Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Płytki drewnopodobne - podłoga która zachwyci.

Płytki drewnopodobne to ciekawe rozwiązanie, które możemy stosować w całym domu.

Płytki drewnopodobne to sposób na uzyskanie wyjątkowo estetycznego, jak i trwałego efektu aranżacji wnętrza. Ta alternatywa dla znacznie droższego prawdziwego drewna sukcesywnie zyskuje na popularności, w związku z czym coraz częściej widuje się je w rozmaitych wnętrzach – zarówno w pokojach dziennych i sypialniach, jak również w kuchniach a nawet łazienkach. Wybór płytek drewnopodobnych to oszczędne i estetyczne i trwałe rozwiązanie, jednak nasuwa się w związku z nim kluczowe pytanie: w jaki sposób i w którą stronę układać płytki drewnopodobne, aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny?

Płytki drewnopodobne – jaki wzór wybrać?

Wybór płytek drewnopodobnych to oszczędne i estetyczne i trwałe rozwiązanie.

Jednym z walorów płytek drewnopodobnych jest z całą pewnością mnogość ich wzorów, możliwych do wyboru. Kolor, rozmiar, kształt i wzór płytek należy dopasować do danego wnętrza, jego stylu i charakteru, jaki pragniemy mu nadać. 

Płytki drewnopodobne mogą być płytkami gresowymi lub terakotowymi. Do częściej wybieranych należą pierwsze z nich. Wśród gresowych płytek znaleźć można gres szkliwiony lub polerowany gres dekoracyjny. Zarówno gresowe, jak i terakotowe płytki dostępne są w różnych odcieniach imitujących poszczególne rodzaje drzew. Ich kolor warto dopasować do zabudowy – w przypadku łazienki czy kuchni – lub do drewnianych lub imitujących drewno mebli znajdujących się w pomieszczeniu. 

Ciekawy efekt można osiągnąć, łącząc ze sobą kilka rodzajów płytek. Należy jedynie pamiętać, aby nie przesadzić z różnorodnością i kontrastem. 

Jak układać płytki drewnopodobne?

Kierunek układania płytek drewnopodobnych jest jedną z kluczowych kwestii mających wpływ na końcowy efekt tworzenia aranżacji. Możemy osiągnąć efekt mozaiki, eleganckiego parkietu czy rustykalnych, niejednorodnych paneli – wszystko zależeć będzie od tego, na jaki wzór i kierunek ułożenia płytek się zdecydujemy.

Przed faktycznym położeniem płytek konieczne jest dokładne sprawdzenie zawartości wszystkich paczek z zamówionym towarem, jak również ułożenie płytek na sucho. Dzięki temu możemy nawet kilkakrotnie przekładać poszczególne elementy aranżacji, sprawdzając, która z kompozycji najbardziej przypadnie nam do gustu i najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Sprawdzając różne możliwości, warto nie tylko przestawiać płytki w inne miejsca, ale także obracać je względem siebie. 

Najczęściej zalecanym sposobem wykładania pomieszczenia płytkami drewnopodobnymi jest układanie ich z przesunięciem maksymalnie do ⅓ ich długości. Pozwoli to na uwypuklenie wizualnych walorów podłoża przy jednoczesnym zgrabnym ukryciu ewentualnych niepożądanych różnic między płytkami. Sposobem, którego nie zalecają specjaliści, jest metoda na tak zwaną cegiełkę, która polega na przesuwaniu kolejnych płytek o połowę długości względem poprzedniej, sąsiadującej płytki. Mimo iż niekiedy sprawdzający się czasem nieźle, sposób ten może prowadzić do niepotrzebnego wyeksponowania nierówności płytek.

Kierunek ułożenia płytek drewnopodobnych powinniśmy uzależnić od kształtu pomieszczenia. W przypadku płytek kwadratowych czy wielokątnych kwestia ta nie będzie aż tak istotna, jednak jeśli do dyspozycji mamy płytki prostokątne powinniśmy poświęcić jej chwilę zastanowienia. Zalecanym rozwiązaniem jest układanie prostokątnych płytek w taki sposób, aby podkreślić kształt pokoju oraz optycznie wydłużyć go i powiększyć w konkretnym, wybranym kierunku. Na przykład jeżeli mamy do dyspozycji bardzo wąskie i długie pomieszczenie, możemy zdecydować się na ułożenie płytek prostopadle do dłuższych ścian pokoju, aby optycznie dodać mu nieco szerokości.

Płytki drewnopodobne to ciekawe rozwiązanie, które możemy stosować w całym domu, jak również na balkonie czy tarasie. Coraz popularniejszym trendem jest wykładanie płytkami drewnopodobnymi łazienki, co w przypadku prawdziwego drewna nie byłoby bardzo kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Drewno w warunkach panujących w łazience wymaga regularnej i wyjątkowo starannej konserwacji, w przeciwnym razie wypacza się, a nawet gnije. Użycie płytek imitujących drewno pozwala na nadanie pomieszczeniu ciekawego, przytulnego charakteru. Szeroki wybór rodzajów i wzorów płytek daje nam niemal nieograniczone możliwości nowoczesnej i praktycznej, a zarazem ciekawej i niezwykle estetycznej aranżacji.

Płytki drewnopodobne to sposób na uzyskanie wyjątkowo estetycznego, jak i trwałego efektu aranżacji wnętrza.