Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak wygładzić ściany, bez gładzi - po zrywaniu tapet?

Uzyskanie zadowalającego efektu i wyglądu ściany bez położenia gładzi jest możliwe.

Właśnie zerwałeś tapetę i borykasz się z problemem chropowatej, krzywej powierzchni? Możesz wygładzić ściany, nie stosując w tym celu gładzi, która może zostawić pełno pyłu i zabrudzeń. Zobacz, jak to zrobić. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twoja ściana będzie wyglądać jak nowa, a Ty nie poniesiesz ogromnego wysiłku związanego z pracami remontowymi.

Zamontuj płytę gipsowo-kartonową

Chcąc pozbyć się nierówności, możesz zamontować płytę gipsowo-kartonową.

Chcąc pozbyć się nierówności, możesz zamontować płytę gipsowo-kartonową. Niekiedy ściany są stawiane nieprecyzyjnie. Wtedy taka płyta gipsowo-kartonowa może uratować niejedno pomieszczenie. Dzięki temu, że płyta gipsowo-kartonowa jest równa, nie trzeba już wygładzać takich ścian. Pamiętaj jednak, że czasem wygładzania będą wymagać przestrzenie między stykami płyt. Tego typu tworzywo jest łatwe w obróbce. Z jego wykorzystaniem dość szybko pokryjemy całe podłoże.

Wykorzystaj papier gładziowy

Jak wygładzić ściany, by nie narobić dodatkowego bałaganu wokół? Postaw na papier gładziowy. Już wyjaśniamy, jak on działa. Papier gładziowy produkuje się z czystej celulozy drzewnej. Z tego powodu jest materiałem wyjątkowo odpornym na naciąganie. Dzięki jego gładkiej powierzchni i czterem warstwom grubości idealnie nadaje się do pokrycia mankamentów na ścianie. Papier gładziowy nakłada się niczym tapetę. Podłoże musi być wcześniej suche i czyste. Rodzaj papieru wybiera się w zależności od tego, jak ogromne są ubytki na ścianie. Do małych nierówności wystarczy papier gładziowy o grubości 1200–1400, natomiast na bardziej wymagające ściany warto nałożyć papier o grubości 1700.

Co ciekawe, na papier gładziowy można przykleić tapetę, jak i nałożyć farbę. Decyzję na temat tego, jak ozdobisz ścianę, podejmij wcześniej. W przypadku, gdy chcesz pomalować ścianę, papier musi zostać naklejony pionowo. Natomiast, gdy decydujesz się na nałożenie na ścianę tapety, papier gładziowy przyklej horyzontalnie. Dzięki temu farba, jak i tapeta będą dobrze prezentować się na papierze gładziowym.

Sięgnij po farbę maskującą

Jeżeli na ścianie widać tylko drobne ubytki, nie musisz również stosować gładzi. Wystarczy, że pokryjesz je farbą maskującą. Na rynku znajdziesz dużo produktów, które zostały stworzone właśnie z myślą o tego typu sytuacjach. Niektóre farby charakteryzują się głębokim matowym wykończeniem, które sprawia, że małe ubytki są optycznie ukryte. Drobne nierówności wygładzi także farba strukturalna czy farba głęboko matowa. Zanim zaczniesz malować taką ścianę, nie zapomnij o przygotowaniu podłoża, które powinno być czyste i suche. Do malowania nierównych ścian stosuj dobrze dobrane narzędzia. Idealnie sprawdzą się tu wałki czy też pędzle syntetyczne. Dzięki temu będzie Ci łatwiej dotrzeć w nawet mniej dostępne przestrzenie.

Bardzo istotne podczas malowania farbą maskującą jest także odpowiednia technika. Pomiędzy pierwszą a drugą warstwą farby powinna nastąpić przerwa. Pierwsza warstwa musi wyschnąć. Na siłę nie przyspieszaj tego procesu.

Jak widać, gładzie czy szpachle, które są powszechnymi sposobami na to, by wyrównać nierówności na ścianie, można zastąpić innymi rozwiązaniami. Ewidentnym minusem gładzi jest konieczność przeprowadzenia większego remontu. Wiąże się to oczywiście z zabrudzeniami całego mieszkania czy części przeznaczonej do odnowienia. Na kilka dni trzeba też się liczyć z niemożności korzystania z takiego pomieszczenia. Warto więc szukać alternatywnych opcji, dzięki którym można szybko i bez zbędnych zanieczyszczeń odnowić ścianę.

Uzyskanie zadowalającego efektu i wyglądu ściany bez położenia gładzi jest możliwe. Co więcej, istnieje wiele metod na to, by wygładzić ścianę, nie używając do tego gładzi. Możesz zdecydować się na położenie ściany gipsowo-kartonowej, przyklejenie papieru gładziowego czy też zastosowanie farby maskującej. Pamiętaj, że każdy z tych sposobów, oprócz ściany gipsowo-kartonowej, sprawdzi się jedynie tam, gdzie ubytki są stosunkowo niewielkie. W innych przypadkach niezbędne jest zastosowanie tradycyjnej metody związanej z nałożeniem gładzi.

Możesz zdecydować się na położenie ściany gipsowo-kartonowej, przyklejenie papieru gładziowego czy też zastosowanie farby maskującej.