Komin ma przede wszystkim spełniać swoje zadanie w sposób bezpieczny i nie stanowić zagrożenia dla zdrowia domowników. Dobrze jednak, jeśli oprócz tego stanowi przyjemny dla oka element dekoracyjny dachu lub wnętrza budynku. Sposobów na jego wykończenie jest bardzo wiele. Od tradycyjnego tynkowania, po wykorzystanie cegły klinkierowej lub kamienia elewacyjnego. Na jakie rozwiązanie zdecydujemy się ostatecznie, zależeć będzie tylko od oczekiwanego efektu. Przedstawiamy kilka pomysłów, jak wykończyć komin.
Tynkowanie, czyli tradycyjne wykończenie komina
Tynkowanie jest najpopularniejszym sposobem na wykończenie komina. Wpływa na to przede wszystkim cena oraz prostota powyższego rozwiązania. Tynk cementowy nakłada się w dwóch warstwach – podkładowej oraz wierzchniej. Warstwę wierzchnią można wygładzić lub stworzyć atrakcyjną fakturę. W celu poprawienia trwałości wykończenia z tynku cementowego możemy dodatkowo pomalować całość farbą elewacyjną. Wadą tynkowania jest mniejsza trwałość, w porównaniu z rozwiązaniami z wykorzystaniem kamienia elewacyjnego czy cegły klinkierowej. Z pewnością jednak będzie to tańsza i łatwiejsza w wykończeniu opcja.
Jak wykończyć komin za pomocą cegły klinkierowej
Wykończenie komina klinkierem jest rozwiązaniem bardzo eleganckim i również bardzo popularnym. Musimy się jednak liczyć z nieco większymi kosztami oraz bardziej skomplikowaną procedurą. Jak wykończyć komin za pomocą cegły klinkierowej? Można od razu wymurować komin klinkierem. Jeśli jednak się na to nie zdecydowaliśmy, to nic straconego. Komin wykonany z pustaków systemowych można obłożyć tym materiałem. Pamiętać należy o tym, aby zwrócić szczególną uwagę na bardzo staranną szczelność spoin, którą osiągniemy dzięki wykorzystaniu zaprawy do klinkieru. Pamiętajmy również, aby część komina pokrytą klinkierem, która będzie wystawała ponad dach, pokryć dodatkowo specjalnym impregnatem, który zabezpieczy jego powierzchnię przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.
Wykończenie z wykorzystaniem płyt włókno–cementowych
Płyty włókno–cementowe produkowane są pod wymiar, dzięki czemu zamówienie elementów pasujących do naszej konstrukcji nie będzie stanowiło większego problemu. Są one pokryte lakierem lub wykończeniem z kruszywa kamiennego w najróżniejszej barwie, dzięki czemu znalezienie odpowiedniego materiału dla aranżacji naszego wnętrza i dachu nie będzie stanowiło problemu. Jest to rozwiązanie cechujące się wysoką odpornością na działanie wilgoci oraz wysokich temperatur. Montaż przebiega z wykorzystaniem kątowników oraz rusztowania z metalu. Należy pamiętać, aby pomiędzy ścianą komina a płytą pozostawić kilkucentymetrową przestrzeń, która umożliwi sprawniejszą wentylację.
Płytki kamienne jako okładzina komina
Bardzo ciekawym i zdecydowanie rzadziej spotykanym rozwiązaniem na to, jak wykończyć komin, jest obłożenie komina płytkami kamiennymi. Składają się one z naturalnych materiałów, takich jak chociażby łupek lub tworzyw sztucznych. Okładziny wykonane z tworzyw sztucznych można docinać wedle uznania. Natomiast te wykonane z naturalnych materiałów są sprzedawane w formie płytek. Miejsce ich styku należy wypełnić zaprawą do fugowania. Miłośnicy nieszablonowych rozwiązań mogą także zdecydować się na pomalowanie płytek na wyraziste kolory. Należy jednak mieć na uwadze, że barwy te powinny pasować do ogólnej aranżacji pomieszczenia.
Jak wykończyć komin wewnątrz budynku?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak wykończyć komin. Rozwiązań jest wiele i tylko od nas zależeć będzie, na które się zdecydujemy. Pamiętajmy, że konstrukcja ma przede wszystkim spełniać swoje zadanie i być bezpieczna dla domowników. Niedokładne przeprowadzenie prac budowlanych i wykończeniowych może skutkować przedostawaniem się do mieszkania niebezpiecznych dla zdrowia i życia gazów i spalin. Na większą swobodę możemy pozwolić sobie w przypadku kominów wyłączonych z użytku, które zdecydowaliśmy się pozostawić jedynie z uwagi na ich walory dekoracyjne. W takim przypadku możemy poluzować wodze naszej fantazji i zdecydować się na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania.