Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Jak zaaranżować przedpokój?

Przedpokój jest bardzo ważną częścią każdego mieszkania i domu, choć często pozostaje niedoceniony. Na jego aranżację nie zwraca się tak dużej uwagi, jak na wystrój salonu, sypialni czy nawet łazienki. Czas to zmienić. Przedpokój jest pomieszczeniem, przez które przejść musi każdy Twój gość. Co więcej, jest miejscem, które po otwarciu drzwi widzą Twoi goście jako pierwsze. Stanowi więc ważną wizytówkę gospodarza i buduje pierwsze wrażenie. Jak zaaranżować przedpokój, aby było to miejsce funkcjonalne i estetyczne?

Najważniejsze wyposażenie przedpokoju

W przedpokoju Twoi goście zdejmują buty i okrycia wierzchnie, zanim wejdą dalej. Konieczne zatem jest wyposażenie go we wszystkie niezbędne meble, które to ułatwią i pomogą Ci utrzymać porządek.

W przedpokoju powinna znaleźć się pojemna szafa, w której przechowasz wszystkie kurtki i płaszcze. Do jej budowy wykorzystaj wnęki, które często są obecne na przedpokojach. Dzięki temu nieco ukryjesz ją przed wzrokiem gości i jednocześnie nie stracisz cennej przestrzeni niezbędnej do poprawnej komunikacji. Jeśli Twój przedpokój jest mały, nie masz miejsca na budowę szafy, wykorzystaj wieszaki na ubrania wiszące, które możesz zamontować na ścianie. Zajmują one znacznie mniej miejsca, a pozwolą Twoim gościom odwiesić kurtki. 

Nie zapomnij także o szafce na buty. W mniejszych przedpokojach sprawdzi się choćby gumowy okapnik lub wycieraczka, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się brudu naniesionego na butach po całym mieszkaniu.

Aranżacja godna gospodarza

Istnieje kilka sposobów na aranżację przedpokoju. Jeśli w całym mieszkaniu starasz się utrzymać jeden styl aranżacyjny, przedpokój również powinien zawierać pewne cechy charakterystyczne wybranej konwencji. Przedpokój jest jednak miejscem ciężkim do aranżacji ze względu na małą powierzchnię i trudne ułożenie np. długie i wąskie korytarze. Warto zatem, aby nie przesadzić z nadmiarem wyposażenia i ozdób, co mogłoby tylko niepotrzebne zagracić najważniejszy w całym domu ciąg komunikacyjny.

W przypadku konwencji industrialnej postaraj się wykończyć przedpokój na jasne kolory – szczególnie gdy ma mały dostęp do światła słonecznego. Cechy charakterystyczne stylu zaznacz w materiałach wykańczających, np. część ściany wykończ rudą cegłą i zamontuj loftowe kinkiety na ścianie, które dobrze oświetlą przedpokój i np. minimalistyczne grafiki.

W przypadku aranżacji glamour postaw na duże lustra, które pozwolą Ci optycznie poszerzyć korytarz. Pod jedną ze ścian możesz postawić niewielką pufę pokrytą pikowanym welurem, która ułatwi gościom zakładanie butów i udekoruje wnętrze. Na podłodze koniecznie wybierz szkliwione, duże kafle.

Przedpokój jest ważnym miejscem w każdym domu i mieszkaniu ze względu na jego reprezentacyjnych charakter, a także funkcję, jaką spełnia. Stanowi najważniejszy ciąg komunikacyjny prowadzący do każdego pomieszczenia w domu. Zadbaj o jego estetyczne wykończenie dopasowane do aranżacji całego domu i funkcjonalne wyposażenie w postaci wieszaków na ubrania czy stojaków na buty.