Jaki kolor pasuje do turkusu - kolor turkusowy we wnętrzach?

Zamiast zastanawiać się, jaki kolor pasuje do turkusu, warto pomyśleć, w jaki sposób dodać turkus do aktualnego wystroju.

Odpowiedni dobór kolorów w pomieszczeniu pozwala stworzyć określony nastrój. Dlatego też dobór barw w aranżacji wnętrz jest bardzo ważny. Turkusowy często jest wybierany jako kolor przewodni do salonów oraz pokoików dziecięcych. Z czym można łączyć tak wyrazisty kolor i czym go uzupełnić? Istotne są także proporcje, w jakich występują barwy przewodnie i uzupełniające.

Kilka ciekawych połączeń, które mogą zainteresować

Przy wyborze tak wyrazistego koloru, trzeba się zastanowić, jaki kolor pasuje do turkusu.

Przy wyborze tak wyrazistego koloru, trzeba się zastanowić, jaki kolor pasuje do turkusu. Według nas istnieją trzy szczególnie interesujące połączenia. Wybór pomiędzy nimi związany jest przede wszystkim z gustami, ale także stylem, w jakim urządzony został cały dom, oraz od domowników, którzy będą najczęściej przebywać w malowanym pomieszczeniu.

Turkus z niebieskim

Połączenie turkusu z innymi odcieniami niebieskiego pozwala uzyskać efekt świeżości i ożywienia. Dobrze pasuje zarówno do pokoju dziecięcego, jak i do eleganckiego salonu oraz nowoczesnej kuchni. Aby dodać jeszcze więcej pozytywnej energii i świeżości, można do tego zestawienia dodać jeszcze granat i miętę oraz biel i szarość. Te trzy pary kolorów będą doskonale ze sobą współgrać, tworząc kolorystyczną kompozycję.

Turkus z brązem

Pomieszczenia miłe i przytulne mogą zostać pomalowane na kolory turkusowy i brązowy. W przypadku lekkich aranżacji, w których trzeba nieco wyciszyć żywy turkus, można zastosować jaśniejszy brąz oraz beż. Inaczej będzie w eleganckim salonie, gdzie warto dodać brąz ciemniejszy, a nawet w kolorze czekolady. Jest to szczególnie dobry pomysł do pomieszczeń w stylu rustykalnym lub kolonialnym. Niewielki dodatek bieli nieco rozjaśni cały wystrój.

Turkus z szarym

Po dodaniu do turkusu szarych akcentów uzyskać można gustowną elegancję. Szczególnie, stosując odcienie związane ze srebrem i dodając do tego nieco bieli. Takie połączenia kolorystyczne dobrze pasują do stylu nowoczesnego oraz minimalistycznego. Można ją stosować szczególnie w salonie oraz kuchni, ale może się równie dobrze sprawdzić w pokoju dziecięcym czy na tarasie.

Najważniejsze są odpowiednie proporcje

W doborze kolorów bardzo ważny jest umiar i proporcja. Przy wyborze mocnych, głębokich kolorów warto się zastanowić, czy powinny one stanowić podstawową barwę, czy być raczej dodatkiem. Turkusowy ma bowiem tendencję do dominowania nad innymi kolorami. Ogólnie przyjmuje się takie proporcje pomiędzy trzema kolorami występującymi w danym wystroju:

  • Kolor podstawowy stanowiący nawet 70% całości. Będzie nadawał główny ton całemu pomieszczeniu.

  • Odcień uzupełniający do 20%, który ma dobrze współgrać z kolorem podstawowym i tworzyć z nim estetyczną całość.

  • Odcień kontrastowy występujący w maksymalnie 10% całości. Jest to dodatkowy akcent, który mocno zmienia wymowę całego wystroju kolorystycznego.

Kolor turkusowy jest dość mocny i dlatego doskonale nadaje się do roli odcienia kontrastowego. W takiej roli może występować w wielu różnych kompozycjach kolorystycznych i stanowi bardzo ciekawy, ożywczy dodatek.

Kreatywność jest bardzo istotna

Zamiast zastanawiać się, jaki kolor pasuje do turkusu, warto pomyśleć, w jaki sposób dodać turkus do aktualnego wystroju. Jeśli wcześniej nie było żadnego akcentu w tym kolorze, warto zacząć od zakupu jakiegoś pojedynczego mebla w tym kolorze, by zobaczyć, jak będzie się on sprawdzał w dotychczasowym otoczeniu. Jeśli będzie ok, można dokupić więcej turkusowych elementów.

W przypadku remontu i malowania ścian można się zastanowić, czy kolor turkusowy będzie odpowiedni na wszystkich ścianach. Ciekawym pomysłem może być pomalowanie tylko jednej ściany na ten kolor, natomiast na pozostałych użycie łagodniejszych, bardziej stonowanych barw.

Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie internetowych programów, w których można umeblować wirtualne pomieszczenie. Po nadaniu odpowiedniej barwy ścianom oraz dodaniu mebli choćby podobnych do posiadanych uzyskać można obraz tego, co niedługo pojawi się w rzeczywistym pomieszczeniu. Na tym etapie będzie dużo łatwiej wprowadzić jakieś zmiany.

0
Kolor turkusowy jest dość mocny i dlatego doskonale nadaje się do roli odcienia kontrastowego.