Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Palma kokosowa w domu, mieszkaniu - jak uprawiać, pielęgnować?

Aby móc w pełni cieszyć się z nowo nabytej rośliny, warto dołożyć wszelkich starań, zapewnić jej najlepsze warunki do wzrostu.

Jeżeli tęsknisz za wakacyjnym klimatem, a na urlop wybierasz rajskie wyspy, gdzie piasek jest drobny, żółty i miękki, a morze błękitne, z pewnością ucieszy Cię fakt, że trochę tej egzotyki może zagościć u Ciebie w domu. Piękna, zielona roślinność w warunkach naturalnych nie tylko cieszy oko, ma wiele innych, ciekawych zastosowań. Palma kokosowa w domu to ciekawy pomysł, który warto wprowadzić w życie

Palma kokosowa – skąd pochodzi i jak wygląda?

Kiedy zakupi się już swoją wymarzoną palmę kokosową, pojawia się pytanie, gdzie ją postawić.

Według współczesnego turysty palmy kokosowe najczęściej spotkamy rosnące na brzegach tropikalnych wysp. Dlatego zaskoczyć może fakt, że kokos właściwy, czyli Cocos nucifera, znajdziemy w Wenezueli czy Kolumbii, a pochodzi z Ameryki Południowej. Palma kokosowa w swoim naturalnym środowisku może mieć nawet 30 metrów! Dodatkowo liść z jej pióropuszu ma długość aż 6 metrów i 1 metr szerokości! Jeżeli chodzi o jej orzechy, z palmy kokosowej można rocznie zebrać nawet 70 kilogramów tych pyszności. Największe z kokosów mogą ważyć aż 4 kilogramy.

Jak w domowych warunkach uprawiać palmę kokosową?

Aby móc w pełni cieszyć się z nowo nabytej rośliny, warto dołożyć wszelkich starań, zapewnić jej najlepsze warunki do wzrostu. Składa się na to wiele czynników, takich jak odpowiednia pielęgnacja czy właściwe nawadnianie. Posiadanie palmy kokosowej w domu to bardzo odpowiedzialne zadanie. Przed zakupem warto zastanowić się, czy na pewno w naszym mieszkaniu panuje klimat umożliwiający zdrowy i piękny wzrost. Bardzo często można spotkać się z opiniami, że palma kokosowa w domu to kiepski pomysł, którego zwyczajnie nie warto wprowadzać w życie. Nie będzie rosnąć, zaraz zwiędnie i szybko straci blask. Nie jest to prawdą, przy odpowiedniej pielęgnacji i poznaniu wszystkich potrzeb tej rośliny, może być ozdobą mieszkania przez długi czas.

Palma kokosowa w domu – światło to podstawa

Kiedy zakupi się już swoją wymarzoną palmę kokosową, pojawia się pytanie, gdzie ją postawić. Niestety, pomimo tego, że ta roślina pięknie komponuje się z białymi kafelkami i złotymi dodatkami, postawienie jej w łazience to zły pomysł. Chyba że toaleta jest doskonale oświetlona. Palma kokosowa to roślina, która potrzebuje bardzo dużej ilości światła słonecznego, niezależnie od sezonu. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli jest to młoda roślina. W takim wypadku nie należy wystawiać jej na działanie promieni słonecznych, ponieważ może zostać przez nie poparzona. Młode palmy kokosowe często hodowane są w szklarniach, a tam nie mają dostępu do naturalnego światła słonecznego. Dlatego lepiej zacząć od postawienia jej w półcieniu, a po jakimś czasie przenieść ją, w jej docelowe miejsce, które jest doskonale naświetlone.

Najlepsze podłoże dla palmy kokosowej

Jaka ziemia jest najlepsza dla palmy kokosowej? Najlepiej, aby była lekko kwaśna oraz przepuszczalna. W przypadku starszych roślin wystarczająca będzie ziemia uniwersalna z dodatkiem piasku. Jeśli chodzi natomiast o młode okazy, aby zapewnić im najlepsze podłoże do wzrostu, warto zapatrzyć się w specjalną ziemię dedykowaną dla palm. Są to mieszanki wzbogacone o nawóz wspomagający prawidłowy wzrost rośliny. 

Odpowiednie nawodnienie palmy kokosowej w domu

Nikt nie powinien się dziwić, że palma kokosowa potrzebuje naprawdę sporej ilości wody. Ta roślina jest pod tym względem bardzo wymagająca. Woda, którą należy ją podlewać, nie może być twarda, inaczej palma kokosowa w domu szybko obumrze. Co jakiś czas warto podlać ją bardziej obficie, tak aby ziemia była bardzo mokra. Jednak przed jej następnym nawodnieniem należy odczekać do czasu, aż górna warstwa ziemi wyschnie całkowicie. Nie można jednak dopuścić do tego, aby wyschła całość ziemi.

W jakiej temperaturze należy trzymać palmę kokosową w domu?

Kiedy nadchodzi zima, właściciele palm kokosowych muszą przygotować się na wzmożoną pielęgnację tej rośliny. Podczas całego roku otoczenie, w jakim przebywa ta roślina, musi mieć temperaturę ok. 20 stopni Celsjusza. Natomiast w czasie chłodniejszych sezonów może wymagać dodatkowego nagrzewania. Palma kokosowa w domu wytrzyma spadek temperatury do ok. 17 stopni Celsjusza, jednak jej wzrost się zatrzyma. Należy trzymać ją w miejscu bardzo dobrze oświetlonym, najlepiej przy oknie lub na balkonie. W sezonie letnim, przed pozostawieniem jej na dworze na noc, warto sprawdzić temperaturę. Jeżeli prognoza pogody zapowiada nocne ochłodzenie, należy przenieść ją w cieplejsze miejsce.

Odpowiednie nawodnienie palmy kokosowej w domu Nikt nie powinien się dziwić, że palma kokosowa potrzebuje naprawdę sporej ilości wody.