Jak zaszczepić jukę - juka ogrodowa rozmnażanie?

Jeśli potrzebna jest większa liczba sadzonek, można odciąć większy kawałek głównego pędu rośliny.

Juka to roślina doniczkowa, którą można znaleźć w wielu domach. Odmiana gwatemalska, najpopularniejszy gatunek tej rośliny, dostępna jest w postaci grubego pnia z licznymi, gęstymi rozetami liści. W wielu przypadkach pień rośliny znacząco rośnie i w pewnym momencie warto zastanowić się nad zaszczepieniem nowych juk. Poniższy artykuł wyjaśnia, jak zaszczepić jukę, by otrzymać nowe kwiaty.

Rozmnażanie juki

Juka to roślina doniczkowa, którą można znaleźć w wielu domach.

Rośliny te bardzo łatwo można rozmnożyć. Dzięki temu z jednego kwiatu doniczkowego można otrzymać nawet kilkanaście młodych okazów, które stanowią doskonały prezent dla znajomych i rodziny. W ten sposób można też zastępować chore i uschnięte rośliny w swoim domu młodymi, zaszczepionymi jukami.

Istnieją trzy sposoby, na jakie można rozmnażać jukę. Każdy z nich jest skuteczny i warty wypróbowania w praktyce. Sprawdź sam, który z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Ukorzenianie juki

Pierwszy sposób jest dobry na wczesną wiosnę. W tym okresie można oddzielić od rośliny macierzystej małe odrosty z pomocą ostrego nożyka. Powstałą w ten sposób ranę koniecznie trzeba zabezpieczyć, na przykład smarując ją węglem drzewnym. Liście wyrastające nisko, przy dolnym końcu sadzonki należy usunąć.

Następnie małą jukę wstawia się do wody, aby puściła ona korzonki. Gdy tylko to się stanie, wystarczy posadzić sadzonkę w podłożu dla juk i dracen. Alternatywnym wyjściem jest zanurzenie końca w ukorzeniaczu, a następnie wsadzenie do piasku podlanego wodą. Najlepsze warunki do ukorzeniania panują przy temperaturze powyżej 20 stopni. Na efekty należy odczekać od czterech do sześciu tygodni.

Odkład powietrzny

W tym przypadku ukorzenianie odbywa się bezpośrednio na żywej roślinie. Wystarczy jej pień owinąć ligniną o dużej wilgotności. Stosować można tutaj także mech oraz torf. Następnie taki okład owija się folią. Należy pilnować, by miejsce ukorzeniania było cały czas wilgotne. Wtedy już w ciągu miesiąca uzyska się rozetę z korzeniami, którą wystarczy odciąć od rośliny i zasadzić do nowej doniczki.

Rozmnażanie z pnia

Jeśli potrzebna jest większa liczba sadzonek, można odciąć większy kawałek głównego pędu rośliny. Następnie należy go podzielić na dziesięciocentymetrowe odcinki. Każdy z nich musi zawierać przynajmniej jeden zdrowy pączek (który zawsze jest skierowany w górną stronę sadzonki). Przy każdej nowej sadzonce należy zabezpieczyć górną powierzchnię cięcia za pomocą węgla drzewnego. Natomiast dolna krawędź powinna zostać zanurzona w ukorzeniaczu.

Po umieszczeniu wszystkich sadzonek w nowym podłożu należy okryć doniczki folią, która zmniejszy parowanie wody z roślin. Rozsadę warto umiejscowić w jasny miejscu, ale należy unikać bezpośredniego słońca.

Czy warto rozmnażać jukę?

Po odpowiedzi na pytanie, jak zaszczepić jukę, warto się także zastanowić, dlaczego ludzie tak chętnie trzymają tę roślinę w domu. Z pewnością ma ona swoje zalety i mocne strony, jak na przykład:

  • Jest to tania roślina, którą bardzo łatwo dostać w sklepach ogrodniczych, czy supermarketach.

  • Łatwo jest również ją rozsadzić, dzięki czemu z jednej kupionej sadzonki można uzyskać wiele kwiatów.

  • Jest to roślina długoletnia, nie trzeba jej często wymieniać na nową.

  • Bardzo łatwo ją utrzymywać i pielęgnować. Jest to idealna propozycja dla osób, które nie mają dobrej ręki do kwiatów.

  • Ma charakterystyczny wygląd, dzięki czemu wpisuje się w nowoczesne aranżacje wnętrz i doskonale je uzupełnia.

Dzięki rozmnażaniu łatwo można zastąpić chore lub stare osobniki tej rośliny nowymi.

Jest to również doskonała zabawa i nauka dla dzieci

Doskonałym pomysłem jest także pokazanie dzieciom, jak zaszczepić jukę. Dla nich może to być ciekawe doświadczenie, które wciągnie je w świat roślin oraz nauki. W ten sposób będą mogły dokonać czegoś ciekawego i inspirującego, czym z pewnością pochwalą się ciociom i wujkom przy najbliższej okazji.

Rozwijanie w dzieciach ciekawości świata oraz budowanie w nich wiary, że potrafią robić tak ciekawe i niesamowite rzeczy może zaowocować w przyszłości nowymi pasjami i zainteresowaniami.

Odmiana gwatemalska, najpopularniejszy gatunek juki, dostępna jest w postaci grubego pnia z licznymi, gęstymi rozetami liści.