Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak wymienić starą fugę? Wymiana fugi - skrobanie.

Przygotowaniem do wypełnienia szczelin nową strukturą powinno być staranne wyczyszczenie powierzchni z drobinek skruszonej fugi.

Sprawne, a co najważniejsze skuteczne usunięcie starej spoiny pomiędzy płytkami nie zawsze musi wymagać wymiany fugi. Bywa, że wystarczające okazuje się wyczyszczenie brudnej albo przebarwionej masy, co znacząco przyspiesza takie odnowienie. Jednak dla kruszących się lub mocno zmienionych połączeń wyjściem jest wyłącznie skrobanie, a następnie nałożenie nowej fugi. Jak zrobić to prawidłowo, by efekt pracy był równocześnie estetyczny i trwały?

Wydłubanie starej fugi mineralnej albo silikonowej

0
Przed nałożeniem nowej fugi należy dokładnie oczyścić starą spoinę.

Zastanawiając się, jak wymienić fugę, warto rozpocząć od rozpoznania charakterystyki starego materiału łączeniowego. Głównymi typami takich struktur są silikonowe oraz mineralne, co ma wpływ na specyfikę pracy związanej z ich usuwaniem. Dla pierwszych wersji spoin znaczącym ułatwieniem może okazać się użycie specjalistycznych preparatów. Przedstawione środki wchodzą w reakcję ze starą fugą, dzięki czemu pozbycie się jej staje się szybkie i bezproblemowe. Najczęściej wystarczy kilkukrotne przetarcie delikatną gąbką bądź szmatką. Nieco więcej zaangażowania wymagają bazy mineralne, które niestety wiążą się z koniecznością interwencji mechanicznej. Wtedy do skrobania potrzebne są noże lub pilniki, a także cierpliwość przy wielogodzinnym wydłubywaniu pozostałości. Przy dużych powierzchniach wyłożonych płytkami ceramicznymi rozsądne będzie zastosowanie profesjonalnych nakładek na wiertarkę. W ten sposób można sprawniej wyczyścić wszystkie przestrzenie.    

Jakie narzędzia przydadzą się do wymiany starej fugi?

Oprócz profesjonalnej chemii do niektórych mas oraz nakładek na wiertarkę albo szlifierkę istnieje szereg dodatkowych narzędzi przydatnych do wymiany starej fugi na nową spoinę. Są nimi przede wszystkim:

  • tradycyjny śrubokręt,

  • rylec czyli inaczej skrobak,

  • szpachle,

  • żyletki, 

  • noże do tapet.

Wydłubywanie kruszejącej struktury z użyciem pierwszego z wymienionych akcesoriów wymaga sporo wysiłku i zaangażowania w pracę. Jest to jednak najtańsza metoda niewymagająca ponoszenia nakładów finansowych. Wykorzystanie skrobaka do fug to z kolei efektywność usuwania dzięki ostrym końcówkom tnącym tego narzędzia. Podobne wyprofilowanie mają klasyczne szpachle, które można zastosować właśnie w zastępstwie rylca. Użycie żyletek wymaga bezwzględnego umieszczenia w nożyku albo innej rączce. Próba trzymania niezabezpieczonego ostrza przy oczyszczaniu ze starej fugi może zakończyć się poważniejszym skaleczeniem.  

Nałożenie nowej fugi

Przygotowaniem do wypełnienia szczelin nową strukturą powinno być staranne wyczyszczenie powierzchni z drobinek skruszonej fugi. Wystarczy dokładnie odkurzyć przestrzenie pomiędzy płytkami, by następnie przejść do nałożenia środka gruntującego. Sprawi on, że połączenie będzie trwałe i odporne na zmienne warunki temperatury oraz nasłonecznienia. Trzeba bowiem zaznaczyć, że przedstawione prace mogą dotyczyć zarówno wykończeń wewnątrz, jak też na zewnątrz wybranych pomieszczeń. 

Wiedza określająca, jak wymienić fugę, musi być więc połączona ze znajomością reguły dla nowej aplikacji. Kolejnym etapem jest przygotowanie zaprawy, czyli ustalenie odpowiednich proporcji produktu zmieszanego z wodą. Takie wytyczne są zawsze umieszczone w informacji na opakowaniu albo opisie produktu na stronie internetowej. W końcu do wymiany należy wykorzystywać tylko narzędzia z gumowanymi osłonami. Uchroni to płytki ceramiczne przed pęknięciem i widocznymi zarysowaniami. 

Najczęstsze błędy podczas wymiany starej fugi

Wszystkie wspomniane czynności związane z wymianą starej i nakładaniem nowej spoiny mogą być niestety niewłaściwie wykonane. Do najczęstszych błędów przy zaprezentowanym usuwaniu fugi zaliczają się:

  • niedokładne oczyszczenie z drobinek skruszałej struktury,

  • wypełnianie bez położenia podkładu gruntującego,

  • mechaniczne usuwanie pozostałości na płytkach ostrym narzędziem,

  • zbyt szybkie zdjęcie preparatu do masy silikonowej,

  • przystąpienie do wymiany bez sprawdzenia opcji wyczyszczenia szczelin, 

  • zbagatelizowanie użycia impregnatu do fug.

    0
    Sprawne, a co najważniejsze skuteczne usunięcie starej spoiny pomiędzy płytkami nie zawsze musi wymagać wymiany fugi.