Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak układać panele podłogowe z V-fugą?

Panele z V-fugą skonstruowane są w taki sposób, aby układanie ich było proste i nie wymagało użycia skomplikowanych narzędzi. [fot. Weninger]

Drewniane podłogi to marzenie wielu osób kupujących dom lub własne mieszkanie. Niestety naturalne drewno nie tylko wymaga szczególnej, starannej pielęgnacji, ale także wiąże się z koniecznością poczynienia sporych wydatków. Właśnie dlatego tak popularne są różnego rodzaju alternatywy drewnianych podłóg, takie jak chociażby panele podłogowe z V-fugą. Czym charakteryzuje się ten rodzaj podłoża i jak układać panele podłogowe V-fugą? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki!

Czym jest V-fuga?

Widoczne rowki, którymi charakteryzują się panele, sprawiają, że podłoga wygląda wyjątkowo naturalnie.

V-fuga to szczególne wykończenie podłogowych paneli, które w ostatnich latach bardzo zyskuje na popularności. Możemy o niej mówić, gdy wszystkie cztery lub jedynie dwa dłuższe boki każdej z desek zostały wyfrezowane bądź wytłoczone w specjalny sposób. Laminowane panele dzięki procesowymi frezowania stanowią doskonałą imitację naturalnych drewnianych desek. Widoczne rowki, którymi charakteryzują się panele, sprawiają, że podłoga wygląda wyjątkowo naturalnie.

Co ciekawe V-fuga wyglądem do złudzenia przypomina naturalne drewno, jednak charakteryzuje się zdecydowanie większą wytrzymałością i nie wymaga tak starannej, czy skomplikowanej pielęgnacji oraz konserwacji. Panele podłogowe z V-fugą wyróżniają się wyjątkową estetyką, ale charakteryzuje je także przystępna cena. 

Układanie paneli z V-fugą – od czego zacząć?

Panele z V-fugą skonstruowane są w taki sposób, aby układanie ich było proste i nie wymagało użycia skomplikowanych narzędzi. Zarówno montaż paneli z V-fugą, jak i modeli klasycznych można wykonać zupełnie samodzielnie, bez konieczności angażowania ekipy remontowo-wykończeniowej. 

Jeszcze przed rozpoczęciem warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Podstawową i konieczną czynnością jest tak zwane leżakowanie. Czym jest leżakowanie paneli z V-fugą? To nic innego jak pozostawienie zakupionych paneli w pomieszczeniu, w którym mają być ułożone. Leżakowanie powinno trwać od dwóch do pięciu dni. Dzięki niemu panele zyskają taką samą temperaturę oraz stopień wilgotności, jaki panuje w danym pomieszczeniu. 

Podłoże, na którym pragniemy ułożyć panele, powinno zostać przygotowane w odpowiedni i staranny sposób. Przede wszystkim musi ono być wyrównane, czyste i suche. Niezbędny jest także odpowiednio dopasowany do zakupionych paneli podkład. 

Jak układać panele z V-fugą?

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża oraz paneli możemy przystąpić do procesu właściwego układania desek podłogowych. Panele należy starannie łączyć ze sobą za pomocą specjalnych zamków ekspresowych. W zależności od wybranego rodzaju paneli, łączymy je ze sobą krótszymi lub dłuższymi bokami. Warto kierować się szczegółową instrukcją umieszczoną najczęściej na opakowaniu paneli. Pamiętajmy także o pozostawieniu niezbędnych szczelin dylatacyjnych przy ścianie. Czynność tę zdecydowanie ułatwi nam użycie specjalnych klinów dystansowych. 

Jaki wzór układania paneli wybrać?

Na powyższe pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych oczekiwań i gustów, jak również od metrażu danego pomieszczenia. Możemy wybrać najpopularniejszy sposób, czyli układanie paneli co ⅓ ich długości. Wzór ten jest prosty w ułożeniu, estetyczny, a jednocześnie gwarantuje dużą trwałość powstałej konstrukcji oraz usztywnienie podłogi. 

Efektowny jest także sposób układania paneli w jodełkę, który gwarantuje ciekawy, atrakcyjny efekt wizualny. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie panele z V-fugą są dostosowane do tego sposobu układania, a sama metoda jest nieco bardziej skomplikowana od klasycznego sposobu na ⅓. Jeżeli zdecydujemy się na wzór jodełki, powinniśmy zamówić większą ilość paneli niż w przypadku bardziej popularnych sposobów układania. 

Kierunek montażu paneli powinniśmy dostosować przede wszystkim do kształtu pomieszczenia. Zalecaną metodą jest układanie paneli prostopadle do dłuższych ścian pokoju. Takie rozwiązanie pozwoli na optyczne wyważenie wymiarów pokoju, co korzystnie wpłynie na jego ogólną estetykę. 

Niezależnie od wybranego kierunku czy sposobu układania, warto także pamiętać o dobraniu odpowiedniego koloru i odcienia paneli z V-fugą, tak aby estetycznie komponowały się one z resztą kolorów w pomieszczeniu.  

Laminowane panele dzięki procesowymi frezowania stanowią doskonałą imitację naturalnych drewnianych desek. [fot. Weninger]