Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić małą kuchnię z oknem?

Jeśli to możliwe, pod oknem kuchennym warto umieścić zlew.

Mała kuchnia z oknem to popularne rozwiązanie w blokach, choć niewielka kuchnia z jednym lub dwoma oknami zdarza się też w domach jednorodzinnych. Jak ją zaprojektować, by była funkcjonalna, estetyczna, a jej wystrój współgrał z charakterem salonu i reszty mieszkania? Wspólnie z architektką wnętrz Joanną Nawrocką podpowiadamy, jak urządzić małą kuchnię z jednym i dwoma oknami oraz jak umeblować kuchnię narożną.

Mała kuchnia – duże wyzwanie

Jak urządzić małą kuchnię? Niewielka przestrzeń, na której mamy urządzić kuchnię, nie musi być problemem. Kluczowe jest jej odpowiednie zaplanowanie, tak aby na ograniczonej liczbie metrów kwadratowych zmieściły się wszystkie potrzebne sprzęty AGD, szafki z półkami i szufladami na produkty spożywcze oraz garnki i naczynia, a także odpowiednia ilość blatu roboczego i – ewentualnie – miejsce, przy którym domownicy będą mogli spożywać posiłki. Dlatego projektując małą kuchnię z oknem, w pierwszej kolejności zastanówmy się, jak rozplanować rozmieszczenie szafek podblatowych i wiszących, by zlew, kuchenka, zmywarka i lodówka znalazły się w optymalnych miejscach. Gdy kuchnia jest mała, rozważmy zamówienie zabudowy kuchennej na wymiar z szafkami do samego sufitu. A jeśli między szafkami o standardowej szerokości pozostaje jakaś przerwa, np. dlatego, że mamy ścianę z wnęką, pomyślmy o wykorzystaniu jej na wysokie, wąskie cargo, które pomieści dużo produktów spożywczych. I w podobny sposób wykorzystajmy każdy zakamarek.

0
By ograniczyć dostęp mocnego słońca, okno kuchenne można zabezpieczyć roletami, żaluzjami, zasłonkami lub zazdrostkami.

Pojedyncze okno w różnych wariantach

Gdy kuchnia jest długa i wąska, okno często znajduje się na jej krótszym boku. Jeśli jest wysokie – zaczyna się nad podłogą, a sięga pod sufit – rozmieśćmy szafki kuchenne w dwóch ciągach naprzeciw siebie, z pominięciem otworu okiennego. W takim układzie okno optycznie doda przestrzeni małej kuchni, ale sprawi, że szafek w zabudowie kuchennej będzie mniej, niż w przypadku okna na większej wysokości, pod którym zmieści się szafka z blatem roboczym lub zlewem. Pod takim oknem można też ustawić stół z krzesłami, przy którym domownicy będą spożywać posiłki. W niewielkich mieszkaniach taki stół często spełnia więcej funkcji – nie tylko jadalnianą, ale też jest dodatkowym blatem roboczym podczas większych przedsięwzięć kulinarnych, takich jak lepienie pierogów czy przedświąteczne pieczenie pierniczków. Natomiast w przypadku, gdy okno znajduje się na dłuższej ścianie, pomyślmy o zagospodarowaniu wolnej przestrzeni nad oknem, o ile taka jest. Można w tym miejscu, tzn. nad oknem, wstawić np. półkę na książki kucharskie lub estetyczne, rzadziej używane przedmioty.

Okno narożne – najlepiej z blatem

- „W kuchni z oknem narożnym należy w miarę możliwości zlikwidować parapet i pociągnąć blat zamiast parapetu” – tłumaczy projektantka wnętrz Joanna Nawrocka z JN Studio Joanna Nawrocka. – „Jeśli to nie jest realne, bo okno i blat są na różnych wysokościach, to lepiej przeznaczyć tę część jako roboczą. Dzięki narożnemu oknu będzie ona bardzo dobrze doświetlona”.
Przestrzeń pod oknem narożnym to doskonałe miejsce na szafkę narożną, którą ze względu na jej dużą pojemność warto dedykować na potrzebne sprzęty kuchenne, np. garnki i patelnie, jeśli w pobliżu znajduje się kuchenka, albo mały sprzęt AGD, z którego będzie wygodnie tu korzystać ze względu na bezpośrednią bliskość sporego blatu roboczego.
- „Parapet można też zabudować dodatkowo płytą blatową z półką i przeznaczyć ją na wystawienie ładnych, użytecznych akcesoriów” – radzi architektka Nawrocka.

0
Kuchnia z dwoma oknami. Projekt autorstwa Joanny Nawrockiej.

Z dwoma oknami

 - „W kuchni z dwoma oknami, jeśli są one otwierane do środka i chcemy mieć do nich dostęp, żeby w razie potrzeby móc je łatwo umyć – opowiada właścicielka JN Studio Joanna Nawrocka – „pod oknami należy umieścić blat i nie zastawiać okien sprzętami, takimi jak ekspres czy mikser. Między oknami lub pod oknami idealnym pomysłem będzie umiejscowić zlewozmywak.”
- „Jeżeli ścianka między oknami jest krótka, można ją zagospodarować na ładne półki z ziołami” – radzi też projektantka. – Natomiast gdy okna ze ścianami są do siebie przyległe, to pod jednym proponuję zrobić blat roboczy do pracy, a pod drugim część barową z hokerami lub wyższymi krzesełkami. To pozwoli na ładne widoki przy śniadaniu”. 

Optycznie powiększyć

Bardzo mała kuchnia może wydawać się klaustrofobiczna, ale istnieją proste sposoby na jej optyczne powiększenie. Jednym z nich jest wybór szafek i płytek w jasnych kolorach – ciepłe, zbliżone do bieli barwy sprawią, że pomieszczenie wydaje się większe. Pamiętajmy też, że w małej kuchni nie warto stosować podwieszanego ani napinanego sufitu. Lepiej, by zachować go na pierwotnej wysokości, bo obniżony wywoła wrażenie, że kuchnia jest jeszcze mniejsza. Pomyślmy za to, żeby kuchenne okna zaopatrzyć w rolety, żaluzje lub zazdrostki, które ograniczą dostęp mocnego słońca do wnętrza kuchni. To, na jaki rodzaj osłony okna się zdecydujemy, zależy od tego, co zastosujemy na oknach w salonie i innych pomieszczeniach sąsiadujących z kuchnią, a także od tego, w jakim stylu urządzamy całe mieszkanie.