Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Jak dopasować rolety do wnętrza mieszkania?

Kolor i rodzaj rolety warto dopasować do stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie.

Nocą zapewniają dobry sen, wieczorem i w dzień – gwarantują intymność, latem ograniczają zbyt intensywne słońce, a zimą zatrzymują ciepło. Mowa o roletach rzymskich. Są niezwykle praktyczne, a ponadto stanowią ciekawy element dekoracyjny pomieszczenia. Wspólnie z Dekorią, cenioną na polskim i europejskim rynku marką z branży wyposażenia wnętrz, przedstawiamy mini-poradnik na temat rolet. Odpowiadamy na pytania, jak odpowiednio dobierać rolety do wnętrza i jakie rolety są najlepsze w zależności od naszych potrzeb.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie, na które decyduje się coraz więcej osób, stanowią doskonałą alternatywę dla firanek i zasłon, z których w pierwszej kolejności rezygnują alergicy i zwolennicy wnętrz nowoczesnych. O ile klasyczna zasłona czy firanka nie zawsze spełnia oczekiwania domowników, zwłaszcza w nowym budownictwie z wysokimi oknami, o tyle roleta rzymska zdaje tam egzamin, jednocześnie doskonale się prezentując. Jest idealnym rozwiązaniem do kuchni i łazienki, i doskonale się sprawdza zarówno na dużym, jak i małym oknie. Niezależnie od jego wymiarów – nawet gdy są one nietypowe – możemy zamówić roletę na okno szytą na miarę, z takim systemem mocowania, które będzie się najlepiej prezentować w danym wnętrzu. Kolejną niezaprzeczalną zaletą rolety rzymskiej jest to, że optycznie powiększa ona okno, dlatego warto zastosować ją nawet w małym pomieszczeniu z niewielkim oknem. Jednak wiele osób wybiera rolety przede wszystkim ze względu na ich wysoką estetykę i funkcjonalność – są one niezwykle wygodne w użytkowaniu.

0
Roleta DUO spełnia funkcję firanki i zasłonki.

2 w 1, czyli firanka i zasłona

Roleta DUO, łącząca w sobie funkcję firany i zasłony, staje się coraz częściej wybierana przez osoby urządzające swoje mieszkania. W jakich miejscach warto ją zamontować? W sypialni – warstwa firankowa zapewnia intymność, ale przepuszcza światło, podczas gdy roleta zastępująca zasłonę zaciemnia pokój w czasie snu. A w salonie? Tu roleta DUO też świetnie zda egzamin: jaśniejsza powłoka pełniąca funkcję firanki może być opuszczona na co dzień, zwłaszcza gdy słońce świeci z umiarkowaną siłą, natomiast wieczorem można opuścić ciemniejszą powłokę, spełniającą rolę zasłony. Roleta rzymska do kuchni? Tu w zależności od intensywności słońca warto korzystać z jednej lub dwóch warstw rolety DUO. W słoneczny, letni dzień dobrze zasłaniać okno obiema warstwami rolety, a gdy słońce nie jest tak intensywne, ale chcemy uniknąć spojrzeń sąsiadów, wystarczy warstwa firanowa.

Roleta na karnisz

Jak zamontować roletę? Sposobów jest wiele – w zależności od rodzaju rolety. Można zdecydować się na roletę przyokienną albo montowaną do sufitu, do ściany czy na karnisz. Na tę ostatnią – roletę montowaną na karnisz warto się zdecydować, gdy w domu mamy już karnisze. Żeby dobrać właściwy rozmiar rolety na szelkach albo kanale do szerokości okiennej wnęki, należy doliczyć co najmniej po 10 cm z każdej ze stron, uwzględniając przy tym długość karnisza. Szacując długość rolety, trzeba zmierzyć odcinek między karniszem a parapetem lub podłogą, zależnie od tego, jak długiej rolety potrzebujemy i jaka będzie się lepiej prezentować w danym wnętrzu.

Do zadań specjalnych

Ogromny wybór rolet może przyprawiać o zawrót głowy. Różnią się one nie tylko sposobem montażu i rodzajem materiału, z jakiego zostały wyprodukowane. Jest jeszcze roleta na okno dachowe, roleta zaciemniająca, roleta na wymiar – i to tylko niektóre z rolet do zadań specjalnych. Przed dokonaniem wyboru warto przejrzeć sobie w katalogu Dekorii różne modele, tkaniny i sposoby montażu. Idealna roleta to taka, która została dobrze dobrana do danego pomieszczenia, konkretnych wymiarów okna, ale też charakteru wnętrza. Roleta wykonana z jednego rodzaju materiału będzie się doskonale prezentować w mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim, inna – w stylu boho czy prowansalskim, a jeszcze inna w przestrzeni industrialnej.

0
Rolety na karnisz w salonie z kącikiem dziecięcym.