Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Jak wybrać funkcjonalną lodówkę?

Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Zamrażarki, lodówki wolnostojące, do zabudowy, chłodziarki bez opcji zamrażalnika — na rynku dostępnych jest bardzo wiele ogromnie zróżnicowanych rozwiązań, które pozwalają znaleźć model urządzenia dopasowany do twoich potrzeb. Czym się jednak kierować, aby w gąszczu dostępnych modeli znaleźć ten, który rzeczywiście idealnie będzie ci pasował?

Lodówki — kluczowe kryteria 

Energooszczędność, moc, temperatura chłodzenia, pojemność — to oczywiście są podstawowe kryteria, które spełniać musi idealna lodówka. W przypadku każdego gospodarstwa domowego inne jednak mogą być optymalne parametry dopasowane do każdego z tych kryteriów. Pożądane dodatkowe funkcje lodówki też nie zawsze są takie same. Dla kogoś niezbędny będzie dystrybutor wody, dla kogoś innego kostkarka, a jeszcze dla kogoś możliwość zmiany zamrażalnika w chłodziarkę. Oczywiście specjalne szuflady do przechowywania owoców i warzyw, półki na wino, pojemniki na wędliny itd. wszystkim są nam zachwalane przez producentów lodówek jako absolutnie niezbędne do szczęścia. Trzeba jednak otarcie to sobie powiedzieć — nie w każdym domu niezbędna będzie kostkarka w lodówce. System zmiany zamrażalnika na chłodziarkę także nie dla każdego będzie czymś, z czego choćby raz w roku skorzysta. Zanim więc odkryjesz, jak różne są rodzaje lodówek, jak wiele różnych funkcji mogę mieć, zastanów się najpierw, co w twojej, nie każdej kuchni, ale twojej naprawdę ma znaczenie. To znacznie ułatwi ci późniejszy wybór konkretnego rozwiązania.

Najważniejsze — energooszczędność

Lodówka służy do przechowywania produktów spożywczych. To jest jej podstawowa funkcja i to kryterium powinno być najważniejsze. Lodówka musi efektywnie i wydajnie pracować. Oczywiście jednak nikt z nas nie ma ochoty, aby płacić za eksploatację lodówki coraz więcej. Dlatego jednym z najważniejszych kryteriów wyboru lodówki powinno być jednak zużycie prądu. 

  • Podstawą oceny lodówki pod względem kosztów jej eksploatacji jest klasa energetyczna. Im wyższa ona jest, tym mniej prądu zużyje lodówka. 

  • Różnice między klasami są naprawdę duże. Warto więc w dużej liczbie przypadków zapłacić nieco więcej za lodówkę o wyższej klasie energetycznej, ponieważ w ciągu kilkunastu miesięcy ta różnica może się zwrócić w postaci niższych rachunków za prąd. 

  • Pamiętaj, że lodówka to urządzenie, które pracuje non stop, dlatego w jej przypadku klasa energetyczna ma tak duże znaczenie. 

  • Dodatkowym, cennym uzupełnieniem wysokiej klasy energetycznej będą możliwości regulacji temperatury, dopasowania jej do potrzeb, tryb wakacyjny, który oznacza zmniejszone zużycie prądu (kiedy nie otwierasz i nie zamykasz drzwi lodówki), a to przekłada się ponownie na niższe rachunki za prąd. 

Producenci nowoczesnych lodówek doskonale zdają sobie sprawę z oczekiwań współczesnych klientów, a także z rosnących cen prądu, które w znaczącym stopniu wpływają na podstawowe kryteria wyboru sprzętu AGD. To wszystko sprawia, że rozwiązań, które pozwalają nam ograniczyć koszty eksploatacji lodówki, jest coraz więcej. 

Czy dobrym pomysłem jest dwudrzwiowa lodówka? Czy potrzebna jest zmiana kierunku otwierania drzwi?

Lodówki dwudrzwiowe stały się w ostatnim czasie bardzo modne. Nie ma w tym oczywiście niczego złego, natomiast nie oznacza to, że wybrać lodówkę tego typu powinien każdy. Lodówki dwudrzwiowe to sprzęty o dużej pojemności, które sprawdzają się najczęściej w przypadku większych mieszkań, domów. To rozwiązanie sprawdza się przy większej rodzinie, która oprócz tego typu lodówki kupuje osobną zamrażarkę. Oczywiście producenci także i w tym przypadku proponują spersonalizowany design, natomiast często nie ma to przełożenia na praktyczny wymiar korzystania z lodówki. Drzwi muszą się wygodnie otwierać, dostęp do lodówki powinien być swobodny. Zanim więc zamarzysz o dwudrzwiowym modelu, upewnij się, że taka lodówka ma gdzie stanąć w twojej kuchni. 

Cennym natomiast rozwiązaniem jest opcja możliwości zmiany kierunku otwierania drzwi. To rozwiązanie ułatwia dopasowanie lodówki do modelu jej ustawienia, znacznie poszerzając możliwości aranżacji przestrzeni łazienki. 

No Frost, poziom hałasu, szuflady przedłużające świeżość — co jeszcze ma znaczenie?

Bardzo cenionym rozwiązaniem jest obecnie system No Frost, gwarantujący niepojawianie się szronu w lodówce, co ogranicza konieczność jej rozmrażania, specjalnego czyszczenia itd. Ponadto odpowiednia cyrkulacja powietrza ogranicza przestrzeń rozwoju bakterii, co spowalnia procesy ewentualnego psucia się żywności. To niestety ma inne konsekwencje, czyli szybsze wysychanie np. wędlin czy serów, dlatego producenci oferują takie rozwiązania jak szuflady, pojemniki na wędliny, mięso, sery, a także warzywa i owoce. W przypadku tych ostatnich stosuje się np. szuflady ze specjalnym niebieskim światłem przedłużającym świeżość warzyw i owoców. 

Z innych funkcjonalnym dodatków warto wskazać na:

  • dystrybutor wody 

  • kostkarkę, 

  • półkę na wino, 

  • możliwość zmiany ustawienia półek.

Z pewnością warto także zwrócić ulgę na poziom emitowanego hałasu. Często o tym zapominamy, a zbyt głośna lodówka naprawdę potrafi irytować i przeszkadzać, np. gdy jest ustawiona w aneksie połączonym z salonem.