Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak rozmierzyć, rozrysować schody?

Zastanawiasz się, jak rozmierzyć schody, aby wszystko było zgodne z wymogami prawa budowlanego?

Jeśli jesteś na etapie budowy domu wielokondygnacyjnego, z pewnością dochodzisz do momentu, w którym trzeba zastanowić się nad kwestią łączenia pięter przy pomocy schodów. Czy wiesz, jak rozmierzyć schody? Gdy poszukujesz oszczędności – możesz samodzielnie wyliczyć liczbę stopni, ich wysokość i optymalną szerokość. Dzięki temu jesteś w stanie także określić rodzaj schodów. Gotowy na pomiary? Zapraszamy do lektury!

Rodzaje schodów

Minimalna szerokość schodów nie powinna być mniejsza niż 80 cm.

Schody – element wystroju niemal każdego domu, służący jednocześnie do komunikacji pomiędzy kondygnacjami budynku. Znamy je od tysięcy lat. Mało kto wie, jak rozmierzyć schody bez konieczności wzywania fachowców na pomiary. Niesłusznie, ponieważ dzięki odrobinie wiedzy i odpowiednim narzędziom jesteś w stanie sam wyliczyć ilość, wysokość oraz szerokość schodów.

Czy wiesz, że schody to coś więcej niż tylko stopień? Schody składają się z:

  • stopnia (stopnicy, podnóżka) o różnej wysokości i szerokości,

  • biegu schodowego,

  • podestu (spocznika),

  • balustrady (poręczy) – kwestie bezpieczeństwa.

Zacznijmy od podstaw – jakie rodzaje schodów są obecnie najpopularniejsze? Możemy je podzielić na kilka kategorii w zależności od:

  • przeznaczenia (główne, gospodarcze, strychowe, wewnętrzne/zewnętrzne itp.),

  • kształtu oraz ułożenia biegów (jedno-, dwu- lub wielobiegunowe, kręcone, spiralne itd.),

  • materiału wykonania (żelbetowe, drewniane, samonośne ze szkła, konglomeratu czy stali),

  • stopnia ognioodporności.

W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie podjąć się pomiarów schodów, warto zwrócić się do specjalisty. Możesz także sprawdzić swoje wyniki z dostępnym w sieci kalkulatorem schodów. Wystarczy podać kilka parametrów, a w kilka chwil uzyskasz gotowe wymiary.

Schody wygodne, czyli jakie?

Zastanawiasz się, jak rozmierzyć schody, aby wszystko było zgodne z wymogami prawa budowlanego? Podpowiemy Ci, o czym powinieneś pamiętać. W tym przypadku skoncentrujmy się na wymaganiach dla domów jednorodzinnych oraz dwupoziomowych mieszkaniach.

Zapamiętaj, że:

  • minimalna szerokość schodów nie powinna być mniejsza niż 80 cm,

  • maksymalna wysokość stopnia nie może przekraczać 19 cm,

  • maksymalna wysokość balustrady z kolei nie powinna wynosić więcej niż 90 cm.

Za powyższym przemawia przede wszystkim wygoda użytkowania. Tak, schody mogą być bardzo wygodne albo wręcz trudne. Czy można to jakoś zmierzyć? Oczywiście – sprawdź poziom wygodności pod względem wysokości stopni:

  • bardzo wygodne – 15 cm,

  • wygodne/normalne – 16/17 cm,

  • trudne – 19 cm.

Druga kwestia to wygodność pod względem szerokości stopnia:

  • bardzo wygodne – 32 cm,

  • wygodne/normalne – 30/29 cm,

  • trudne – 25 cm.

Innymi słowy – im schody wyższe lub węższe, tym trudniej się po nich przemieszczać.

Jak mierzyć wysokość i szerokość schodów?

Przejdźmy zatem do sedna, czyli ustalenia, jak rozmierzyć schody. W pierwszej kolejności zapoznaj się z tym wzorem: 2h + s = 60-65 cm. W równaniu „h” oznacza wysokość stopnia, natomiast „s” – głębokość stopnia. Za znakiem równości znajduje się standardowa długość ludzkiego kroku w zależności od naszego wzrostu. Dla ujednolicenia przyjmuje się zwykle wartość pośrednią, a więc 63 cm.

Jak powyższy wzór ma pomóc w obliczeniu ilości stopni? Już wyjaśniamy, najlepiej na przykładzie. Załóżmy, że chcesz postawić schody o wysokości 300 cm oraz długości 570 cm. W pierwszej kolejności ustalamy ilość schodów –  w tym celu wysokość schodów dzielisz przez wysokość stopni, przyjmijmy wariant wygodny, czyli 15 cm. Obliczenie będzie wyglądać następująco: 300 :15 = 20. Już wiesz zatem, że potrzebujesz 20 schodów o wysokości 15 cm każdy.

Teraz kwestia szerokości stopni. Długość miejsca na schody podziel przez liczbę stopni pomniejszoną o 1. Obliczenie wygląda tak: 570 : 19 = 30. Stopnie będą mieć szerokość 30 cm. Na koniec sprawdźmy ogólny wzór: 2 x 15 + 30 = 60. Wynik ten jest zgodny z ogólnym wzorem (pamiętamy – długość ludzkiego kroku wynosi średnio od 60 do 65 cm). Oznacza to, że wybudowane schody będą wygodne w użytkowaniu.

Schody – element wystroju niemal każdego domu, służący jednocześnie do komunikacji pomiędzy kondygnacjami budynku.