Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami - nowoczesny salon ze starymi meblami

Nie ma jednoznacznej granicy pomiędzy nowoczesnym salonem, w którym znalazło się kilka antyków, a pomieszczeniem w stylu retro opartym na nowoczesnych meblach.

Wydawać by się mogło, że tradycja i nowoczesność to zupełnie odmienne kierunki, które stale ze sobą rywalizują i walczą. Czy salon może być jednocześnie nowoczesny i posiadać antyczne meble? Wbrew pozorom jest to możliwe. Jednak to takiego łączenia należy podejść w odpowiedni sposób. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby efekt robił pozytywne wrażenie.

Łączenie nowoczesności i antyków

0
Do tematu łączenia antycznych i nowoczesnych mebli można podejść na różne sposoby.

Do tematu łączenia antycznych i nowoczesnych mebli można podejść na różne sposoby. Wszystko zależne jest przede wszystkim od efektów, jakie chce się uzyskać. To one będą decydować o sposobie łączenia myśli klasycznej i nowoczesnych rozwiązań. Które z nich zwycięży w tej walce? To zależy już tylko od osoby, która aranżuje wnętrze swojego domu.

Czy trzeba wybierać pomiędzy meblami antycznymi lub nowoczesnymi w nowoczesnym wystroju?

Zazwyczaj taka jednoznaczna decyzja jest łatwiejsza i pozwala łatwiej osiągnąć zadowalający efekt wizualny. Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami? W jaki sposób możliwe jest połączenie mebli sprzed wielu lat z tymi zaprojektowanymi w XXI wieku. Dodanie antycznych mebli do nowoczesnego wystroju wymaga jednak spełnienia kilku warunków.

  • Antykami są najwyżej trzy meble umiejscowione w salonie. Reszta wnętrza natomiast będzie aranżowana w typowo nowoczesnym stylu. W innym przypadku antyki mogą przytłoczyć całe pomieszczenie.

  • Pomieszczenie będzie wykonane w stylu nowoczesnym, a antyki będą stanowić jedynie dodatek. Jeśli oprócz wstawienia samych starych mebli, obecna będzie dodatkowa stylizacja, całość będzie można określić raczej jako styl retro.

  • Połączenie mebli klasycznych z nowoczesnymi będzie przebiegało płynnie. Istotne jest, aby antyki stanowiły raczej akcenty, niż główne elementy wystroju.

Antyki w nowoczesnym salonie, czy nowoczesne meble w salonie retro?

Nie ma jednoznacznej granicy pomiędzy nowoczesnym salonem, w którym znalazło się kilka antyków, a pomieszczeniem w stylu retro opartym na nowoczesnych meblach. Łącząc klasyczne i nowoczesne trendy, zawsze balansuje się pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Duża część aranżacji często nie należy do żadnego stylu, co jeszcze bardziej utrudnia ocenę całości.

Odpowiedź można udzielić, odpowiednio wykorzystując dane meble. Antyczna ramka z przestrzenną literką w środku stanowi typowy przykład stylu nowoczesnego. Natomiast nowoczesne meble w salonie, którego ściany i wystrój został niemal wyciągnięty sprzed kilku wieków, będzie tworzył odwrotne wrażenie.

Posiadając kilka antyków, warto zastanowić się, czy mają one stanowić ciekawy dodatek do nowoczesnego wystroju pomieszczenia, czy też odwrotnie. Stanowić podstawę stylistyki retro wykorzystującej tylko nowoczesne meble.

W starym domu lub kamienicy łatwiej stworzyć wystrój retro

Choć nie powinno się łączyć samych antyków z dodatkami retro, to w starych zabudowaniach można pozwolić sobie na większy udział starych mebli. Nawet połowę wyposażenia takiego pomieszczenia mogą stanowić antyki. Wystrój taki będzie dość specyficzny i trudno mówić tu o stylu nowoczesnym. Jednak osoby lubiące przepych i bardziej tradycyjne formy powinny czuć się w takim pomieszczeniu swobodnie.

Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami?

Choć wiele osób może zastanawiać się, jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami, każda z nich może mieć coś innego na myśli. Dla jednych osób celem będzie dodatnie ciekawego akcentu do swojego nowoczesnego wnętrza. Inni będą chcieli wzmocnić styl retro w swoim domu, dodając kilka antyków do różnych pomieszczeń. W tym przypadku stare meble będą stanowiły podstawowy element wystroju. W końcu ludzie mieszkający w starych zabudowaniach mogą w ten sposób odtworzyć wygląd starych pomieszczeń.

W każdym przypadku łączenie nowoczesności i klasycznych rozwiązań następuje w innych proporcjach i daje zupełnie inne efekty. Jednak w każdym przypadku, przy odrobinie wyczucia i dobrego smaku, jest to nie tylko możliwe, ale ciekawe wyjście, które umożliwia wykonanie indywidualnego i ciekawego wystroju.

0
Choć nie powinno się łączyć samych antyków z dodatkami retro, to w starych zabudowaniach można pozwolić sobie na większy udział starych mebli.