Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zbudować, zrobić kompostownik, z palet? Czy kompostownik powinien mieć dno?

Do budowy małego kompostownika wystarczy posiadać tylko cztery palety.

Kompostownik doskonale nadaje się do składowania organicznych resztek. W szczególności można do niego wrzucać liście zgrabione jesienią czy stare rośliny z ogródka, gdy ich czas powoli mija. Na wiosnę natomiast zmieści się tam skoszona trawa. Po odpowiednim czasie leżakowania otrzymuje się wysokiej jakości naturalny nawóz, który sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i przy kwiatach na tarasie lub balkonie. Podpowiadamy, w jaki sposób można zrobić kompostownik z samych palet.

Palety i inne materiały

Zbudowanie kompostownika nie jest trudnym zadaniem.

Osoby posiadające piec na ekogroszek muszą zakupić węgiel na zimę. Decydując się na produkt workowany, najbardziej opłaca się kupić kilka palet zawierających około tony węgla. Nie jest to jedyne źródło europalet w gospodarstwie. Po wykonaniu swojego zadania są one często niepotrzebnym, zajmującym miejsce przedmiotem. Jednak można je wykorzystać powtórnie, na przykład przy wykonaniu zbiornika na odpady. W jaki sposób zbudować kompostownik z palet? Jest to wbrew pozorom bardzo łatwe.

Budowa kompostownika

Do budowy małego kompostownika wystarczy posiadać tylko cztery palety. Można też wykorzystać do tego celu większą ich ilość. W ten sposób otrzyma się większą objętość. Niezłym pomysłem jest też budowa kilka zbiorników obok siebie. Gdy w jednym już zachodzi odpowiedni proces gnilny, do drugiego można już sypać kolejne produkty organiczne. Jak zbudować kompostownik?

  • Pierwszym krokiem będzie zaplanowanie, gdzie ma stać kompostownik i jakie wymiary będzie posiadał. Niezawodnym sposobem wyznaczenia granic zbiornika jest wbicie palików w rogach konstrukcji i połączenie ich sznurkiem.

  • Następnie wybrane miejsce należy oczyścić i wyrównać. Choć wystarczy wybrać darń, lepsze efekty uzyska się wykonując 30 cm rów w środku. Zapewni to lepszy kontakt z podłożem oraz ułatwi działanie mikroorganizmów. Dodatkowym plusem będzie większa pojemność takiego kompostownika.

  • Przed budowaniem należy zaimpregnować drewno, czyli palety. Jeszcze lepiej zadziała olejowanie.

  • W końcu można przystąpić do tworzenia głównej konstrukcji. Z pomocą gwoździ, wkrętów oraz elektronarzędzi można połączyć wszystkie palety w całość. Najlepsze efekty uzyska się, gdy wierzchnia strona palet będzie skierowana do środka kompostownika. Ułatwi to wybieranie nawozu. Otwory między deskami zapewniają też swobodny przepływ powietrza, co przyśpiesza cały proces.

  • W końcu pojemnik można ustawić na przygotowanym wcześniej miejscu i zacząć go uzupełniać odpadami organicznymi.

Co z dachem i podłogą kompostownika?

Dach jest opcjonalnym rozwiązaniem. Może nieco zmniejszyć zapachy, jakie będą się wydobywać z kompostownika. Nie powinny być one mocno nieprzyjemne, o ile proces w środku zachodzi prawidłowo. Dach chroni też przed dostępem innych osób. W szczególności chodzi tu o dzieci, które mogłyby wpaść do środka. Dlatego też daszek stanowi dobre zabezpieczenie kompostownika.

Jednak podłoga nigdy nie powinna być budowana. Głównym czynnikiem wspomagającym proces rozkładu jest kontakt z glebą. To właśnie stamtąd biorą się mikroorganizmy, które uczestniczą w tym działaniu. Istotne jest również regularne polewanie kompostownika, aby stworzyć sprzyjające warunki.

Dobre miejsce na kompostownik

Miejsce zbiornika na odpady organiczne powinno znajdować się z dala od rekreacyjnej części działki. Nie powinno się go stawiać także blisko domu. Wynika to przede wszystkim z zapachów, choć kompostowniki także wizualnie nie stanowią żadnej ozdoby. Dlatego też umieszcza się je w odległym końcu ogrodu, a nawet na jego końcu. Uważać także należy na zbyt duże nasłonecznienie takiego zbiornika, ponieważ może prowadzić to przesychania zawartości i zatrzymania odpowiednich procesów.

Natomiast mniej ważne jest, z jakiego materiału powstaje kompostownik. Wykorzystanie do tego celu palet jest doskonałym sposobem recyklingu oraz zmniejszeniem kosztów zakupu takiego zbiornika w sklepie. Dlatego też jest to pomysł wart uwagi, a także realizacji. Z pewnością warto rozejrzeć się za tego typu materiałami do wykorzystania przy stawianiu własnego zbiornika na odpady organiczne.

Miejsce zbiornika na odpady organiczne powinno znajdować się z dala od rekreacyjnej części działki.