Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak ostrzyć wiertła? Ostrzenie wierteł - pod jakim kątem?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie jak ostrzyć wiertła, w pierwszej kolejności ustalmy, kiedy wiertło wymaga ostrzenia.

Aby wiertła spełniały swoją funkcję bez zarzutów, konieczny jest ich „serwis”. Każdy sprzęt z czasem ulega zużyciu, a nie inaczej będzie w przypadku wierteł. Jeżeli zauważysz niepokojące sygnały podczas pracy z wiertłem, może to oznaczać, że czas najwyższy na jego ostrzenie. Jak ostrzyć wiertła i czy możesz zrobić to sam przy użyciu dostępnych urządzeń w domu? Sprawdź, pod jakim kątem ostrzyć wiertła, aby służyły Ci jak najdłużej.

Jak rozpoznać, że wiertło wymaga ostrzenia?

Aby wiertła spełniały swoją funkcję bez zarzutów, konieczny jest ich „serwis”.

Zanim odpowiemy sobie na pytanie jak ostrzyć wiertła, w pierwszej kolejności ustalmy, kiedy wiertło wymaga ostrzenia. Niezależnie od tego, czy pracujesz z wiertarką na co dzień, czy jedynie przy okazji drobnych lub większych remontów, zużyty egzemplarz daje zazwyczaj podobne sygnały, które powinny skłonić Cię do przyjrzenia się mu nieco bliżej.

Jak rozpoznać wiertło wymagające ostrzenia? Przede wszystkim dostrzeżesz, że wykonywane otwory nie są gładkie – powstają „zadziory” oraz nierówności, które na pierwszy rzut oka sygnalizują, że coś z narzędziem jest nie w porządku. W skrajnych przypadkach dojdzie do nieestetycznych pęknięć czy rozejścia się materiału w miejscu wywiercenia otworu. Dobrze wyostrzone wiertło pozostawia „czysty” otwór. Drugim niepokojącym sygnałem będzie także dłuższy czas pracy z wiertarką (i dodatkowemu wysiłkowi fizycznemu, aby wiertło docisnąć i utrzymać w pozycji) połączony z większym niż zwykle hałasem podczas wiercenia.

Czy rodzaj wiertła ma znaczenie na sposób ostrzenia?

Oczywiście! Od tego, w jaki sposób i przy użyciu których urządzeń możesz bez obaw podjąć się samodzielnego ostrzenia wierteł, będzie zależał sposób jego ostrzenia. Jeśli zastanawiasz się, jak ostrzyć wiertła, najpierw sprawdź:

  • jakie to jest wiertło: do czego służy, z czego jest wykonane,

  • długość i średnicę wiertła.

Rozróżniamy m.in. wiertła do:

  • drewna (kręte, do frezowania płaskiego, wężowe itd.),

  • metalu (miedzi, aluminium, stali itd.),

  • terakoty,

  • betonu i cegły (udarowe, z młotkiem lub bez),

  • innych przeznaczeń (koronowe, pogłębiacze, stopniowe).

Czym ostrzyć wiertła?

Pamiętaj, że zanim przystąpisz do ostrzenia wierteł, konieczne jest ich oczyszczenie ze wszystkich pozostałości materiałów, na których wykonywały pracę. Zdecydowanie trzeba usunąć wióry oraz pył. Kolejną kwestią jest stabilność naszych rąk – trzymamy wiertło obiema rękami, żeby uniknąć szarpania na boki podczas szlifowania.

Jeśli nie wiesz, jak ostrzyć wiertła samodzielnie, najlepiej przekazać je specjalistom w swoim fachu, którzy dobiorą odpowiednią metodę do rodzaju i średnicy wiertła. W przypadku modeli do szkła i betonu zaleca się właśnie oddanie ich w ręce fachowców, którzy najczęściej dysponują specjalnym przyrządem do ostrzenia wierteł widiowych.

Jeżeli natomiast chcesz spróbować ostrzenia wierteł na własną rękę, zwykle powinna wystarczyć dobrej jakości szlifierka. W tym wypadku należy zaopatrzyć się w ściernice korundowe (diamentowe dla wierteł pracujących na materiałach twardych, jak beton). Wiertło należy koniecznie obracać w kierunku wiercenia. I pamiętaj, aby często stosować przerwy w trakcie obróbki, ponieważ nagrzane wiertło może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu (pęknie). Jak ostrzyć wiertła przy pomocy szlifierki? Do działającego urządzenia powoli przykładaj wiertło do wierzchołka kamienia, stopniowo obracając je w dół.

Warto także rozważyć zakup szlifierko-ostrzałki, która dość często posiada opcję chłodzenia wiertła w trakcie obróbki. Dzięki temu nie będziesz pamiętać o stosowaniu przerw w trakcie obróbki, co znacznie skraca proces ostrzenia. 

Pod jakim kątem ostrzyć wiertła?

Jak wspominaliśmy, w kwestii ostrzenia wierteł wiele zależy od materiału wykonania oraz długości (i średnicy) wiertła. Kluczowy jest także odpowiedni kąt ostrzenia. Zatem jak ostrzyć wiertła

Jeśli poddajesz obróbce wiertło do wiercenia w materiałach miękkich, nie przekraczaj kąta 50 stopni. Gdy z kolei ostrzysz wiertła, które na co dzień pracują na materiałach twardych, typu beton, optymalny kąt wynosi mniej więcej 88 stopni. Wiertła służące do pogłębiania otworów powinno się ostrzyć pod kątem mniej więcej 40 stopni. 

Jeśli nie wiesz, jak ostrzyć wiertła samodzielnie, najlepiej przekazać je specjalistom w swoim fachu, którzy dobiorą odpowiednią metodę do rodzaju i średnicy wiertła.