Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak ustawić klimatyzacją na grzanie?

Większość systemów klimatyzacji w dzisiejszych czasach opartych jest na mechanizmie działania pompy grzewczej.

Klimatyzator to świetne rozwiązanie na letnie upały, gdy każdy marzy o odrobinie chłodu w mieszkaniu. Warto jednak pamiętać, że to nowoczesne urządzenie równie dobrze sprawdzi się w okresie przejściowym, gdy w domu zaczyna być chłodno. Jest to idealny moment, by włączyć tryb ogrzewania w klimatyzatorze, który szybko i efektywnie ociepli całe wnętrze. Zastanawiasz się, jak ustawić klimatyzację na grzanie? Ten poradnik pokaże Ci krok po kroku, co należy zrobi.

Czy każdy klimatyzator ma funkcję grzania?

Klimatyzator to świetne rozwiązanie na letnie upały.

Większość systemów klimatyzacji w dzisiejszych czasach opartych jest na mechanizmie działania pompy grzewczej. Oznacza to, że są one zdolne zarówno do grzania, jak i chłodzenia pomieszczenia dzięki zainstalowanemu zaworowi zwrotnemu. Jego rolą jest odwrócenie przepływu energii cieplnej. Podczas schładzania temperatury w pokoju powietrze z wewnątrz przekazywane jest na dwór, natomiast w okresie jesienno-zimowym cyrkulacja jest odwrócona. Gorący skraplacz staje się zimnym parownikiem i usuwa zimne powietrze, pompując ciepłe powietrze do mieszkania.

W jakim zakresie temperaturowym działa klimatyzator?

Klimatyzator nie działa jak kaloryfer czy inne urządzenie grzewcze. Jak wskazano powyżej, system split sam nie produkuje ciepła, a jedynie przenosi je z jednego środowiska do drugiego. W tym przypadku ogrzewania mieszkania ruch powietrza odbywa się z zewnątrz do środka domu lub mieszkania. Wydajność klimatyzatora zależy więc od różnicy temperatur między pomieszczeniem a otoczeniem zewnętrznym. Im jest ona większa, tym gorsza efektywność klimatyzatora i jego wydajność.

Każdy klimatyzator ma określoną minimalną temperaturę, przy której może wytwarzać ciepło. Klimatyzatory inwerterowe typu split będą generować ciepło przy temperaturze zewnętrznej do -10℃, a nawet -20℃ (w zależności od efektywności modelu). Klasyczne, jednostopniowe urządzenia typu on/off są znacznie mniej wydajne. Są w stanie ogrzewać mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest nie większa niż -5°C, a w tańszych wariantach nawet 5°C. Należy być jednak świadomym, że przy minimalnej temperaturze działania klimatyzator nie będzie w stanie ogrzać powietrza do więcej niż 18°C– 21°C wewnątrz budynku.

Jak ustawić grzanie w klimatyzatorze?

Na rynku istnieje wiele rodzajów pilotów do klimatyzatorów. Ich obsługa zazwyczaj jest bardzo intuicyjna i kilkoma przyciskami można zmienić tryb działania lub ustawić pożądaną temperaturę. Standardowy typ urządzenia może posiadać wyświetlacz i kilka przycisków, za pomocą których przełącza się system z chłodzenia na grzanie i odwrotnie, a także włącza pozostałe funkcje klimatyzatora. Wyświetlacze mogą się od siebie różnić w zależności od pilota. Obecnie najpopularniejsze są dwie konfiguracje:

  • Wyświetlacz pełnowymiarowy

Jest to najbardziej popularny typ pilota na rynku. Wyświetlacz posiada wszystkie informacje dostępne na ekranie, takie jak temperatura czy tryby pracy wentylatora. Wówczas wystarczy dotykać odpowiednich przycisków poniżej wyświetlacza, począwszy od ikony MODE. Następnie należy przełączyć urządzenie w tryb grzewczy. Często oznaczany jest on słoneczkiem lub napisem HEAT. Na koniec można dostosować wybraną temperaturę lub postawić na automatyczne mierzenie temperatury otoczenia.

  • Wyświetlacz temperatury 

Taki wyświetlacz pokazuje tylko aktualną temperaturę grzania lub chłodzenia. W tym typie pilota nie trzeba ustawiać pożądanego trybu, a jedynie dostosować grzanie bądź chłodzenie do aktualnych potrzeb poprzez regulację stopni Celsjusza na urządzeniu sterującym. Obecnie jest to rzadko spotykany typ pilota. Zawiera tylko podstawowe funkcje i nie daje możliwości automatycznego dostosowania nawiewu do temperatury otoczenia.

Zgubiony lub zepsuty pilot klimatyzatora — co zrobić?

Jeśli musisz wymienić zgubiony lub zepsuty pilot do klimatyzacji, istnieje kilka możliwości, aby bezproblemowo sterować swoim klimatyzatorem. W pierwszej kolejności można skontaktować się z producentem klimatyzatora. Jeśli sprzęt jest w okresie gwarancji, powinno to się odbyć bezkosztowo. Po upływie czasu chronionego należy uiścić kwotę ustaloną przez producenta, by ponownie używać pilota.

Inną opcją jest jednak niewielka inwestycja w inteligentne sterowanie klimatyzatorem. Wystarczy, że zapewnisz inteligentnemu sterownikowi (np. aplikacji telefonu) dostęp do sieci wi-fi, wprowadzisz numer modelu swojego klimatyzatora, a urządzenie automatycznie stanie się kompatybilne.

Każdy klimatyzator ma określoną minimalną temperaturę, przy której może wytwarzać ciepło.