Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Jak zabrać się za sadzenie winogron?

Jak zabrać się za sadzenie winogron? AboutDecor poleca!

Winogrona to rośliny, które uprawia się zarówno ze względu na pyszne owoce, ale również jako pnącze osłaniające altany, werandy, czy inne różnego rodzaju konstrukcje. O czym pamiętać przy ich sadzeniu? Jak uprawiać winogrona? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kiedy sadzić winogrona?

Winogrona to krzewy owocowe, które można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Który termin jest bezpieczniejszy? W polskich warunkach klimatycznych lepszym wyborem wydaje się być wiosna, co wynika z faktu, iż sadzonki nie są wówczas narażone na przemarzanie. Warto jednak mieć świadomość, że wiele w tym przypadku zależy od rodzaju sadzonki oraz podłoża, na którym ma zostać ona posadzona. W efekcie od połowy kwietnia do maja zaleca się sadzenie winogron z odkrytym korzeniem, ponieważ wiosną roślina będzie rosła szybciej i zdąży się ukorzenić przed przyszłą zimą. Inaczej wygląda to w przypadku sadzonek winogron sprzedawanych w doniczkach, ponieważ w ich przypadku sadzenie może odbywać się od wiosny do jesieni. Na ciężkich glebach zdecydowanie lepiej posadzić je jednak wiosną, co zwiększy prawdopodobieństwo, że sadzonki się przyjmą.

Źródło zdjęcia: https://elements.envato.com/

Jaki uprawiać winogrona?

W przypadku uprawy winogron bardzo ważne jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków do rozwoju, co oznacza, że powinna być ona posadzona w miejscu nasłonecznionym, ciepłym oraz osłoniętym od wiatru. Potwierdzeniem tego faktu jest to, że winogron doskonale rozwija się jako pnącze na południowych ścianach. Należy pamiętać również o tym, by odpowiednio nawadniać winogron, mimo iż jest on uznawany za roślinę odporną na brak wody. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie, ponieważ wykonując je prawidłowo i regularnie można liczyć na naprawdę obfite owocowanie krzewu. Należy zatem nie tylko usuwać najsłabsze pędy i odpowiednio formować roślinę, ale także pozbawiać ją nadmiernie rozrośniętej masy liściowej. Zapewni to owocom odpowiedni dostęp słońca, co pozytywnie wpłynie na ich dojrzewanie. Zapominać nie można również o nawożeniu, do którego warto wykorzystywać zarówno kompost, jak i mineralne nawozy wieloskładnikowe.

Źródło zdjęcia: https://elements.envato.com/

Uprawa winogron - jaką odmianę wybrać?

Winogrona to rośliny, w przypadku których występuje naprawdę wiele odmian, o czym można przekonać się pod linkiem: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_KRZEWY-OWOCOWE_Winogrona-7215.html. Należy zatem podkreślić, że konkretne odmiany dają owoce, które można wykorzystać w różny sposób. W przypadku winogron deserowych popularna jest chociażby "Arkadia", czyli winogrona o nieco wydłużonym kształcie oraz jasnożółtej barwie. Dużym zainteresowaniem cieszą się również winogrona bezpestkowe, czego przykładem może być "Einset Seedless", czyli odmiana potrzebująca dużo słońca i ciepła. Wiele osób decyduje się także na uprawę odmian przerobowych, które pozwalają przygotować doskonałe wina, czy konfitury. Przykładem może być chociażby "Aurora", czy "Cascade".

Podsumowując należy stwierdzić, że uprawa winogron nie jest trudna, co sprawia, że w polskich warunkach jest to bardzo popularna roślina. Decydując się na jej posadzenie należy jednak nie tylko wybrać odpowiednio nasłonecznione stanowisko, ale również zdecydować, czy sadzonki zakupić wiosną, czy może jesienią.