Jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne, czym myć białe ramy okien plastikowych?

Zanim napiszemy, jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne, warto powiedzieć, jak nie doprowadzić do powstania jakichkolwiek przebarwień.

Tanie okna PCV zagościły niemal w każdym domu w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Są one bardzo wygodne i prezentują się estetycznie. Do czasu, aż pojawią się na nich żółte przebarwienia. Czym można je wyczyścić, aby nie uszkodzić delikatnego materiału? Plastik przecież łatwo reaguje z wieloma środkami chemicznymi. Nie jest to proste zadanie, dlatego doradzamy, jak pozbyć się pożółkłych ram okiennych.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Tanie okna PCV zagościły niemal w każdym domu w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Zanim napiszemy, jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne, warto powiedzieć, jak nie doprowadzić do powstania jakichkolwiek przebarwień. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Choć jasna rama jest narażona na widoczne zabrudzenia, można je bardzo łatwo usunąć wilgotną ścierką. Nawet niewielki dodatek detergentu, jak płyn do mycia naczyń lub uniwersalny płyn czyszczący, nie będzie stanowił zagrożenia dla materiału ramy.

Gdy jest już za późno na profilaktykę

Nie zawsze jest jeszcze czas na zapobieganie. Jeśli na ramie okiennej znajdują się już plamy, z którymi wilgotna ściereczka nie jest w stanie sobie poradzić, czas przystąpić do bardziej zdecydowanych działań. Podobnie dzieje się ze starymi oknami, które straciły już swój blask, ale ich właściciel postanowił przywrócić im świeżość.

Do czyszczenia ram okiennych idealnie nadają się środki, które znaleźć można w każdym domu. Żółte przebarwienia powinny się podać na przykład:

  • sodzie oczyszczonej z octem i sokiem z cytryny,

  • mieszance wody, octu i soku cytryny,

  • gotowym preparatom dostępnym w sklepach budowlanych.

W przypadku tworzenia własnych mieszanek można wykorzystać do tego celu butelkę po jakimś preparacie z pompką do pryskania, co ułatwi nanoszenie środka na ramę okienną. Jeśli chcemy stworzyć preparat na bazie wody, wystarczy nalać pół szklanki wody, dolać trzecią część szklanki z octem oraz 2 łyżki soku z cytryny. Po zamknięciu butelki wystarczy wstrząsnąć kilka razy w celu wymieszania składników ze sobą.

Substancje, których lepiej unikać przy czyszczeniu pożółkłej ramy okiennej

Nie wszystkie środki chemiczne są obojętne dla PCV oraz innych elementów okna. Dlatego też zaraz obok pytania, jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne w optymalny sposób, powinno zostać także zadane pytanie o to, jak tego na pewno nie robić.

  • Preparaty na bazie chloru. Chlor jest silnie żrący, a rama umyta substancją zawierającą chlor może zmatowieć. W skrajnym przypadku może nawet ulec przebarwieniu, które będzie niezwykle trudne do zamaskowania.

  • Mleczka do czyszczenia z drobinkami. Niewielkie nawet drobinki mogą skutecznie zniszczyć powierzchnię okna i ja zarysować. Takie pasty działają na podobnej zasadzie, co papier ściernych.

  • Uważać należy również z ostrymi narzędziami. Zmywaki lub gąbki z szorstką powierzchnią także mogą zarysowywać plastikową ramę okna.

Skorzystaj z okazji i przejrzyj, czy z oknem wszystko ok

Przy okazji tak dokładnego mycia ramy okiennej warto sprawdzić stan uszczelek. Jeśli będą one zniszczone, na przykład wskutek używania jakichś preparatów oraz środków (nie tylko pod kątem czyszczenia okna). Uszkodzone uszczelki warto jak najszybciej wymieniać. Pozwoli to zachować parametry termiczne okna.

Przy okazji można także się przyjrzeć, czy skrzydło okienne prawidłowo się otwiera i zamyka. Nawet najmniejsze problemy warto od razu naprawiać, ponieważ awaria będzie się pogłębiać i za jakiś czas konieczne może być wezwanie odpowiedniego fachowca, który zajmie się naprawami.

Białe ramy okienne ozdobą każdego domu

Czyszczenie pożółkłych ram nie zawsze jest proste i z pewnością wymaga dużego wysiłku. Jednak odpowiednia profilaktyka nie powinna nikomu sprawiać problemu. Wystarczy raz na kilka dni przetrzeć ramę lekko wilgotną ścierką. Podobnie zachować się powinno, jak tylko na ramie pokaże się jakiekolwiek zabrudzenie. Częsta i regularna pielęgnacja zapobiegnie powstawaniu trudnych do usunięcia przebarwień i pozwoli się cieszyć bielą okna PCV przez cały czas jego używania. Na pewno takim rzeczom lepiej zapobiegać, niż się potem z nimi męczyć.


Czyszczenie pożółkłych ram nie zawsze jest proste i z pewnością wymaga dużego wysiłku.