Zmywarka do naczyń jest obecnie jednym z podstawowych elementów wyposażenia w kuchni. Zastanawiasz się jednak, jak dokonać jej samodzielnego montażu? Bez względu na to, czy wymieniasz obecną zmywarkę, czy instalujesz ją w mieszkaniu od podstaw, poniższy poradnik pomoże Ci w wykonaniu całej pracy prawidłowo, bezpiecznie, co najważniejsze – bez pomocy fachowca.
Czy instalacja zmywarki jest trudna?
Zmywarka to świetne urządzenie pozwalające zaoszczędzić czas, zastępując ludzi w myciu naczyń. Jest to też niezwykle ergonomiczne rozwiązanie pod względem zużycia wody i energii. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że instalacja jest prosta i wymaga wykonania tylko kilku podstawowych czynności. Wszystko zajmuje niewiele czasu – zwłaszcza jeśli dokonujesz wymiany starego lub zepsutego sprzętu na nowy.
Jest jedna elementarna zasada, której należy ściśle przestrzegać podczas instalacji zmywarki. Ze względu na to, że sprzęt wykorzystuje zarówno wodę, jak i energię elektryczną, ryzyko katastrofalnego w skutkach wypadku jest znacznie wyższe niż w przypadku większości innych urządzeń. Z tego powodu należy ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Jak podłączyć zmywarkę?
Wymiana starego sprzętu
Wymiana istniejącej zmywarki jest stosunkowo łatwym zadaniem (pod warunkiem, że dokonałeś prawidłowych pomiarów i nowa zmywarka zmieści się w przestrzeni pod szafką). Cała potrzebna infrastruktura – prąd, woda, kanalizacja i odpowiednio wymierzone miejsce są już gotowe. Teraz wystarczy wyjąć starą zmywarkę, podłączyć nową do zaworu odpływowego i dopływowego, a następnie zapewnić jej dopływ prądu. Wówczas nowe urządzenie jest gotowe do pracy.
Pierwszy montaż zmywarki do naczyń
Montaż zmywarki w nowym miejscu jest nieco bardziej skomplikowany niż wymiana. Pierwszym etapem, od którego należy zacząć, jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej, jeśli sprzęt będzie się znajdować w szafce sąsiadującej ze zlewem. Wówczas nie ma problemu z doprowadzeniem nowego źródła wody. Następnym etapem jest wykonanie podejścia kanalizacyjnego i wodnego, które umożliwi dopływ wody i odpływ ścieków. Ważne, by zamontować je blisko urządzenia. W razie awarii nie będzie wówczas problemu z szybką reakcją i odcięciem przepływu płynów.
W kolejnym kroku należy wykorzystać węże wlotowe i wylotowe, które najczęściej są dołączone do zestawu. Podłączenie wody i odpływu ścieków należy wykonać zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia. Ten etap jest bowiem ściśle zależny od typu zmywarki. Niektóre zmywarki podłącza się do ciepłej, a niektóre do zimnej wody. Nie należy też zapominać, że elementy syfonu i zawory powinny być przedzielone uszczelką, co zapobiegnie w przyszłości wyciekom i zalaniom. Szczególną uwagę należy zwrócić na długość węży. Jeśli zawór znajduje się w szafce obok, należy mieć pewność, że będzie możliwość przyłączenia źródła wody i odprowadzenia ścieków.
Instalacja zmywarki łączy się też z wykonaniem przyłącza do kranu. By bezpiecznie tego dokonać, należy zakręcić główny zawór i wówczas można przejść do demontażu baterii. Na przyłączu zimnej, a czasami także ciepłej wody należy założyć zawór czerpalny do zmywarki. Wykonane zadanie można zakończyć ponownym montażem baterii. W następnej kolejności należy zadbać o przyłączenie odpływu zmywarki do syfonu zlewu. Wówczas wystarczy wymienić złączkę na trójdzielną, która będzie w stanie odprowadzić ścieki ze zmywarki i zlewozmywaka.
Ostatni etap to podłączenie do prądu. Napięcie doprowadzone do zmywarki powinno wynosić 220 V, a docelowe gniazdko powinno być zaopatrzone w uziemienie. Należy też zabezpieczyć obwód bezpiecznikiem 10 lub 16 A, co ostatecznie zamknie kwestię zachowania bezpieczeństwa. Pamiętaj, że zgodnie z prawem budowlanym punkty poboru prądu i rury wodociągowe nie mogą być zainstalowane w odległości mniejszej niż 60 cm. Mając na uwadze fakt, że zmywarka korzysta z wody, warto dokładnie zabezpieczyć gniazdko przed zalaniem, co może doprowadzić do zwarcia lub pożaru.
Czy warto samodzielnie podłączać zmywarkę?
Wymiana lub montaż zmywarki nie należą do czynności, które powinny sprawić wiele trudności. Niemniej jednak należy mieć na uwadze fakt, że wiąże się to z pracą przy złączach elektrycznych i rurach wodociągowych. Z tego powodu nie powinno się dokonywać samodzielnej instalacji, nie mając podstawowej wiedzy z zakresu majsterkowania. Jeśli jednak zna się elementarne zasady postępowania z prądem, to z pomocą powyższego poradnika można zamontować zmywarkę bez pomocy fachowca.