąć je pod ścianę. Natomiast stół okrągły potrzebuje z każdej strony wolnej przestrzeni. Z tego względu raczej dedykowany jest do większych pomieszczeń. Zamiast okrągłego stołu możemy zdecydować się na egzemplarz w kształcie prostokąta lub kwadratu z zaokrąglonymi bokami. Dzięki temu osoby przechodzące obok, zwłaszcza dzieci, nie uderzą się o kant.

Popularnym rozwiązaniem, dzięki któremu stół zmieścimy w małym salonie z aneksem kuchennym, jest rezygnacja z tzw. wyspy. Zamiast tego, w jej miejscu ustawmy stół krótszym bokiem zwrócony w kierunku ściany. W ten sposób uzyskamy podobny efekt jak wtedy, gdy dysponowaliśmy wysepką. Prostokątny stół doskonale oddzieli przestrzeń kuchenną od salonu.

Przy ścianie możemy również postawić stół w kształcie kwadratu. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Znajdzie się tu przestrzeń do siedzenia dla trzech osób. W razie przyjścia gości stół można odsunąć od ściany i usadowić tam inne osoby.

Stół w salonie z aneksem – rozwiązania alternatywne

Jeżeli nasz salon z aneksem kuchennym jest wyjątkowo mały, możemy także rozważyć inne sposoby na to, by zmieścić w nim stół. Zastanówmy się np. nad opcją stołu składanego. Taki model to tak naprawdę blat przykręcony do ściany, który można szybko rozłożyć i złożyć. Na co dzień nie zajmuje wiele przestrzeni i jest użytkowany jedynie wtedy, gdy chcemy coś zjeść lub potrzebujemy dodatkowego miejsca do gotowania. 

Dobrą decyzją jest wybranie płyty stworzonej z materiału odpornego na wysokie temperatury oraz uszkodzenia. Ten pomysł na składany stół przykręcany do ściany sprawdzi się przede wszystkim w kawalerce, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Innym rozwiązaniem jest np. postawienie na wielofunkcyjny stół z ukrytymi pod blatem półkami i szafkami. W szafie zamontowanej pod stołem możemy ukryć ważne dokumenty i inne rzeczy. Dzięki temu nie potrzebujemy dodatkowego kredensu czy komody, ponieważ wszystkie przedmioty schowaliśmy w wielofunkcyjnym stole. Tym samym możemy zrezygnować z postawienia szafy na rzecz pięknego stołu. W efekcie zyskujemy dodatkową przestrzeń w domu. Aby mieć więcej wolnej powierzchni w pomieszczeniu, możemy zrezygnować z innych mebli, np. biurka, a swoje miejsce do pracy przy komputerze zorganizować na nieco większym stole. Należy wówczas pamiętać, by był ergonomiczny i wygodny do pracy.

Warto także sprawdzić, czy w naszym salonie nie znajduje się wnęka w ścianie, którą można przemienić w urokliwy kącik jadalny. Jeżeli w naszym mieszkaniu funkcjonuje taka przestrzeń, warto w niej postawić nasz stół.

Sposoby na zastąpienie stołu

Wszystkim, którzy zastanawiają się, jak zmieścić stół w małym salonie, polecamy inne wyjście, a mianowicie rezygnację ze stołu. Jego funkcję praktyczną, związaną ze spożywaniem posiłków, może pełnić szeroki parapet okienny albo blat kuchenny. Przy oknie lub przy blacie można domontować dodatkową ladę, która optycznie przedłuży przestrzeń alternatywnego stołu.

Takie rozwiązania są korzystne zwłaszcza w bardzo małych przestrzeniach, gdzie liczy się każdy skrawek wolnego miejsca.

Postawienie stołu w małym salonie z aneksem kuchennym to prawdziwe wyzwanie. Można jednak mu sprostać, korzystając z przedstawionych powyżej wskazówek, które sprawdzą się zwłaszcza w bardzo małych pomieszczeniach. Czasem wystarczy niewielka ingerencja w przestrzeń, by zyskać dodatkowe miejsce w małym salonie z aneksem.


0
Postawienie stołu w małym salonie z aneksem kuchennym to prawdziwe wyzwanie.