Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Jak wyczyscić przypalone żelazko?

Brudna stopa żelazka to problem w wielu naszych domach. Zadajmy sobie pytanie skąd się bierze brud i kamień na żelazku? Statystyki mówią, że żelazko powinno być czyszczone raz w miesiącu. Żelazko powinno być czyszczone wtedy, gdy tego wymaga, gdy jest bardzo zabrudzone.

Brud bierze się z niedopasowanej temperatury do materiału jaki prasujemy, przypalamy materiał i stopa żelazka pokrywa się brudem, zakleja się całkowicie. Kamień tworzy się, kiedy używamy twardej wody z kranu. Warto kupić wodę destylowaną do żelazka. Jest tania w zakupie i chroni nasze żelazko przed kamieniem i wydłuża jego żywotność.

Sposoby na czyszczenie żelazka domowymi sposobami:

Soda oczyszczona

0
Do czyszczenia żelazka wypróbujmy metod naszych babć.


Zrób pastę z sody i wody. Roztwór rób zawsze proporcjonalnie 1:1. Czyli 1 łyżka sody, 1 łyżka wody. Taki roztwór za pomocą ścierki bawełnianej albo szczotki z miękkim włosiem rozprowadź na lekko podgrzanej stopie żelazka, pamiętaj, aby żelazko było wyłączone od prądu. W ten sposób możesz wyczyścić żelazko bądź inny sprzęt z metalową powłoką.

Ocet
Nasącz bawełnianą ścierkę octem i pocieraj stopę żelazka, aż do skutku, do czystości. Na koniec przetrzyj żelazko wilgotną bawełnianą ścierką nasączoną w zwykłej wodzie. Ten sposób jest bezpieczny dla powłok teflonowych i ceramicznych.

Pasta do zębów
Nałóż pastę do zębów na zimną stopę żelazka i pocieraj bawełnianą ścierką, albo szczoteczką z miękkim włosiem. Na koniec dokładnie zmyj pastę do zębów z żelazka, za pomocą ścierki. Jeżeli pasta dostała się do małych otworów to wyczyść je za pomocą patyczków kosmetycznych.

Sok z cytryny
Nasącz bawełnianą lub frotte ścierkę sokiem z cytryny i pocieraj o nią lekko nagrzane żelazko, aż do skutku. Jest to bezpieczny sposób dla każdych rodzajów powłok żelazka.

Specjalny chemiczny preparat
Do czyszczenia żelazka wykorzystajmy wcześniej kupiony preparat. Jest do nabycia w drogeriach kosmetycznych.

Sól kuchenna
Jest to sposób naszych babć. Należy wysypać sól stołową na kartce i lekko rozgrzanym żelazkiem ją pocierać. Jeżeli zabrudzenia nie są bardzo mocne ten sposób powinien sobie poradzić z żelazkiem ze stalową stopą.

Zmywacz do paznokci
Żelazko podłącz do prądu na najniższy program grzania. Nasącz bawełnianą ścierkę zmywaczem i pocieraj nią teflonową stopę żelazka. Po oczyszczeniu, przetrzyj żelazko bawełnianą ścierką nasączoną wodą.

Soda oczyszczona z octem
Tą czynność robimy przy wyłączonym żelazku. Rozprowadź sodę na stopie żelazka i polewaj ją octem, szoruj miękką stroną gąbki. Na koniec zmyj wszystko wilgotną, bawełnianą ścierką. To co weszło w szczeliny wybierz patyczkami kosmetycznymi. Ten sposób był sprawdzony na żelazkach teflonowych.

Na koniec pamiętaj o…

Na koniec pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu otworów parowych żelazka.

Nie stosujmy! - drucianych gąbek, - szczotek z twardym włosiem, - otworów parowych nie czyść spinaczami bądź igłami, - nie używajmy mleczka do czyszczenia, bo może zarysować powierzchnię.

Jeżeli kamień wdarł się do środka są 2 sprawdzone sposoby na pozbycie się go: Wlać do żelazka gorący roztwór wody z octem. W ten sposób prasujemy bawełnianą ścierkę do wyczerpania się roztworu. Uwaga nie lejemy pełnego zbiornika. Wlać do żelazka gorący roztwór z kwaskiem cytrynowym i postępujemy tak samo jak w punkcie nr. 1 Mając czyste żelazko prasowanie będzie bardziej komfortowe. Zwracajmy uwagę podczas prasowania na temperaturę, na powierzchnię, na którą najeżdżamy żelazkiem. Jeżeli jest to nadruk na bluzce to omińmy. Używajmy wody destylowanej. Te parę czynności wystarczy, aby zachować żelazko w czystości i wydłużyć jego żywotność. Zanim zacznie czyścić żelazko zapoznajcie się z instrukcją obsługi żelazka.

0
Do czyszczenia teflonowego żelazka nie stosujmy drucianych gąbek i szczotek z twardym włosiem.