Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zaprojektować szafę, jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju?

Aby wiedzieć, jak zaprojektować szafę, trzeba najpierw zapoznać się z jej głównymi funkcjami.

Dawniej najczęściej można było spotkać obszerne garderoby i wnęki. Dziś zastępują je mniejsze, ale lepiej zorganizowane szafy, które potrafią pomieścić równie dużo ciuchów, butów i drobiazgów. Aby taka szafa mogła spełniać swoje zadanie, musi być prawidłowo zaprojektowana. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka istotnych rad, dzięki którym projektowane szafy będą zawsze w pełni funkcjonalne.

Rola szafy w przedpokoju

0
Kiedyś szafa musiała zachwycać swoim wyglądem.

Aby wiedzieć, jak zaprojektować szafę, trzeba najpierw zapoznać się z jej głównymi funkcjami. W końcu prawidłowo wykonany mebel zawsze musi spełniać swoje zadania. Do czego wykorzystuje się zatem szafę w przedpokoju?

  • Kurtki i okrycia. To doskonałe miejsce, by powiesić swoje nakrycie po powrocie z podwórka. Z reguły kurtki ciężko złożyć w kostkę, więc o wiele funkcjonalniejsze są wieszaki.

  • Buty. Aktualnie używane obuwie powinno znaleźć się w innym miejscu, ponieważ brud i wilgoć zebrana na podeszwie miałaby zły wpływ na szafę. Jednak w jej środku pomieścić można zapasowe kapcie, buty na specjalną okazję, a także obuwie przeznaczone na inną porę roku.

  • Wiele drobiazgów, jak nici do cerowania, preparaty do czyszczenia butów i inne tego typu przedmioty najlepiej mieć blisko przedpokoju. Dlatego też na nie powinno się znaleźć miejsce w projektowanej szafie.

  • Drobne elementy garderoby, jak czapki, szaliki, rękawiczki itd.

W jaki sposób połączyć ze sobą te funkcjonalności? Wystarczy dobra organizacja i przestrzeganie kilku ważnych zasad, jak zaprojektować szafę.

Neutralna, ale i funkcjonalna

Kiedyś szafa musiała zachwycać swoim wyglądem. Dziś jednak jest często elementem w cieniu, który nie powinien zwracać na siebie uwagę innych. Pozbycie się rzeźbionych frontów, stylowych okuć oraz elementów dekoracyjnych pozwoliło znacząco odchudzić nowoczesne szafy. Dodatkowo istotny jest sposób otwierania drzwi. Wpływa on na swobodny dostęp do środka oraz wykorzystanie powierzchni pomieszczenia. Drzwi uchylne sprawdzą się tylko w dużych przedpokojach, ale ułatwią przeglądanie zawartości.

Warto pamiętać także o dodatkowym oświetleniu środka szafy. Przedpokoje często są dość mocno zaciemnione. Dodatkowy pasek LED ułatwi odnalezienie potrzebnej rzeczy w czeluściach szafy.

Głębokość decyduje o pojemności

Głębokość szafy ma ogromne znaczenie przy określeniu jej pojemności. Choć szafy zaczynają się już od 40 cm, warto postawić na nieco głębsze modele, sięgające do 60 cm. Ułatwi to przetrzymywanie ubrań na wieszakach, a także znacząco zwiększy pojemność szafy.

Drążki na wieszaki

Bardzo ważne są drążki, które pozwalają zawiesić wieszaki. W ten sposób łatwo można odwiesić kurtki, płaszcze i inne okrycia wierzchnie. Jednocześnie wieszaki ułatwiają odnalezienie potrzebnej akurat kurtki. Przy większej liczbie domowników może to mieć znaczące znaczenie. Drążki najlepiej montować na wysokości około 160 cm. Zabezpieczy to ubrania, a także ułatwi ich przeglądanie.

Wygodne półki i szuflady

Półki powinny mieć około 50 cm szerokości, aby były wygodne i pojemne. Warto montować je na wysokości wzroku, aby łatwiej było je przeglądać i wybierać to, co akurat jest potrzebne. Natomiast w dolnych częściach szafy lepiej sprawdzą się szuflady. Tam łatwiej wrzucić drobne przedmioty. Na samym dole warto zrobić szufladę na buty. Ciekawym pomysłem jest też zakup przedziałków do szuflad, które ułatwią utrzymanie porządku w szafie.

Systemy porządkowania przestrzeni

Wysuwane kosze są doskonałym sposobem organizacji przestrzeni szafy. Ułatwiają umieszczenie w środku niewielkich przedmiotów. Ich konstrukcja jest lekka i pozytywnie wyróżnia się na tle całej szafy. Dodatkowe plastikowe pojemniki na kółkach pozwolą chować mniej estetyczne przedmioty bez potrzeby ich układania.

Urozmaicone wyposażenie

Większa głębokość projektowanej szafy pozwoliła na duże urozmaicenie jej wnętrza. Znalazły się w niej szuflady, półki, drążki z wieszakami, koszyki i plastikowe pojemniki. Takie zróżnicowanie wyposażenia szafy ułatwia chowanie w niej bardzo różnych przedmiotów. Wszystko znajdzie swoje miejsce. Ułatwi to utrzymywanie porządku w szafie i w całym przedpokoju.

0
Większa głębokość projektowanej szafy pozwolą na duże urozmaicenie jej wnętrza.