Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak założyć łąkę kwietną wieloletnią?

Założenie łąki kwietnej może przebiegać dwojako – albo decydujesz się na dosadzenie nasion do już istniejącego trawnika, albo tworzysz go na nowo.

Jeśli posiadasz ogród – z pewnością wiesz, ile trzeba poświęcać czasu i środków na jego odpowiednią pielęgnację. Koszenie, pielenie, dosiewanie traw, nawożenie, podlewanie – jak widzisz, czynności oraz zadań jest dość sporo. Dla osób ceniących swój czas polecamy coraz bardziej popularne rozwiązanie – łąkę kwietną. Nie wiesz, jak założyć łąkę kwietną? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czy w Twoim ogrodzie znajdziesz dla niej miejsce.

Łąka kwietna – czym jest?

Coraz większym zainteresowaniem, głównie na Zachodzie, cieszą się łąki kwietne.

Prowadzenie ogrodu nie należy do najłatwiejszych zadań. To proces czasochłonny oraz wymagający naszej uwagi i pełnego zaangażowania. Pielęgnacja trawnika bywa trudna, a doprowadzenie go do poziomu naszych oczekiwań może potrwać nawet kilka sezonów. Z drugiej strony – łatwo całą pracę szybko zaprzepaścić, jeśli nie będziemy pielęgnować ogrodu w sposób regularny i przemyślany.

Coraz większym zainteresowaniem, głównie na Zachodzie, cieszą się łąki kwietne. Tworzy się je w parkach miejskich, w ogródkach czy na pasach zieleni wzdłuż dróg. Czym jest łąka kwietna? Przede wszystkim to świetna alternatywa dla tradycyjnych trawników. Przy odpowiednich warunkach praktycznie nie wymaga pielęgnacji, czyli podlewania, nawożenia, odchwaszczania. Koszenie ogranicza się do kilku razy w roku.

Na łąkę kwietną składają się nasiona roślin ozdobnych, które zwykle spotykamy naturalnie występujące na łąkach i terenach wiejskich. Mogą to być zioła, kwiaty polne czy chwasty – ale takie ładniejsze niż zwykle spotykamy. 

Nadal się wahasz, czy może już rozważasz, jak założyć łąkę kwietną w swoim ogrodzie?

Jakie nasiona znajdę w mieszance łąki kwietnej?

Na to pytanie nie ma odpowiedzi jednoznacznej. Zwykle producenci przygotowują kilka standardowych odmian roślin ozdobnych, które znajdziemy wymienione na opakowaniu z mieszanką. Najczęściej jednak głównymi czynnikami decydującymi o składzie mieszanki są:

  • wilgotność gleby (sucha, wilgotna),

  • stopnia nasłonecznienia (w pełnym słońcu, w półcieniu, zacieniony),

  • zawartości ziemi (piasek, żwir itp.).

Jeśli rozważasz założenie łąki kwietnej w całym ogrodzie – sprawdź glebę w różnych miejscach, aby mieć pewność, jaką mieszankę należy wybrać. Zanim dowiesz się, jak założyć łąkę kwietną, sprawdź skład mieszanki.

Co znajdziesz w propozycjach producentów łąki kwietnej? Najczęściej będą to:

  • kwiaty pachnące typu goździki, hyzop lekarski, tytoń ozdobny, kłosowiec,

  • dzikie rośliny przyjazne pszczołom, jak chaber, cząber, koniczyna biała, koper, złocień,

  • rośliny jednoroczne typu aksamitka, lepnica, nagietek, mak,

  • roślinność wieloletnią – krwawnik, rumianek, stokrotka, szczaw.

Jak założyć łąkę kwietną?

Założenie łąki kwietnej może przebiegać dwojako – albo decydujesz się na dosadzenie nasion do już istniejącego trawnika, albo tworzysz go na nowo. Chcesz wiedzieć, jak założyć łąkę kwietną? Polecamy drugi sposób, ponieważ istnieje spore ryzyko, że nasiona zasiane na obecnym trawniku mogą zostać przyćmione i zdominowane przez trawę.

Na czym polega założenie łąki kwietnej? Najpierw przygotowujesz podłoże. W tym celu trzeba przekopać ziemię (na małym terenie wystarczy szpadel, przy większych ogrodach – glebogryzarka i wertykulator) oraz pozbyć się wszelkiej roślinności. Istotny jest także czas wysiewu – jeśli na przykład zależy Ci na roślinności kwitnącej wiosną, sianie przeprowadzasz po ustaniu przymrozków po zimie. Przekopaną ziemię należy obsiać – wystarczy 1 g nasion na 1 m2. Nie zasypuj nasion, a jedynie lekko je wklep do podłoża. Podlej i… czekaj, aż roślinność wykiełkuje i zacznie kwitnąć.

Dlaczego warto zakładać łąki kwietne?

Odpowiedzi są co najmniej dwie. Po pierwsze, łąki kwietne są łatwe w pielęgnacji (praktycznie nie wymagają naszej ingerencji), także mniej czasochłonne i nie wymagają znacznych nakładów finansowych (koszenie, nawożenie itd.).

Po drugie, łąki kwietne przyczyniają się do poprawy ekosystemu – są siedliskiem dla owadów i przede wszystkim pszczół, które powoli przechodzą do gatunku zagrożonego wyginięciem. Brak pszczół oznacza znaczne i nieodwracalne w skutkach szkody i zniszczenia dla ludzkości. 

Nie pytaj „jak założyć łąkę kwietną?”, tylko „kiedy mogę zacząć zakładanie łąki kwietnej?”.



Łąki kwietne przyczyniają się do poprawy ekosystemu – są siedliskiem dla owadów i przede wszystkim pszczół.