Jak pomalować boazerię - kolory boazerii

Aby uzyskać znakomity efekt, wybierz odpowiedni lakier do drewna lub farbę.

Choć lata 70. i 80. ubiegłego stulecia w Polsce nie kojarzą się ze spektakularnymi aranżacjami wnętrz, rodem z paryskich katalogów, to z całą pewnością mogą stanowić dla wielu z nas inspirację. Stosowane wtedy rozwiązania łatwo unowocześniać i wdrażać również dzisiaj – nawet w tych najbardziej stylowych wnętrzach. Mowa tu między innymi o modnej kilkadziesiąt lat temu boazerii, która wciąż cieszy się sporą popularnością. Jak pomalować boazerię i które z kolorów są dzisiaj najmodniejsze?

Nowoczesna boazeria, czyli sposób na piękne wnętrze

Naturalny kolor drewna, czyli ten ponadczasowy i zawsze piękny.

Zanim dowiemy się, jak pomalować boazerię, przedstawmy nieco bliżej to rozwiązanie – zwłaszcza młodszym czytelnikom, którzy nie mieli okazji żyć w czasach PRL-u. Mówiąc inaczej, boazeria to drewniana okładzina ścian i sufitów, która stanowiła (i wciąż stanowi!) sposób na przyozdobienie wnętrza, a także poprawienia jego parametrów cieplnych.

Choć większości starszych osób kojarzy się ona z mało estetyczną kolorystyką i jest jednym z symboli niemodnych rozwiązań, wciąż może cieszyć oczy. Wystarczy tylko, że skorzystasz ze współczesnych inspiracji, dzięki którym boazeria doskonale sprawdzi się nawet w najnowocześniejszych i najbardziej eleganckich wnętrzach! Jak pomalować boazerię?

Najmodniejsze kolory boazerii

Boazeria wcale nie musi być jasnobrązowa czy posiadać pomarańczowego odcienia, tak jak w latach 70. ubiegłego stulecia. Dzisiaj, kiedy to dużą popularnością cieszy się styl skandynawski, a ludzie coraz częściej korzystają z zimnych, surowych tonacji, rozwiązanie to można malować na wiele kolorów. I w ten sposób uzyskać efekt dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz stylu aranżacji, jaki chcesz uzyskać.

Jak pomalować boazerię? Do najmodniejszych pomysłów zaliczamy:

  • biel, która sprawdzi się w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach, zarówno salonach, jak i przedpokojach – taka boazeria prezentuje się niezwykle okazale, optycznie powiększa wnętrze i stanowi wyjątkową ozdobę pomieszczenia;

  • beż, który najlepiej sprawdzi się w przypadku stylu skandynawskiego – jest cieplejszy od bieli i pasuje do różnego rodzaju mebli, a także innych akcentów kolorystycznych, zapewniając ogromne możliwości aranżacyjne;

  • różne odcienie szarości, które sprawdzą się w popularnych dzisiaj stylach aranżacji, takich jak loft czy glamour – boazeria będzie wtedy nowoczesnym uzupełnieniem pomieszczenia i doskonale pasować będą do niej kolorowe akcenty (najlepiej w postaci żywych barw – np. na poduszkach);

  • naturalny kolor drewna, czyli ten ponadczasowy i zawsze piękny, zwłaszcza wtedy, gdy skorzystasz z odpowiednich gatunków – możesz postawić na klasyczny świerk czy sosnę, ale również jasną brzozę czy efektowne drewno egzotyczne.

Jak pomalować boazerię w oryginalny sposób? Ogranicza Cię tak naprawdę tylko wyobraźnia! Jeżeli cenisz sobie kreatywne rozwiązania i lubisz żywe kolory, możesz postawić nawet na czerwień, zieleń, błękit czy fiolet. Możliwości jest naprawdę sporo.

Jak pomalować boazerię? Najważniejsze wskazówki

Na koniec chcemy podpowiedzieć Ci, jak pomalować boazerię – nie jest to zadanie skomplikowane, ale musisz pamiętać o kilku kwestiach.

Na samym wstępie dokładnie umyj powierzchnię boazerii, a następnie oczyść deski ze starego lakieru – do szlifowania możesz użyć papieru ściernego lub szlifierki elektrycznej. Po zakończeniu prac odkurz powierzchnię i przetrzyj ją wilgotną szmatką.

Aby uzyskać znakomity efekt, wybierz odpowiedni lakier do drewna lub farbę (kredową, akrylową albo alkidową), a następnie nałóż ją na powierzchnię boazerii za pomocą wałka i pędzelka (do trudniej dostępnych miejsc). Najlepiej rozprowadzać lakier lub farbę w dwóch kierunkach. Dwie warstwy powinny wystarczyć do tego, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Możliwości związanych z renowacją starej boazerii jest naprawdę wiele – możesz np. łączyć różne lakiery, by uzyskać ciekawe efekty specjalne. Jeżeli zastosujesz odpowiednie preparaty i zaangażujesz się w cały proces, końcowy wygląd boazerii z całą pewnością spełni wszelkie Twoje oczekiwania!

Jak pomalować boazerię i które z kolorów są dzisiaj najmodniejsze?