Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak często, co ile dni podlewać kaktusy, zimą, w domu?

Kaktusy należy podlewać metodą podsiąkową. Używanie konewki jest mało skuteczne.

Kaktusy kojarzone są przede wszystkim z pustyniami oraz przetrwaniem w suchych, trudnych warunkach. Już w podstawówce można dowiedzieć się, w jaki sposób zbierają one wodę, by przetrwać długie susze. Jednak nie oznacza to, że domowe kaktusy powinny być podlewane raz na kilka miesięcy. Wbrew utartemu myśleniu są to rośliny, które kochają wodę i mogą dzięki niej się rozwijać i zakwitać. Brak wody będzie prowadził do zamierania kaktusów, co z pewnością nie będzie intencją hodowcy.

Rozwiać błędne mity

Zbyt długi brak wody może doprowadzić też do uschnięcia kaktusa.

Choć kaktusy rosną na terenach półpustynnych oraz pustynnych, nie znaczy to, że nie potrzebują one do życia wody. Występujące w tych obszarach gatunki magazynują wodę w środku, aby mieć do niej stały dostęp. Nie kwitną jednak zbyt często, a bardziej wegetują przez długi czas, aż nie spadnie deszcz. Nie jest to więc roślina, która nadaje się do domowego wnętrza.

Zbyt długi brak wody może doprowadzić też do uschnięcia kaktusa. Fakt, że radzą sobie lepiej od wielu innych roślin, nie oznacza, że warunki pustynne są dla nich korzystne. Jest to twarda walka o przetrwanie, a przedłużająca się susza jest najczęściej dla nich śmiertelna.

Nie za dużo i nie za mało

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak często podlewać kaktusy? Zbyt rzadkie dostarczanie im wody będzie źle wpływało na wzrost i kwitnienie. W skrajnym przypadku doprowadzi do marszczenia pędów oraz ich kurczenia. Jednak szkodliwy jest także nadmiar wody, który skutkować może przegniciem rośliny. Wtedy odpada ona od korzenia.

Dlatego też najlepiej podlewać kaktusy mniej więcej raz na trzy tygodnie. Zależne jest to jednak zarówno od gatunku, jaki został posadzony w doniczce, jak i od warunków panujących w pomieszczeniu.

Zasady podlewania kaktusów

Istnieje kilka ważnych zasad, do których należy się stosować w czasie podlewania kaktusów. Pozwala to w najlepszy sposób dostarczać im wodę i ochroni je przed negatywnym jej oddziaływaniem.

  • Kaktusy należy podlewać metodą podsiąkową. Używanie konewki jest mało skuteczne, ponieważ woda tylko przepłukuje podłoże, nie dając szansy jej magazynowania przez roślinę. Dodatkowo spływająca po pędach woda pozostawia ślady kamienia, które wizualnie szpecą roślinę. O wiele lepiej sprawdza się metoda podsiąkowa.

  • Rzadko, ale dużo. Kaktusy podlewa się rzadziej niż inne rośliny, jednak warto stosować duże dawki wody. Wraz z ubywaniem jej w ziemi pojawia się powietrze, które jest potrzebne kaktusom do prawidłowego rozwoju. Dlatego najlepiej nalewać większą ilość wody w momencie, gdy ziemia wyschnie.

  • Im goręcej, tym więcej wody. Wraz ze wzrostem temperatury w pokoju, kaktusy potrzebują większej ilości wody. W czasie szczytowych upałów, rośliny te wymagają podlewania nawet co kilka dni. Natomiast odwrotna sytuacja zachodzi w czasie chłodnej i deszczowej pogody. Przy długiej niepogodzie można zraszać ziemię w doniczce wodą.

  • Latem podlewanie powinno odbywać się wieczorem, natomiast wiosną, oraz jesienią, w godzinach porannych. Wynika to z trybu działania rośliny i czasu, gdy dochodzi do procesu transpiracji, czyli magazynowania wody.

  • W czasie zimy kaktusów się nie podlewa w ogóle. W ciągu grudnia, stycznia oraz lutego należy unikać podlewania kaktusów. Następnie warto zacząć od zraszania rośliny i stopniowego zwiększania dawek wody.

Jaka woda jest najlepsza?

Nie każda woda nadaje się do podlewania kaktusów. Wymagają one miękkiej i lekko kwaśnej wody, co oznacza, że woda z kranu powinna zostać najpierw przegotowana i ostudzona, a następnie dopiero nalana do doniczki z kaktusem. Należy unikać też podlewania całkiem zimną wodą, ponieważ może spowodować to szok termiczny.

Utrzymanie kaktusów jest proste

Wiesz już, jak często podlewać kaktusy. Znasz też podstawowe zasady, jakie należy przy tym stosować. Dzięki temu z łatwością utrzymasz swoją roślinkę w najlepszym zdrowiu. Warto unikać zimnej wody i szybkiego podlewania konewką. Efektem takiego postępowania będzie częste kwitnienie Twoich kaktusów. Zapewnisz im także prawidłowy rozwój i zdrowe funkcjonowanie.

Choć kaktusy rosną na terenach półpustynnych oraz pustynnych, nie znaczy to, że nie potrzebują one do życia wody.