Chcesz cieszyć się sprawną i funkcjonalną kuchenką gazową? W takim razie musisz odpowiednio o nią zadbać. Podczas gotowania dochodzi bowiem do zabrudzenia palników gazowych, które w efekcie mogą sprawiać problemy, a nawet nieść zagrożenie dla zdrowia domowników. Na szczęście istnieją domowe sposoby, dzięki którym nie będzie to stanowiło jakiegokolwiek kłopotu. Jak wyczyścić palniki gazowe? Oto kilka najlepszych rozwiązań!
Dlaczego w ogóle warto czyścić palniki gazowe regularnie?
Zanim jednak dowiesz się, jak wyczyścić palniki gazowe, powinieneś mieć świadomość, dlaczego w ogóle warto to robić. Okazuje się bowiem, że w wyniku rozlewanych cieczy (nie tylko wody, ale również mleka, zup czy innych dań) może dochodzić do zapychania się palników. W efekcie nie będą one działały prawidłowo, a dodatkowo mogą doprowadzić do ulatniania się gazu. Co więcej, nieodpowiednie czyszczenie prowadzi do rozwoju bakterii i grzybów, co może mieć wpływ na zdrowie i komfort domowników.
Pamiętaj o tym, by czyścić palniki oraz ruszt kuchenki regularnie – dzięki temu będziesz cieszyć się sprawnością urządzenia przez wiele lat i pełnym bezpieczeństwem we własnym domu.
Jak wyczyścić palniki gazowe? Najlepsze domowe sposoby!
Zabierając się za czyszczenie jakichkolwiek sprzętów kuchennych, w pierwszej kolejności sięgamy najczęściej po środki chemiczne. W przypadku zapchanych palników albo przypalonych resztek jedzenia najlepiej sprawdzają się silne detergenty. I choć są one niezwykle skuteczne, mogą mieć negatywny wpływ na powłokę palników, a także stanowić zagrożenie dla zdrowia domowników – zwłaszcza tych najmłodszych. Dlatego też lepiej jest skorzystać z domowych rozwiązań, które są nie tylko skuteczne, ale również tańsze i o wiele bardziej bezpieczne.
Jak wyczyścić palniki gazowe domowymi sposobami? Istnieją dwa produkty znajdujące się w każdej kuchni, które Ci to umożliwią.
Soda oczyszczona. Jest to jeden z najskuteczniejszych domowych produktów, który pozwoli na czyszczenie różnych powierzchni – szybko i skutecznie. Wystarczy tylko, że zagotujesz wodę do wrzenia i wlejesz ją do miski, a następnie wsypiesz 3–4 łyżki sody oczyszczonej. Teraz wystarczy rozebrać palniki i umieścić je w powstałym roztworze. Około 30 minut powinno wystarczyć do tego, by wszelkie zabrudzenia rozpuściły się – po tym czasie wyjmij części palników, przetrzyj je gąbką i ponownie zamontuj na swojej kuchence.
Ocet. Równie skuteczny, co soda oczyszczona, jest najzwyklejszy ocet spirytusowy, który znakomicie czyści oraz dezynfekuje. Również z jego pomocą stworzysz specjalny roztwór, który pozwoli Ci skutecznie zadbać o swoje palniki. W tym wypadku różnią się tylko proporcje – do miski z ciepłą wodą wlej ocet w proporcjach 3:1 (na korzyść octu), a następnie umieść rozebrane na części pierwsze palniki. Poczekaj, aż woda ostygnie i wyciągnij akcesoria – teraz ich doczyszczenie powinno być banalnie proste.
Jeżeli chcesz, aby czyszczenie przebiegało sprawniej, możesz dodać do każdego z opisywanych wyżej roztworów odrobinę kwasku cytrynowego – dzięki temu nie tylko łatwiej usuniesz wszelkie zabrudzenia, ale również zyskasz przyjemny aromat w swojej kuchni.
A może myjka parowa?
Czasami, zwłaszcza po większych uroczystościach rodzinnych, powierzchnia kuchenki jest bardzo mocno zabrudzona, a zeschnięty tłuszcz czy przypalone na palnikach jedzenie trudno usunąć. Jeżeli nie chcesz tracić czasu na stosowanie powyższych metod, możesz skorzystać ze specjalnej myjki parowej – jej koszt nie jest duży, a efekty, jakie daje, przechodzą najśmielsze oczekiwania.
Jak wyczyścić palniki gazowe, powierzchnię kuchenki oraz ruszt tą metodą? Wystarczy napełnić parownicę zwykłą wodą z kranu, uruchomić parownicę i odczekać chwilę na skroplenie się wody. Teraz za pomocą jednego przycisku usuniesz wszelkiego zabrudzenia. W przypadku palników możesz skorzystać ze specjalnej dyszy ze ściereczką, która przedostanie się do najmniejszych zakamarków. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że czyszczenie odbywa się bez użycia jakichkolwiek detergentów.