W wielu ogrodach znaleźć można strome skarpy o różnej wysokości. Mogą one stanowić widoczną bliznę, niepasującą do ogólnego widoku całej działki. Jednak można je również odpowiednio zagospodarować. Dzięki temu stają się piękną ozdobą. W przypadku skarp istotne jest przede wszystkim ich zabezpieczenie przed erozją. Jednak o efekcie końcowym decydować będzie przede wszystkim pomysł na jej wykorzystanie. Oto kilka dobrych pomysłów, jak zamienić niepasującą skarpę-bliznę w klejnot ozdabiający Twój ogród.
Zamień słabość w siłę
Dowiedz się, jak zagospodarować skarpę by zamieniła się w piękną ozdobę. Jednocześnie opisane metody pozwolą Ci ustabilizować ziemię, aby nie obsypywała się i nie erodowała. W ten sposób także zabezpieczysz ją przed niszczeniem i ugruntujesz uzyskany efekt na wiele, wiele lat. Zobacz, jakie to łatwe!
Obsadź skarpę roślinami
Najłatwiejszą metodą jest obsadzenie skarpy roślinami. Dzięki temu uzyskać można niesamowitą mozaikę kolorów i kształtów. Kwiaty mogą tworzyć też jakiś obraz lub nawet napis, co da niesamowity efekt. Kąt, pod jakim jest skarpa, jeszcze dodatkowo wzmocni aspekty wizualne tego rozwiązania. Jednocześnie korzenie roślin bardzo mocno zwiążą ziemię i będą zapobiegać jej osuwaniu się. To doskonałe rozwiązanie do niewielkich ogrodów pełnych kwiatów.
Zbuduj stylowy murek
Klinkierowy murek, który będzie wchodził w skarpę, a jednocześnie osłania rośliny w środku, to doskonałe rozwiązanie. Szczególnie jest przydatne, gdy potrzebne jest podwyższenie terenu. Pozwala to ochronić drzewo, krzaki lub kwiaty, które zostały posadzone w pobliżu skarpy przed osypującą się ziemią. Stanowi też ciekawy element małej architektury, co może stanowić sporą ozdobę Twojego ogrodu.
Rabaty nad tarasem
Jeśli nie wiesz, jak zagospodarować skarpę w pobliżu tarasu, nie wyrównuj terenu, ale zbuduj rabaty. Są to kolejne piętra, zabezpieczone konstrukcją betonową, obsadzone pięknymi roślinami. To niezwykle efektowny sposób wykorzystania skarpy do upiększenia ogrodu. Kilka poziomów w różnych kolorach doskonale pasuje do przydomowego tarasu.
A może murek z gotowych gazonów?
Rozwiązaniem mogą być też gotowe gazony betonowe dostępne w sklepach budowlanych i ogrodniczych. Można z nich zbudować stylowy murek obsadzony kwiatami. Przydaje się przy skracaniu skarpy i zapobieganiu jej erozji. Kilka warstw gazonów utworzy ciekawy murek, a puste przestrzenie w środku można wypełnić ziemią i posadzić w nich piękne kwiaty.
Dobrym pomysłem będzie też stylowy skalniaczek
Całą skarpę można obłożyć też różnymi kamieniami, pomiędzy którymi posadzone będą różnobarwne kwiaty lub pnącza. Jeśli dodatkowo do tego zastosuje się niewielką fontannę, efekt będzie niesamowity. Choć wymaga to nieco więcej pracy, jest też najciekawszy sposób rozwiązania kwestii skarpy w Twoim ogrodzie. Wybór odpowiedniej metody będzie należeć do Ciebie.
Skarpa nie jedno ma imię
Zastanawiasz się dalej, jak zagospodarować skarpę na swoim ogrodzie? Sposobów jest wiele. Można je też wymieszać między sobą, tworząc jeszcze ciekawsze rozwiązania. Wiele zależy także od jej wysokości i długości.
Jednak najgorszym rozwiązaniem wydaje się próba wyrównania terenu. Zazwyczaj uzyskuje się wtedy strome podejście, które również należy w jakiś sposób zagospodarować. Traci ono już swój magiczny wygląd, przez co nie można uzyskać tak niesamowitego efektu.
Jakie jeszcze istnieją metody wykorzystania skarpy?
Może stanowić ciekawą granicę pomiędzy różnymi obszarami działki (na przykład między ogrodem warzywnym a trawnikiem).
Skarpa może być też dobrym miejscem posadzenia żywopłotu ozdobnego. Na górze można ustawić wtedy stół z lepszym widokiem na dolną część działki.
Jeśli skarpa jest dość wysoka, po niższej stronie można zasadzić drzewa, natomiast stojąc na górnej części, łatwiej będzie zbierać owoce. Dodatkowy murek klinkierowy będzie doskonałym uzupełnieniem takiego sadu.
Wykorzystując różnicę wysokości, można stworzyć oczko z małym strumyczkiem i fontanną. Szum płynącej wody bardzo dobrze uspokaja nerwy.
I wiele, wiele innych. Tak naprawdę ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.