Jak odnowić stare meble?

Meble odnowione w sposób umiejętny i ciekawy mogą stanowić atrakcyjny element wystroju każdego wnętrza, nadając mu niepowtarzalnego charakteru.

Wiele osób nie wyobraża sobie salonu, sypialni czy gościnnego pokoju bez nowych, pachnących świeżością mebli prosto ze sklepu. Istnieje jednak spora grupa osób, która od nowych modeli zdecydowanie bardziej docenia meble z duszą, czyli te kilku-, kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcioletnie, w które tchnięte zostało nowe życie. Meble odnowione w sposób umiejętny i ciekawy mogą stanowić atrakcyjny element wystroju każdego wnętrza, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Jak odnowić stare meble, aby nadać im wyjątkowego wyglądu, który ożywi i upiększy każde wnętrze?

Dlaczego warto inwestować w meble z duszą?

Odnowione, zabytkowe lub nieco wysłużone meble mogą zyskać zupełnie nowy, odświeżony i wyjątkowy wygląd.

Odnowione, zabytkowe lub nieco wysłużone meble mogą zyskać zupełnie nowy, odświeżony i wyjątkowy wygląd oraz charakter za sprawą zaledwie kilku podstawowych, nieskomplikowanych czynności renowacyjnych. Odnawianie mebli jest czynnością przyjemną i satysfakcjonującą. Stare meble odznaczają się niebanalną estetyką, której próżno szukać w nowoczesnych salonach meblowych. To właśnie sprawia, że coraz więcej osób chętnie podejmuje się samodzielnej renowacji starych mebli.

Odnowione meble doskonale dopasowują się do niemal każdego pomieszczenia, bez względu na styl jego wykończenia. Odrestaurowany kredens, szafa, biurko czy stół z powodzeniem mogą wypełnić przestrzeń we wnętrzu zarówno w stylu skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym, jak i prowansalskim oraz glamour.  

Renowacja mebli DIY – od czego zacząć?

Najlepszym materiałem do renowacji są dobrej jakości meble drewniane. Zarówno obszerne szafy, jak i zabytkowe biurka, a także mniejszych gabarytów szafki oraz stoły i stoliki możemy z powodzeniem odnowić z pomocą kilku niezbędnych narzędzi i akcesoriów. 

Aby renowacja wybranych mebli była procesem w pełni efektywnym i satysfakcjonującym, warto starannie przygotować się do całego procesu, a następnie wykonać go dokładnie i z dbałością o istotne szczegóły. Od czego więc zacząć renowację starych mebli? Przede wszystkim warto przygotować sobie najważniejsze narzędzia. W przypadku wyjątkowo wysłużonych mebli z całą pewnością przyda nam się nowoczesna szlifierka – mimośrodowa lub oscylacyjna. Dodatkowo warto zaopatrzyć się także w papier ścierny – zarówno grubo, jak i drobnoziarnisty – dzięki któremu pozbędziemy się najmniejszych nierówności na powierzchni mebli.

Jeżeli planujemy do renowacji mebli używać szlifierki, powinniśmy także zaopatrzyć się w ochronne rękawice, maskę oraz okulary ochronne. 

Oprócz szlifierki w procesie renowacji mebli sprawdzi się również wkrętarko-wiertarka, szpachla oraz masa szpachlowa, a także niezbędne przy pracach wykończeniowych pędzle oraz wałki, farby, oleje, bejce i impregnaty. 

Przed rozpoczęciem procesu renowacji warto zaplanować go „na sucho” i starannie przemyśleć wszystkie jego etapy. Warto zastanowić się nad efektem, jaki pragniemy uzyskać, a także nad własnymi umiejętnościami i możliwościami. W ramach poszukiwania inspiracji warto przejrzeć magazyny wnętrzarskie oraz strony internetowe i blogi, a także media społecznościowe. 

Renowacja starych mebli – krok po kroku

Kiedy już dokładnie zaplanujemy cały proces renowacji i przygotujemy sobie niezbędne do jego wykonania narzędzia oraz akcesoria, możemy przystąpić do właściwej odnowy mebli. Restaurowanie wybranego mebla powinniśmy rozpocząć od starannego wyczyszczenia go, w celu pozbycia się wszystkich zanieczyszczeń, kurzu oraz tłustych plam i śladów codziennego użytkowania. Warto w tym celu użyć mydła, ciepłej wody i miękkiej szmatki lub specjalnego preparatu do czyszczenia drewnianych mebli. 

Kolejnym etapem renowacji jest zeszlifowanie i starcie przy użyciu papieru wierzchniej warstwy danego mebla, na której widoczne są ślady użytkowania, takie jak zarysowania czy ubytki. Proces szlifowania pozwala także na pozbycie się z powierzchni mebla warstwy starej farby.

Kiedy już mebel zostanie przez nas starannie oczyszczony i wyszlifowany, możemy przystąpić do ewentualnej naprawy jego uszkodzonych elementów. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, warto wymienić zużyte zawiasy, uchwyty lub szyby w drzwiczkach. 

Kolejnym etapem jest malowanie mebli według własnego uznania i oczekiwań względem wykonywanego procesu renowacji. Stary mebel możemy klasycznie pomalować na jeden wybrany kolor lub stworzyć na nim wybraną, wielokolorową kompozycję ozdobną, nawiązującą do ogólnego stylu i charakteru danego pomieszczenia.

Najlepszym materiałem do renowacji są dobrej jakości meble drewniane.