Jak wykończyć sufit w salonie - co zamiast sufitu podwieszanego?

Zarówno sufity podwieszane, jak i napinane pozwalają uzyskać bardzo estetyczny efekt i sprawić, że salon będzie prezentował się oryginalnie oraz niezwykle okazale.

Zaaranżowanie pięknego salonu to marzenie każdego z nas, a sposobów na to jest bardzo wiele. Należą do nich chociażby sufity podwieszanie, które pozwalają odmienić oblicze wnętrza. Okazuje się jednak, że istnieją dla nich alternatywy, które również okazują się niezwykle eleganckie – mowa tu między innymi o sufitach napinanych. Co warto o nich wiedzieć? Jak wykończyć sufit w salonie, by efekt był spektakularny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

W jakich sytuacjach warto obniżać sufit?

Zaaranżowanie pięknego salonu to marzenie każdego z nas, a sposobów na to jest bardzo wiele.

Zanim jednak powiemy Ci, jak wykończyć sufit w salonie, zastanówmy się, dlaczego w ogóle warto go obniżać. Istnieją trzy powody:

  1. zasłonięcie sufitu, który prezentuje się mało estetycznie – po wielu latach użytkowania pojawiły się na nim zarysowania pęknięcia albo przebiegają przez niego fragmenty instalacji, które znacznie obniżają estetykę wnętrza;

  2. zmiana oblicza wnętrza – zarówno sufity podwieszane, jak i napinane pozwalają uzyskać bardzo estetyczny efekt i sprawić, że salon będzie prezentował się oryginalnie oraz niezwykle okazale;

  3. docieplenie pomieszczenia, co może okazać się niezbędne w wysokich wnętrzach – np. w kamienicach.

Oczywiście najpopularniejszym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest sufit podwieszany, wykonywany najczęściej z płyt kartonowo-gipsowych. Coraz częściej jednak właściciele domów i mieszkań decydują się na tzw. powłoki napinane, które daję ogromne możliwości aranżacyjne. Jak wykończyć sufit w salonie? Sprawdź!

Jak wykończyć sufit w salonie? Postaw na sufit napinany!

Sufity napinane, choć pełnią podobną rolę, znacząco różnią się od klasycznych sufitów podwieszanych. Przede wszystkim – wykonywane są z innego materiału, mianowicie folii PCV termokurczliwej lub tkaniny poliestrowej. Dzięki temu można doskonale dopasować je do wszystkich ścian w salonie, a także krzywizn i uzyskać niezwykle estetyczny efekt końcowy. Co więcej, są lżejsze i posiadają cienkie konstrukcje, dlatego też doskonale sprawdzają się w przypadku niskich stropów. Ich montaż nie jest przy tym skomplikowany i przebiega sprawnie – o ile oczywiście zatrudnisz doświadczoną ekipę fachowców.

Powłoka napinana to najlepsza odpowiedź na pytanie „jak wykończyć sufit w salonie?”. Wynika to nie tylko z łatwości montażu, lekkości i doskonałego maskowania różnego rodzaju niedoskonałości. Stawiając na tego rodzaju rozwiązanie, możesz również liczyć na:

  • uzyskanie dowolnego efektu – sufity napinane to ogromna różnorodność kolorów i wzorów, które dopasujesz do stylu aranżacji wnętrza i tym samym zmienisz oblicze swojego salonu;

  • wiele rozwiązań związanych z oświetleniem pomieszczenia – dzięki sufitom napinanym skorzystasz z taśm ledowych, diod LED w różnych kolorach oraz innych efektownych źródeł światła;

  • łatwość czyszczenia – dzięki temu bez problemu usuniesz z sufitu wszelkie zanieczyszczenia i utrzymasz jego piękny wygląd na przestrzeni wielu lat;

  • dużą odporność na uszkodzenia, co pozwoli Ci korzystać z tego rozwiązania bardzo długo – bez obaw o pęknięcia czy jakiekolwiek inne urazy mechaniczne.

Sufit napinany to rozwiązanie polecane przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz, których użytkownicy pragną zyskać indywidualny, dopasowany do konkretnych gustów i potrzeb wystrój. Stanowi najlepszą alternatywę wobec rozwiązań podwieszanych.

Alternatywa? Ponadczasowe drewno

Jak wykończyć sufit w salonie na nieco bardziej klasyczną nutę? Jeżeli jesteś miłośnikiem tradycji i natury, możesz postawić na drewno, w tym wciąż modną boazerię! Jak się okazuje, może ona być niezwykle piękna i wprowadzić do pomieszczenia odrobinę rustykalnego charakteru. Co więcej, drewniane wstawki – podobnie jak sufity podwieszane i napinane – skutecznie ukryją wszelkie niedoskonałości i pozwolą Ci cieszyć się estetycznym wyglądem pomieszczenia na przestrzeni wielu lat.

Jak widzisz, możliwości wykończenia sufitów jest wiele i dlatego warto zapoznać się z różnymi inspiracjami – to pozwoli Ci znaleźć rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb, a także stylu aranżacji Twojego salonu.


Jeżeli jesteś miłośnikiem tradycji i natury, możesz postawić na drewno, w tym wciąż modną boazerię!