Niektórzy mieli szczęście posiadania własnego pokoju, odrębnego miejsca do nauki, zabawy i odpoczynku. Czasem jednak nie ma innej możliwości jak dzielenie przestrzeni z rodzeństwem. Przed rodzicami staje wówczas wyzwanie, jak urządzić niewielką przestrzeń, aby była w pełni funkcjonalna, przyjazna i bezpieczna. Sprawdź nasze propozycje, jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju i nie tylko.
Rozmowy pokojowe
Aby uniknąć prawdziwej wojny domowej, urządzenie pokoju dla pociech warto z nimi konsultować. Dajmy im poczucie, że są ważne i mają wpływ na tak istotną zmianę w ich życiu. Niech dzieci ujawnią swoje preferencje dotyczące koloru czy kształtu mebli, łóżek, szafek i biurek. Wypracowanie kompromisu nie będzie zadaniem łatwym, jednak pozwoli na przeprowadzenie rodzinnej rewolucji w atmosferze akceptacji i zrozumienia.
Rozwiązania na dwa posłania
Gdy posiadamy już pewne wskazówki oraz pomysły na to, by pokój cieszył zarówno rodziców, jak i maluchów, pora przejść do najważniejszej kwestii, jaką jest miejsce do spania, komfort w czasie snu jest bowiem niezwykle istotny w kontekście rozwoju młodego organizmu. Oto nasze propozycje odpowiedzi na pytanie, jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju.
Łóżko piętrowe
Ciekawym pomysłem dla rodzeństwa w przypadku małego pokoju jest łóżko piętrowe. Nie zajmuje ono dużo miejsca, a wydaje się atrakcyjną propozycją dla najmłodszych. Takie wielopoziomowe łóżko może stać się inspiracją do niezliczonej liczby zabaw, a także pozwoli zacieśnić więzi. Oryginalna bryła takiego mebla może stanowić główną ozdobę wnętrza. Na rynku dostępne są pokrowce, które po zamontowaniu przemienią zwykłe łóżko w remizę strażacką, auto wyścigowe, zamek lub statek kosmiczny. Dzieci wprost przepadają za modelami wyposażonymi w zjeżdżalnię, Ulubione przez same dzieci modele to te, które poza standardową drabinką posiadają zjeżdżalnię oraz opcję rozłożenia namiotu.
Dzięki zakupowi łóżka piętrowego możemy zrezygnować z gabarytowej szafy, ponieważ poza pojemną szufladą na pościel lub zabawki, w schodkach do górnego łóżka producenci projektują często szafeczki na ubrania lub bieliznę.
Antresola
Jeśli mieszkanie jest wyższe niż standardowe 2,5 metra, atrakcyjnym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni jest organizacja antresoli, która znacznie powiększy część użytkową niewielkiego pomieszczenia. Dzięki wolnej przestrzeni, jaka powstanie pod platformą, zyskujemy dodatkowe miejsce do nauki lub zabawy. Bez problemu uda się zmieścić pod nią szafeczki czy biurko. Dzieci mogą spać na górze, a bawić się i uczyć na dole.
Łóżka wysuwane
Interesującą odpowiedź na pytanie, jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju, proponują producenci łóżek wysuwanych. Z pozoru mebel wygląda jak zwykłe pojedyncze łóżko, jednak zamiast wysuwanej szuflady od spodu pojawia się drugi materac. To również idealne rozwiązanie w przypadku wizyty gości z dzieckiem. Dzięki dużej różnorodności modeli każde rodzeństwo znajdzie coś dla siebie. Łatwy mechanizm rozkładania i składania powoduje, że dzieci będą mogły uczyć się dbać o własną przestrzeń.
Razem, ale osobno
Jeśli wybór padnie jednak na dwa osobne meble, wówczas najlepiej ustawić je w jak największej odległości od siebie, pod przeciwległymi ścianami. Miejsca do spania można zaaranżować jako wydzielone, osobne strefy dla każdego z dzieci za pomocą zasłonek czy szafeczek. Same łóżka można ozdobić odmiennie dla każdego potomka. Ich własny minipokoik może posiadać indywidualny wystrój ścian, odmienne dekoracje, kolorystykę i dodatkowe elementy wyróżniające, jak: lampki, tablice, stoliczki. Wszystko to, by w razie potrzeby stał się on przyjemnym azylem, dawał tak potrzebne poczucie intymności, odrębności i posiadania własnej przestrzeni.
Pokazaliśmy kilka najpopularniejszych patentów na to, jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju. Przy wyborze którejkolwiek z opcji pamiętajmy o dokonaniu precyzyjnych pomiarów. Urządzanie pokoju dla rodzeństwa wymaga dobrego planowania, kreatywności i umiejętności zawierania kompromisów. Dzięki powyższym wskazówkom realizacja zadania nie zmieni się w pole bitwy, ale wspólną przygodę wzmacniającą więzi w rodzinie.